Komunikaty PR

Dlaczego wiosna to najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu

2021-04-05  |  21:50
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.85 MB )

Budowa domu to niezwykle złożony proces wymagający dobrego rozplanowania w czasie. To dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego terminu początku prac. Przyjmuje się, że wczesna wiosna to najlepszy moment na rozpoczęcie tego długotrwałego przedsięwzięcia.

Na początku trzeba dokładnie wszystko sobie zaplanować – łącznie z wyborem rodzaju pokrycia dachowego. O tym, jak dobrać odpowiednie pokrycie, o zaletach wybranych rozwiązań i trendach na 2021 rok, mówi Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet, polskiego producenta pokryć dachowych z blachy.

Dach fundamentem solidnego domu

Rozpoczynając myślenie o budowie domu, trzeba na wstępie podjąć decyzję m.in. o tym, na jaki rodzaj pokrycia dachowego się zdecydować. Trzeba rozważyć to już na początkowym etapie, ponieważ decyzja ta będzie miała wpływ na wiele aspektów budowy, m.in. na projekt więźby dachowej i rodzaj użytych do jej wykonania materiałów.

Pokrycia dachowe można podzielić na ciężkie oraz lekkie – mówi specjalista firmy Regamet. Do pierwszych z nich zalicza się pokrycia dachowe ceramiczne lub betonowe, zaś do drugich –stalowe pokrycia dachowe. Waga tych pokryć narzuca z kolei rodzaj konstrukcji więźby dachowej. Cięższe wymagają bardziej wytrzymałej na obciążenia, a co za tym idzie, również droższej więźby. Pokrycie z blachy pozwala natomiast na wykonanie mniej masywnej konstrukcji dachowej – tłumaczy Bartłomiej Ukowski

Informacja ta ma szczególne znaczenie również w przypadku remontu starego dachu, którego konstrukcja więźby przez lata mogła zostać naruszona, przez co stała się mniej odporna na cięższe materiały. Pokrycia dachowe z blachy są w takich sytuacjach wyborem idealnym.

Blachodachówki – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Omówiona wcześniej kwestia nie jest jedyną zaletą pokryć dachowych z blachy. Na ich korzyść przemawia również stosunkowo łatwy montaż, który nie narzuca wykonywania pełnego deskowania więźby dachowej. Blachodachówka, jako reprezentatywny przykład pokryć dachowych z blachy, produkowana jest bowiem również w większych formatach, co znacząco ułatwia sam montaż.

Zaletą blachodachówek jest też ich zdecydowanie większa szczelność w porównaniu do dachówek. Częstym problemem tych drugich są bowiem duże ilości połączeń „dachówka z dachówką”, które choć zabezpieczone są wprawdzie zamkami, to zawsze są to miejsca łączenia, gdzie przy bocznych deszczach i silnych wiatrach mogą pojawiać się problemy z przeciekaniem, które z czasem mogą doprowadzać do rozszczelnienia dachu i przepuszczania wody do wnętrza budynku. Blachodachówki natomiast montuje się w gotowych modułach lub arkuszach ciętych na wymiar. Efektem tego jest większa szczelność pokrycia dachowego. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo i szczelność, blachodachówka jest również odpowiednio profilowana, co dodatkowo usztywnia połać dachu – tłumaczy specjalista Regamet.

Współcześnie blachodachówki cechują się również wysoką jakością wykonania, a swoją wytrzymałość zawdzięczają odpowiedniej obróbce stali i profesjonalnym powłokom lakierniczym.

Istotną zaletą blachodachówek jest też ich zróżnicowany design, dostępny w szerokiej gamie kolorów oraz kształtów. Zapewnia to klientom dużą swobodę doboru stylu dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Co wybrać, aby dach wyglądał „trendy”?

Warto tutaj poświęcić odrobinę miejsca najnowszym trendom pokryć dachowych. Od lat w tym temacie króluje minimalizm i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie się to zmieniło. Surowe elewacje w jasnym kolorze (najczęściej białym) idealnie komponują się z grafitowymi lub czarnymi blachodachówkami. To ponadczasowe połączenie kolorystyczne zupełnie redukuje ryzyko, że za kilka lat dom będzie wyglądał niemodnie lub zbyt ekstrawagancko.

