Komunikaty PR

Cyfrowy efekt motyla – duży wpływ małych decyzji

2021-03-10  |  13:00

Czy trzepot skrzydeł motyla w jednym krańcu wszechświata może wywołać huragan w drugim? Podobno tak. Często omawiany efekt motyla, zgodnie z zasadą chaosu, stwierdza, że niewielkie zmiany w warunkach początkowych mogą prowadzić do drastycznych zmian w wynikach końcowych. Wiele organizacji podejmuje decyzje dotyczące architektury systemu, nie wiedząc, że mogą spowodować poważne problemy z ich wdrożeniem.

Słaba architektura systemu informatycznego jest częstym problemem w organizacjach. Wśród kierownictwa wyższego szczebla jest to zazwyczaj postrzegane jako konsekwencja złych decyzji strategicznych. Coraz powszechniejszym zjawiskiem w biznesie jest tzw. zadłużenie technologiczne. Nazwa ta określa znaczną inwestycję nieplanowanego czasu i zasobów na wdrażanie nowych technologii.

Jakie jest rozwiązanie? Można zmienić  dotychczas funkcjonującą  platformę, co wymaga nakładu czasu i pieniędzy  lub zdecydować się na zwinną konfigurację systemu IT, która jest bardziej efektywna kosztowo.

Eksperci firmy Liferay radzą, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących planowania i wdrożenia nowoczesnej architektury IT w firmie:

  • Zrozumienie technologii

Decyzje dotyczące nowych technologii zbyt często podejmowane są przez zespoły skupiające się na technice, bez analizy strategii biznesowej firmy.Cele biznesowe i technologiczne powinny być zintegrowane i wzajemnie się uzupełniać. Tylko dzięki takiemu podejściu można zmaksymalizować zwrot z potencjalnych inwestycji.

 

  • Podejmowanie dobrych decyzji

Decyzje dotyczące rozwiązań technologicznych są często podejmowane na podstawie prezentacji prowadzonych przez dostawców i partnerów biznesowych, których celem jest sprzedaż określonego rozwiązania. Liderzy podejmą szybką decyzję, unieważniając (lub nie rozważając) ważnych aspektów architektonicznych, takich jak sposób strukturyzowania danych. W rezultacie podczas realizacji projektów często pojawiają się wyzwania generujące dodatkowe koszty.

 

  • Inwestycje w zatrudnianie i szkolenie najlepszych ludzi

Zatrudnianie doświadczonych architektów i programistów IT może zwiększyć zwrot z inwestycji w technologie. Doświadczeni specjaliści zadbajątakie elementy systemu, jak automatyzacja procesów, bezpieczeństwo, zgodność i integralność z istniejącymi systemami. Badania McKinsey[1] sugerują, że doświadczony programista jest osiem razy bardziej produktywny niż osoba stawiająca na tym stanowisku pierwsze kroki.

 

  • Planowanie modułowości, elastyczności oraz integracja

Aby móc czerpać korzyści z gromadzenia danych, systemy informatyczne powinny być ze sobą wzajemnie połączone, jak również powinny mieć możliwość stosunkowo prostej aktualizacji. Jest to ważne zwłaszcza w dobie szybkiego postępu technologicznego, gdzie nowe rozwiązania i aktualizacje pojawiają się naprawdę często.

 

  • Koncentracja na doświadczeniu użytkownika

Doświadczenia użytkowników powinny być wielopłaszczyznowe i dotyczyć korzystania z całej platformy. Tak często deklarowana przez firmy klientocentryczność musi mieć swoje odzwierciedlenie w planowaniu podróży klienta tak, aby dostarczać mu jak najlepszych wrażeń na każdym etapie.

 

- Cyfrowy świat stał się naszą codziennością. Przedsiębiorcy powinny być świadomi faktu, że tak jak pojedynczy trzepot skrzydeł motyla może być nośnikiem znaczących zmian, tak samo dane, narzędzia, platforma lub kilka linijek kodu mogą przynieść firmie ogromne korzyści. Z drugiej strony niewłaściwe wybory nawet w pozornie mało istotnych sprawach dotyczących architektury systemu IT, mogą stać się przepisem na katastrofę. Jeśli odpowiednio wykorzystamy każdy ruch cyfrowego motyla, dokonując właściwych wyborów, kroczenie drogą prowadzącą do cyfrowej transformacji nie będzie wcale trudnym wyczynem podsumowuje Zsolt Balogh, Dyrektor Zarządzający firmy Liferay.

 

O Liferay

Liferay pomaga organizacjom we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych za pomocą wielokanałowych platform intranetowych, internetowych oraz e-commerce. Oferujemy platformę typu „open source”, która jest niezawodna, innowacyjna i bezpieczna. Staramy się pozytywnie wpływać na nasze otoczenie poprzez działalność biznesową i technologię. Z systemów Liferay korzystają setki firm z branży finansowej, opieki zdrowotnej, ubezpieczeniowej, sprzedaży detalicznej, produkcji, czy instytucje publiczne.

Liferay. Jedna platforma. Nieograniczone rozwiązania.

Odwiedź nas na www.liferay.com. 

 

Kontakt dla mediów:

 

Marta Łyczak

Cohn & Wolfe

marta.lyczak@cohnwolfe.pl

885 198 778

 

 

 


[1] It’s Time to Reset the IT Talent Model (10.03.2021)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.