Komunikaty PR

Dark web: drożeje dostęp do sieci korporacyjnej

2020-05-28  |  01:00
Biuro prasowe

W dark webie można kupić wiele bardzo dziwnych rzeczy, w tym dostęp do firmowych sieci. Badania przeprowadzone przez Positive Technologies pokazują, że w ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost zainteresowania tym specyficznym towarem.

 

Niektórzy cyberprzestępcy naruszają bezpieczeństwo firmowych sieci, choć nie atakują swoich ofiar. Dzieje się tak, ponieważ bardziej opłaca im się sprzedać cenne informacje w dark webie innym grupom przestępczym. Co ciekawe, hakerzy pobierają dodatkowe prowizje, jeśli sprzedane przez nich dane dostępowe pozwolą na przeprowadzenie udanego cyberataku. Według Positive Technologies w dark webie pojawia się coraz więcej pytań dotyczących możliwości zakupu dostępu do sieci korporacyjnych. W pierwszym kwartale bieżącego roku wzrost tego typu zapytań wyniósł 61 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dostęp do sieci jest terminem o dość szerokim znaczeniu i może odnosić się do danych uwierzytelniających, exploitów wykorzystujących luki w zabezpieczeniach, oprogramowania i wielu innych. Badacze Positive Technologies przyznają, że w czwartym kwartale duża firma dysponowała przeciętnie pięćdziesięcioma punktami dostępowymi i ta liczba praktycznie nie zmieniła się od 2018 roku. Natomiast sami przestępcy rewidują swoje zwyczaj zakupowe w dark webie. Dwa lata temu największym zainteresowaniem cieszył się dostęp do pojedynczego serwera, za który trzeba było zapłacić 20 USD. Jednak począwszy od drugiej połowy 2019 roku rośnie popyt na dostęp do lokalnych sieci korporacyjnych, co automatycznie przekłada się na wzrost cen. Grupy przestępcze żądają 5000 USD za uprzywilejowany dostęp do lokalnej sieci, a prowizja za udany cyberatak wynosi nawet 30 proc. 

 

  •  Dane Positive Technologies pozwalają nam lepiej zrozumieć nasilenie ataków ransomware. Przestępcy za stosunkowo niewielkie pieniądze mogą przeprowadzić atak, który przynosi im ogromne zyski. Warto zaznaczyć, że w pierwszej połowie bieżącego roku średnia wartość okupu wynosiła 111 tys. dolarów. Z kolei najbardziej narażone na ataki są małe i średnie firmy, ponieważ zwykle w trudnych czasach zmniejszają swój budżet na cyberbezpieczeństwo - mówi Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Jak wynika z badania Positive Technologies najwięcej  cyberataków w pierwszej połowie bieżącego roku wymierzonych było przeciwko firmom oraz instytucjom ze Stanów Zjednoczonych (33 proc.), Włoch (5 proc.), Wielkiej Brytanii (5 proc.),  Brazylii (4 proc.) oraz Niemiec (3 proc.).

 

Źródło: bitdefender.pl; marken.com.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.