Czas na ostateczną deklarację maturalną. Jakie kierunki kształcenia wybierają uc
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Choć pierwotną deklarację maturzyści musieli złożyć do 30 września, wciąż jeszcze można zmienić decyzję co do zdawanych na egzaminie przedmiotów. Uczniowie mają czas do 7 lutego. Jakie dziedziny są dziś popularne wśród młodych ludzi?
Język polski, język obcy i matematyka – to obowiązkowe przedmioty, do których musi podejść każdy abiturient. Z kolei jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe, te są zróżnicowane: część osób wybiera poziom rozszerzony spośród tych obowiązkowych, z kolei inni stawiają na dziedziny pokrywające się z profilem kształcenia w szkole ponadpodstawowej.
Jak podaje CKE, najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym był język angielski. W 2022 roku zdecydowało się na niego 192,7 tys. absolwentów – 66,6%. Drugie miejsce pod względem popularności zajęła matematyka (26,8%), a trzecie geografia (22,6%). Z pozostałych wysoko uplasowały się także język polski i biologia. Uczniowie decydują się najczęściej na takie przedmioty, które są uwzględniane w rekrutacjach na wiele kierunków, dzięki czemu mogą wybierać spośród wielu ofert uczelni.
Nie tylko licea
A jak do swojej przyszłości zawodowej podchodzą uczniowie w technikach? O najpopularniejszych kierunkach kształcenia opowiada Dorota Kędzierska z firmy VULCAN – dostarczającej oprogramowanie do zdalnej rekrutacji.
– W ubiegłym roku kandydaci do techników, którzy korzystali z naszej platformy, najczęściej wybierali profile: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik usług fryzjerskich, technik weterynarii, technik spedytor oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie świadomie myślą o swojej karierze i decydują się na kierunki, które dadzą im dobry start i stosunkowo pewny zawód – tłumaczy.
Połączenie matury z konkretnymi, technicznymi umiejętnościami staje się coraz popularniejsze. Pozwala poszerzyć możliwości zawodowe i już po szkole ponadpodstawowej zacząć zdobywać doświadczenie, a przy tym zarabiać.
Uczniowie stawiają na elektroniczną rekrutację?
Czasy ręcznego wypełniania wniosków, stania w kolejkach i jeżdżenia do szkół odchodzą do lamusa. Kandydaci coraz chętniej wybierają elektroniczny system rekrutacji. W pełni zdalny proces to wygoda i oszczędność czasu. Kto dziś korzysta z tego sposobu?
System wykorzystują rodzice czy opiekunowie prawni kandydatów na wszystkich etapach nauczania – od żłobków po szkoły ponadpodstawowe. Dzięki tak szeroko zakrojonym rozwiązaniom organizacja rekrutacji jest łatwiejsza, a sam proces przyjaźniejszy dla uczestników.
Jak wynika z danych opublikowanych przez VULCAN wyłącznie z ich systemu skorzystało 568 tysięcy dzieci i młodzieży w całym kraju. To o ponad 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Łącznie taką możliwość udostępniło im blisko 6000 jednostek. Największą popularnością program cieszył się wśród kandydatów do szkół ponadpodstawowych, do których 43% wniosków rekrutacyjnych zostało podpisanych Profilem Zaufanym i złożonych drogą elektroniczną.
Młodzi chcą być elastyczni
Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Możliwe, że z czasem konieczne stanie się ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji i elastyczność w zakresie zmiany zawodu czy nawet branży. Młodzi ludzie wiedzą, że już teraz muszą podejmować decyzje, które umożliwią im późniejszą modyfikację planu na siebie.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.