Czy warto pracować podczas studiów – nowe wykłady na AZiR.edu.pl
Decyzja, co będziemy robić po studiach, bardzo często zmienia się jeszcze w ich trakcie. Dlatego tak istotne jest skupienie się na tym, w czym czujemy się najlepsi i jak najwcześniejsze rozpoczęcie pracy – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Z kolei Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, podkreśla, że na początku drogi zawodowej ważne jest znalezienia swojego „mistrza”. Natomiast Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych Żabka Polska, opowiada o możliwościach rozwoju zawodowego, jakie firma daje studentom.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.
– Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jakie mamy predyspozycje – co sprawia nam przyjemność, a chcielibyśmy, żeby nam jeszcze za to płacili – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – Jeżeli zaczniemy praktykę wcześniej, okaże się, że może jednak chcemy robić coś innego, że zaczęliśmy pracować w zupełnie innej branży i nam się spodobało, odnajdujemy się tam. I wtedy jest szansa na zmianę kierunku. Ewentualnie, można skończyć wybrany kierunek studiów, a mimo wszystko myśleć o pracy w zupełnie innej branży — podkreśla Łącki, podając siebie za przykład: ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu, a odnalazł się w świecie finansów. Zaznacza też, że nie ma uniwersalnej rady co do tego, gdzie warto podjąć pierwszą pracę – niektórzy będą zadowoleni pracując w korporacji, inni zaś odnajdą się w pracy u jednoosobowego przedsiębiorcy, która może zapewnić im większą samodzielność i odpowiedzialność: https://azir.edu.pl/wyklad/wazne-jest-jak-najwczesniejsze-rozpoczecie-pracy-zawodowej/
Podobnego zdania jest Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. Według niego, pierwszą pracę warto rozpocząć jeszcze w czasie studiów. – Buduje to siłę człowieka, odporność i lepsze rozeznanie w prawdziwym świecie – wyjaśnia i dodaje, że podstawa praktyczna, a nie tylko wiedza książkowa, jest niezwykle cenna. Podkreśla też, jak ważne na początku zawodowej drogi jest znalezienia mistrza, czyli kogoś, kto jest nie tylko wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, ale przede wszystkim może być dla nas autorytetem, także życiowym. – Wtedy ta nauka zupełnie inaczej idzie i efekty są lepsze – dodaje. Jego zdaniem, zarówno ekonomia, jak i zarządzanie są naukami z pogranicza nauk ścisłych i nauk społecznych, dlatego będą dobrymi propozycjami kierunków studiów dla zainteresowanych obydwoma obszarami. – Absolwent uczelni o profilu ekonomicznym ma bardzo duże pole do popisu po zakończonych studiach – zaznacza Krzysztof Krystowski, który jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jakie zainteresowania przydają się w studiowaniu ekonomii? Gdzie można pracować po studiach ekonomicznych? O tym można się przekonać, słuchając wypowiedzi Krzysztofa Krystowskiego dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/na-poczatku-drogi-zawodowej-wazne-jest-znalezienie-mistrza/
O szansach rozwoju zawodowego, stwarzanych dla studentów w firmie Żabka Polska, opowiada na platformie Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych. – Możliwości, które staramy się tworzyć dla studentów, dają zetknięcie z praktyką codziennego funkcjonowania firmy – zaznacza. Podkreśla, że jest ich wiele: m.in. staże, praktyki, a także program „Kreatorzy produktów”, umożliwiający tworzenie propozycji produktów, które być może trafią na sklepowe półki. Żabka jest partnerem kilku uczelni, ściśle współpracuje m.in. z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.
Jak przekonuje Kubczak, rozwój sieci w ostatnich latach świadczy o wyjątkowości firmy. Warto samemu się o niej przekonać . – Myślę, że warto zobaczyć, jak wygląda od środka firma, która była w stanie w ciągu niespełna czterech lat przeobrazić całą swoją sieć do zupełnie nowego formatu – uważa dyrektor ds. korporacyjnych Żabka Polska. Co ciekawe, aktualnie ponad 10% stanowisk pracy w Żabce to stanowiska związane z technologiami cyfrowymi. – Firma stereotypowo postrzegana jako handlowa, niepostrzeżenie zmieniła się tak naprawdę w firmę cyfrową. To pokazuje, jak zmienia się rynek pracy – zauważa Kubczak. Jakie możliwości rozwoju zawodowego oferuje Żabka Polska? Dlaczego warto z nich skorzystać? O tym więcej w wypowiedzi Alfreda Kubczaka dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/siec-zabka-daje-studentom-wiele-mozliwosci-rozwoju-zawodowego/
Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Natomiast patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.
Więcej informacji na azir.edu.pl.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.