Proste kolory powinny uzupełniać się z prostymi kształtami. Podejmując decyzję o wyglądzie dachu, warto mieć na uwadze spójność architektoniczną całego domu. Wybór dostępnych na rynku wzorów blachodachówek jest jednak ogromny, co może rodzić wiele dylematów. W razie wątpliwości najlepiej jest kierować się zasadą: „im prościej, tym lepiej” – dobrym wyborem będą zatem np. blachodachówki z delikatnymi i wąskimi falowaniami. Warto również pamiętać, że najbardziej estetyczne są dachy o regularnym wyglądzie, a im bardziej dach jest płaski – tym modniejsze sprawia on wrażenie.

Nieprzemijająca jest popularność domów z dwuspadowymi dachami bezokapowymi, a na te bezdyskusyjnie najlepszym i najbardziej efektownym pokryciem dachowym pozostają panele dachowe nadające budynkom niepowtarzalny charakter i lekką, szlachetną linię.

Rozpoczęcie budowy wiosną

Rozpoczęcie budowy domu wczesną wiosną to najlepsze możliwe rozwiązanie. Umożliwia to bowiem pracę w najbardziej dogodnych warunkach atmosferycznych i jednocześnie zwiększa szanse na ukończenie stanu surowego domu przed okresem późnojesiennym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Wysyp ogłoszeń na rynku najmu, ale castingi na lokatorów jeszcze się zdarzają Biuro prasowe
2024-05-24 | 09:30

Wysyp ogłoszeń na rynku najmu, ale castingi na lokatorów jeszcze się zdarzają

– Szukałam ostatnio kawalerki. Nie musiałam nawet negocjować ceny, od razu dostałam świetną ofertę – opowiada Magdalena Jakubiak z Olsztyna. Od kilku miesięcy sytuacja na
Nieruchomości Murapol Helio – nowa inwestycja mieszkaniowa na toruńskim Jarze
2024-05-24 | 08:00

Murapol Helio – nowa inwestycja mieszkaniowa na toruńskim Jarze

Grupa Murapol, jeden z wiodących ogólnopolskich deweloperów mieszkaniowych, wraca do Torunia z kolejnym nowoczesnym projektem mieszkaniowym. Murapol Helio powstanie przy ul.
Nieruchomości W kwietniu budownictwo mieszkaniowe z wyraźną korektą wiosennego optymizmu
2024-05-23 | 15:00

W kwietniu budownictwo mieszkaniowe z wyraźną korektą wiosennego optymizmu

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku, nie potwierdziła silnego sygnału ożywienia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Coraz bliżej powstania świadomej sztucznej inteligencji. Potrzebne są działania zapobiegające niewłaściwemu jej wykorzystaniu

O sztucznej inteligencji mówi się już coraz częściej w kontekście możliwości i zagrożeń, jakie przyniesie powstanie globalnej sztucznej inteligencji. To model, który byłby zdolny do myślenia takiego, jakim cechuje się człowiek, ale jego możliwości obliczeniowe przewyższałyby możliwości ludzkiego mózgu kilka milionów razy. Rodzi to uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, stąd postulat, by uczestnicy rynku składali przysięgę na wzór przysięgi Hipokratesa. Zgodnie z nią mieliby dbać o to, by zastosowania technologii miały wymiar etyczny. Zdaniem ekspertów potrzebnych jest też więcej szczegółowych regulacji.

Bankowość

Zapóźnienie w transformacji może obniżyć konkurencyjność całej gospodarki. Konieczne przyjęcie ustawy o ochronie klimatu

– Biznes jest gotowy na Fit for 55 i co ciekawe, banki też są na to gotowe. Natomiast niegotowe są polskie regulacje i polska energetyka. Tym, co jest nam teraz w Polsce potrzebne, są dobre strategie i dobre planowanie – ocenia Ilona Jędrasik, nowa prezes zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak wskazuje, polska energetyka musi zdecydowanie przyspieszyć z transformacją w kierunku odnawialnych źródeł, ponieważ w scenariuszu business as usual konsekwencją może być spadek konkurencyjności całej krajowej gospodarki.

Transport

CPK nadal pod znakiem zapytania. Wyzwaniem jest nie tylko budowa lotniska, ale także sieci kolejowej

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) pod znakiem zapytania. Nowy rząd wciąż przeprowadza audyty. Budowa, zapowiadana jako największe przedsięwzięcie infrastrukturalne w historii, to nie tylko plan potężnego lotniska między Warszawą a Łodzią, ale także obejmująca cały kraj przebudowa sieci kolejowej. – Powinniśmy obniżać temperaturę sporu wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego i przechodzić do konkretnych, bardziej operacyjnych decyzji – ocenia Michał Litwin dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.