Komunikaty PR

Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze

2021-05-19  |  10:00
Biuro prasowe

Świat się wirtualizuje – odbiciem znanej nam rzeczywistości jest ta cyfrowa, pozwalająca na przeprowadzanie testów i symulacji dużo niższym kosztem w o wiele krótszym czasie. Właśnie temu służą tzw. cyfrowe bliźniaki – wirtualne repliki parametrów maszyn, linii produkcyjnych, a nawet całych procesów, których globalna wartość do 2025 roku ma przekroczyć 30 miliardów dolarów. Jak prognozuje Gartner, jeszcze w tym roku połowa firm przemysłowych na całym świecie będzie korzystała z tej technologii. Jej fenomen wyjaśnią 25 maja eksperci GFT i Google Cloud podczas webinaru „Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze”.

 

Idea cyfrowego bliźniaka po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku na Uniwersytecie Michigan. Chodziło nie tylko o stworzenie cyfrowej kopii danego obiektu, ale także o umożliwienie przeprowadzania symulacji, które wskazywałyby jak zachowa się on w różnych sytuacjach. Od tamtego czasu pojęcie to zaczęło być powszechnie używane, przede wszystkim w branży przemysłowej. Cyfrowy bliźniak umożliwia rozumienie procesów i przewidywanie zdarzeń, a ponadto, zmniejsza ryzyko związane z uruchomieniem kosztownej produkcji.

- Wykorzystanie cyfrowych bliźniaków otwiera możliwość ciągłego doskonalenia procesów. Nieustająca wirtualna analiza pozwala na bieżące korygowanie parametrów np. linii produkcyjnej, czy samego produktu, a tym samym na ich lepszą fizyczną postać. Ponadto, pomaga to prognozować możliwe usterki i im zapobiegać - podkreśla Tomasz Smoleński z GFT Poland.

Z badań przeprowadzonych z inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że opierając się na predykcjach dot. usterek, koszty utrzymania ruchu mogą spaść nawet o 30 proc. Co więcej, Gartner wskazuje, że przedsiębiorstwa, które wykorzystają potencjał cyfrowych bliźniaków mają szansę podnieść swoją wydajność o przynajmniej 10 proc. Jak jednak pokazuje przykład firmy Boeing, optymalne zastosowanie tej technologii daje jeszcze lepsze efekty. Producent samolotów, wdrażając wirtualną replikację fizycznych części i symulując ich działanie w całym cyklu życia produktu, uzyskał aż 40-procentową poprawę jakości kluczowych części i systemów, wykorzystywanych przy produkcji. Optymalne efekty osiągalne są, dzięki wykorzystaniu cyfrowych bliźniaków w chmurze. Za sprawą takiego rozwiązania można je dowolnie skalować, a dzięki temu cały czas ulepszać produkty i budować przewagę konkurencyjną.

- Chmura ułatwia wdrażanie symulacji, przede wszystkim z uwagi na błyskawiczną dostępność zaawansowanych usług i mocy obliczeniowej. Co więcej, zasoby te są w pełni skalowalne, co pozwala na dokładną kontrolę kosztów. Jeśli zasoby przestają być potrzebne, przedsiębiorstwo nie ponowi kosztów związanych z koniecznością utrzymania tych rozwiązań – mówi Jarosław Zarychta z Google Cloud.

Aby wyjaśnić, na czym polega fenomen cyfrowych bliźniaków i w jaki sposób efektywnie wdrożyć je w przedsiębiorstwie produkcyjnym, GFT Poland zaprasza na kolejny z cyklu webinarów dla sektora przemysłowego z udziałem specjalistów Google Cloud. Eksperci zaprezentują na przykładach firm z całego świata, w jaki sposób zwiększyć wydajność i skrócić czas potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek, właśnie za sprawą cyfrowych symulacji. Bezpłatny webinar „Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze” odbędzie się już 25 maja o godzinie 10:00. Zarejestrować można się na stronie: https://landing.gft.com/gftforindustry

Zainteresowani aspektami technologii dla przemysłu, mogą wziąć udział także w kolejnym spotkaniu w ramach serii. Odbędzie się ono 15 czerwca, a dotyczyć będzie integracji globalnej produkcji w chmurze. Więcej szczegółów już wkrótce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Dyrektorzy IT a, sztuczna inteligencja - dużo obaw, braki w wiedzy i przeszkody Biuro prasowe
2024-10-17 | 11:53

Dyrektorzy IT a, sztuczna inteligencja - dużo obaw, braki w wiedzy i przeszkody

Aż 84% dyrektorów IT wierzy, że sztuczna inteligencja (AI) będzie równie znacząca dla ich firm, jak niegdyś internet. Mimo to jedynie 11% z nich przyznaje, że w pełni
IT i technologie Sukces firmy tkwi w nowoczesnym sprzęcie IT
2024-10-17 | 01:00

Sukces firmy tkwi w nowoczesnym sprzęcie IT

Według 73% respondentów sprzęt IT dobrej jakości ma wpływ na wydajność i efektywność w pracy. Tak wynika z najnowszego badania Wykorzystanie sprzętu IT w pracy biurowej
IT i technologie Tytan Steel – nowa lampa przemysłowa od Lena Lighting
2024-10-16 | 01:00

Tytan Steel – nowa lampa przemysłowa od Lena Lighting

Do obszernego portfolio Lena Lighting dołączyła nowa lampa przemysłowa. Tytan Steel o znakomitych parametrach świetlnych oraz wysokiej trwałości, to odpowiedź na rosnące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Green Industry Summit 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym

Polska jest najbardziej zaawansowana spośród państw członkowskich w pracach nad stworzeniem Społecznego Planu Klimatycznego, który ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni. W ramach planu 50 mld zł ze Społecznego Funduszu Klimatycznego trafi na wsparcie transformacji energetycznej w Polsce, z czego jedna trzecia – na inwestycje w obszarze budownictwa. Z założenia środki te mają uchronić najbiedniejszych przed ubóstwem energetycznym w czasie przejściowym transformacji energetycznej.

IT i technologie

Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym zwłaszcza uczenia maszynowego czy generatywnej sztucznej inteligencji, zwiększa możliwości statystyków. Mogą oni korzystać z nowych źródeł danych i poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji. Wraz z rozwojem narzędzi informatycznych zmienia się też sposób, w jaki odbiorcy poszukują danych statystycznych. Opracowania przygotowywane przez jednostki takie jak Główny Urząd Statystyczny czy Eurostat będą musiały konkurować z tymi, które przygotowują podmioty niewyspecjalizowane lub nawet modele językowe, bazujące często na niepewnych źródłach.

DlaWas.info

Infrastruktura

Firmy energetyczne cierpią na niedostatek kadr. Niepewność w branży zniechęca do edukacji w tym kierunku

Branżę energetyczną w całej Europie, także w Polsce, czeka szeroko zakrojona zielona transformacja. Tymczasem w ciągu ostatnich 30 lat dokonywano bardzo mało inwestycji w tym sektorze, a wykonawcy zajmujący się budową infrastruktury borykają się z niedostatkiem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Przyciąganie pracowników i szkolenie ich jest utrudnione przez niepewność zamówień w kolejnych latach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.