Komunikaty PR

Czy 2023 rok jest dobrym czasem na budowanie domu?

2023-05-05  |  08:30
Biuro prasowe

Obecnie wiele osób planujących zakup nieruchomości zastanawia się, czy to na pewno odpowiedni moment na inwestycję. Wątpliwości wynikają ze wzrostu cen, niestabilnej sytuacji kredytowej i windującej nieustannie inflacji. Zdaniem ekspertów, to jednak dobry moment by zainteresować się budową domu, która może okazać się tańsza niż zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości?

Decyzja między budową domu a zakupem mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak preferencje i potrzeby mieszkaniowe, sytuacja finansowa, lokalizacja oraz plany na przyszłość. Jednakże, w kontekście obecnej sytuacji rynkowej, budowa własnego domu może okazać się korzystniejszym wyborem dla wielu osób. Obecnie na rynku nieruchomości można łatwo zaobserwować, że ceny mieszkań w miastach stale rosną, a jednocześnie rynek jest coraz bardziej nasycony. Z drugiej strony, można zauważyć wzrost zainteresowania budową domów na obrzeżach miast, gdzie wciąż można znaleźć atrakcyjne działki budowlane ze świetnym systemem komunikacyjnym do centrum miasta.

 – Pomimo wzrostu cen materiałów budowlanych, który obserwujemy od pewnego czasu, a który aktualnie przyhamował, taniej jest wybudować teraz dom jednorodzinny na obrzeżach miast niż zakupić mieszkanie w mieście posiadające o wiele mniejszy metraż. Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb mieszkaniowych, jednak gdy przekalkulujemy sobie koszty zakupu domu czy mieszkania, korzystniejszą opcją będzie dom, który dodatkowo będzie inwestycją na pokolenia. W ciągu ostatniego pół roku koszty budowy obniżyły się o ok 5-7%. Z tego punktu widzenia jest to dobry czas na budowanie domu. Praktyka ostatnich 30 lat pokazuje, że ceny budowy domu idą cały czas w górę, raz szybciej, a raz wolniej – twierdzi Robert Skulimowski, inżynier budownictwa oraz prezes firmy New-House.

W styczniu 2023 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające budowę domu o powierzchni do 70m2 bez posiadania pozwolenia na budowę. Dotychczasowa granica wynosiła 35m2. Jak śmiało można stwierdzić, zmiana ta jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które poszukują obniżenia kosztów budowy domu i przyspieszenia całego procesu realizacji. Dom o powierzchni do 70m2, pozbawiony dużej ilości formalności, nie wymagający kierownika i dziennika budowy może zainteresować osoby, którym zależy na większej niż 35m2, ale funkcjonalnej przestrzeni o niskim koszcie budowy. Co więcej, taka skrócona procedura może być także dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość o wysokiej wartości rynkowej, a jednocześnie chcą uniknąć formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

- W 70m2 jesteśmy w stanie już wygospodarować 3 pokoje dla rodziny z całym zapleczem, jak kotłownia, toaleta itp. Oczywiście osoby, które decydują się na budowę bądź kupno gotowego domu są zainteresowane najczęściej większymi powierzchniami, powyżej 120m2, a nawet 200m2 natomiast w tym przypadku muszą wystąpić o pozwolenie na budowę, na które wcale nie czeka się zbyt długo. Jest to kwestia około 2 miesięcy, a już dzięki temu będą mogli wybudować większą nieruchomość. Obecna nowelizacja prawa jest oczywiście dużym ułatwieniem dla osób chcących zamieszkać w domu o średniej powierzchni bez ubiegania się o pozwolenie, co zwiększyło zainteresowanie klientów – tłumaczy ekspert z firmy budowlanej New-House.

Kolejną zaletą wybudowania domu jest czas, który często jest krótszy niż w porównaniu z budową całego bloku. Dodatkowo w dzisiejszych czasach koszty użytkowania domu są zwykle niższe niż koszty użytkowania mieszkania.

- Po pierwsze, nie mamy żadnego wpływu na wzrost cen czynszów czy wzrost cen za prąd. Jednakże, podczas budowy domu mamy realny wpływ na projekt i wykorzystanie w nim energooszczędnych rozwiązań. Największym przyjacielem współczesnych domów mieszkalnych są odnawialne źródła energii, które umożliwiają bycie niezależnym energetycznie oraz drastycznie obniżają rachunki użytkowania – podkreśla Robert Skulimowski.

W dobie wzrostu cen nieruchomości w miastach, warto zainteresować się podmiejskimi rejonami, gdzie infrastruktura rozwija się w dynamicznym tempie. Kupując mieszkanie, szczególnie na rynku pierwotnym, musimy się liczyć z cenami, które przewyższają nasze możliwości. O wiele lepszą opcją może być kupno domu na obrzeżach miasta, gdzie ceny nieruchomości są znacznie niższe, przestrzeń na użytkowanie dużo większa i dojazd do miasta równie dobry, a czasem wręcz lepszy i tańszy.

 – Mieszkania w miastach wymagają coraz to większych nakładów finansowych, a przestrzeń w nich jest coraz mniejsza. Zważywszy na to, że znaczna część społeczeństwa nadal pracuje zdalnie bądź hybrydowo, o wiele lepszą opcją jest budowa domu i życie poza zgiełkiem miejskim. Funkcjonowanie w większej przestrzeni, dostęp do ogródka i świeżego powietrza podwyższa jakość i komfort życia – dodaje ekspert.

Podsumowując, budowa domu w 2023 roku może okazać się o wiele lepszą decyzją niż zakup mieszkania. W kontekście obecnej sytuacji rynkowej, zarówno koszty, jak i komfort życia zdają się być atrakcyjniejsze w domu z ogródkiem niż w niewielkim mieszkaniu w bloku. Na koniec, warto również zwrócić uwagę na korzystne zmiany w przepisach dotyczących kredytów hipotecznych, w tym planowany kredyt z oprocentowaniem na poziomie 2%, który ma wejść w życie już w lipcu tego roku. Choć to jeszcze wstępna informacja, może to być kolejny argument przemawiający za inwestycją w budowę domu w 2023 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.