Dan Cake stworzy w Chrzanowie antysmogowy mural
Inicjatywa zostanie zrealizowana w ramach współpracy podjętej przez markę z Miastem Chrzanów oraz Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Chrzanowie. Ma ona na celu nie tylko uwypuklenie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu, ale także w ciekawy, artystyczny sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zanieczyszczenia powietrza.
Mural zostanie wykonany z wykorzystaniem specjalnych farb fotokatalitycznych, zawierających dwutlenek tytanu, który przyciąga i neutralizuje smog na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w procesie fotosyntezy zachodzącym w roślinach. Tym samym pokryta nimi powierzchnia będzie pochłaniała zanieczyszczania porównywalnie do 170 drzew.
– Jednym z moich priorytetów jest ekologia oraz poprawa wizerunku miasta. Ten mural idealnie wpisuje się w te cele, poprawiając zarówno estetykę centrum Chrzanowa, jak i korzystnie wpływając na jakość powietrza. Cieszę się, że lokalne przedsiębiorstwa inwestują nie tylko w rozwój swoich firm, ale także realizują na terenie naszej gminy cele społeczne – komentuje Robert Maciaszek, Burmistrz Chrzanowa.
Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem i wyzwaniem cywilizacyjnym, które wymaga nie tylko konkretnych działań zapobiegawczych, ale również kształtowania odpowiedzialnych, proekologicznych postaw w społeczeństwie. W przypadku chrzanowskiego muralu inicjatorzy projektu zdecydowali się wykorzystać niestandardowy, street art’owy przekaz, który wpisze się w lokalną architekturę, nadając jej artystycznego wyrazu, oraz pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców.
– TBS w Chrzanowie to nie tylko betonowe budynki i parkingi. To też spółka wykazująca troskę o ochronę środowiska, zieleń i czyste powietrze. Aranżujemy na nowo istniejącą zieleń przy budynkach przycinając artystycznie drzewa i krzewy, żeby jeszcze lepiej zdobiły nasze osiedla, ale też były w dobrej kondycji i dawały czyste powietrze. Z wielkim entuzjazmem przystąpiliśmy więc do projektu, który ma siłę dziesiątek drzew – dodaje Ilona Morawska-Ptasińska, Prezes Zarządu TBS w Chrzanowie.
Inicjatywy proekologiczne, mające jednocześnie na uwadze dobro mieszkańców, stanowią istotny element działań podejmowanych zarówno przez lokalne władze, jak i firmę Dan Cake Polonia, która w tym roku obchodzi 30 - lecie istnienia na rynku polskim.
– W ramach naszego firmowego projektu CSR „Robimy Klimat” podejmujemy szereg konkretnych aktywności skierowanych do społeczności lokalnej, naszych pracowników oraz o charakterze ekologicznym. Prowadzimy m.in. własną, miejską pasiekę, uruchomiliśmy trzy regionalne gry terenowe, instalujemy łąki kwietne i wspieramy lokalne drużyny sportowe. Zrównoważony mural, który powstanie we współpracy z Miastem Chrzanów i TBS w Chrzanowie, już teraz jest przykładem wzorowej i wartościowej współpracy biznesu i władz lokalnych – podsumowuje Małgorzata Chudzik, Członek Zarządu Dan Cake Polonia.
Mural powstanie na ścianie kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Mickiewicza w Chrzanowie. Za projekt graficzny odpowiada agencja 19 Południk, a wykonaniem zajmie się agencja artystyczna „Nietak”. Realizacja zaplanowana jest na koniec lipca br.
*Na zdjęciu od lewej: Robert Maciaszek - Burmistrz Chrzanowa, Małgorzata Chudzik - Prezes Zarządu Dan Cake Polonia, Ilona Morawska-Ptasińska - Prezes Zarządu TBS w Chrzanowie.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.