Czy zmiany w Kodeksie Pracy wpłyną na bezpieczeństwo pracy hybrydowej i zdalnej?
Już 7 kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje Kodeksu Pracy dotyczące pracy zdalnej i hybrydowej. Ten model zatrudnienia wprowadziło na stale aż 89%[1] firm. Jednym z największych wyzwań związanych z pracą poza siedzibą organizacji jest bezpieczeństwo danych. Czy zmiany prawne wpłyną na jego poprawę?
Praca zdalna stanowi wyzwanie nie tylko z punktu widzenia kultury organizacyjnej firmy. W sytuacji, gdy ludzie wykonują swoje obowiązki spoza biura, używając do tego prywatnego sprzętu, pojawiają się też inne dodatkowe problemy. W modelu pracy stacjonarnej, niemalże każda firma zatrudniała dedykowany zespół IT, którego zadaniem było dbanie o zabezpieczenia sieci korporacyjnej. Praca z domu generuje nowe ryzyka i niebezpieczeństwa czyhające na zatrudnione osoby, które w większości nie mają specjalistycznej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
- Zmiany w Kodeksie Pracy, które niebawem zaczną obowiązywać, nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia każdej osobie zatrudnionej w trybie hybrydowym lub zdalnym niezbędnych do wykonywania pracy narzędzi technicznych. Oddzielając w ten sposób sferę zawodową od prywatnej, zmniejszamy ryzyko, że osoby pracujące w naszej firmie staną się ofiarami np. phishingu i dojdzie do wycieku zarówno prywatnych, jak i firmowych danych – mówi Grzegorz Borowiec, Head of Security Community we wrocławskim oddziale Capgemini Polska i dodaje - Samo zapewnienie firmowego sprzętu nie zagwarantuje jednak znacznej poprawy bezpieczeństwa. Dodatkowo potrzeba wdrożyć procesy zapewniające m.in. szyfrowanie dysków twardych i pamięci przenośnych na wypadek fizycznej utraty np. kradzieży lub zgubienia. Tego rodzaju zabezpieczenia są standardem w Capgemini Polska. Nasi eksperci z działu testów starają się nie tylko przewidywać potencjalne zagrożenia, ale też aktywnie im przeciwdziałać.
- W Capgemini wdrożyliśmy szereg zabezpieczeń fizycznych, elektronicznych i organizacyjnych, które mają na celu kompleksową ochronę sprzętu i aplikacji służących do pracy zdalnej. Bezpieczne połączenie z naszą siecią online w trakcie pracy zdalnej zapewnia stosowanie VPN. Wykorzystujemy też inne rozwiązania, na przykład szyfrowanie danych, oprogramowanie antywirusowe, firewalle – dodaje Marta Maciejuk-Cierpiszewska, Information Security Officer z wrocławskiego oddziału Capgemini Polska.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest również edukacja pracowników. Osoby zajmujące się na co dzień zadaniami z dziedzin niezwiązanych bezpośrednio z cyberbezpieczeństwem, powinny posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat zagrożeń i sposóbów ochrony.
- Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa to w obecnych czasach podstawa. W Capgemini stale przypominamy pracownikom o najważniejszych zasadach, czyli ustawianiu (i regularnym zmienianiu) silnych i unikalnych haseł wszędzie, także w domowych sieciach Wi-Fi, nieużywaniu sieci publicznych, blokowaniu komputerów i przede wszystkim nieprzesyłaniu firmowych dokumentów na prywatne maile lub za pomocą komunikatorów. Zwracamy też dużą uwagę na fizyczne bezpieczeństwo naszej infrastruktury, co potwierdzone jest wieloma certyfikatami. Regularne szkolenia z bezpieczeństwa informacji są u nas obowiązkowe dla każdego pracownika – komentuje Michał Mikucki, Dyrektor poznańskiego oddziału Capgemini Polska.
Dodatkowym aspektem całkowitego odejścia od sztywnego modelu pracy biurowej w przeważającej liczbie firm, jest większe zainteresowanie technologią chmury, która poza tym, że w oczywisty sposób ułatwia pracę zdalną, znacząco wpływa również na poprawę bezpieczeństwa danych. Systemy chmurowe wyposażone są w najnowsze i stale rozwijane systemy zabezpieczeń. Dodatkowo przechowywanie danych w chmurze może pomóc zmniejszyć ryzyko zagrożeń związanych z błędami popełnianymi przez osoby pracujące. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie prawie całkowicie wyeliminować m.in. przechowywanie danych firmowych na urządzeniach typu pendrive, które mogą być nośnikami złośliwego oprogramowania oraz przesyłanie materiałów na prywatne adresy e-mail.
Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać. W obecnych czasach, kiedy pozyskiwanie talentów stanowi wyzwanie, a konkurencja pomiędzy pracodawcami jest silna, coraz większym priorytetem staje się utrzymanie osób pracujących na dłużej - jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda, w firmach które wprowadziły na stałe model pracy hybrydowej rotacja pracowników spadła aż o 1/3[2]. Aby jednak ten model pracy był bezpieczny zarówno dla firm, jak i dla ich klientów, konieczne jest utrzymywanie najwyższych możliwych standardów cyberbezpieczeństwa. Nowe regulacje prawne z pewnością wesprą takie działania, jednak nie zastąpią profesjonalnego przygotowania po stronie pracodawców.
[1] Raport „Hybrid and Beyond” przygotowany przez Colliers we współpracy z HRK i serwisem Well.hr
[2] Badanie Uniwersytetu Stanforda rozpowszechnione przez National Bureau of Economic Research

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.