Komunikaty PR

Duże firmy usługowe łapią wiatr w żagle i wykorzystują swoją szansę na wzrost

2021-11-17  |  11:00
Biuro prasowe

Chociaż wiele sektorów gospodarki wciąż zmaga się z wyzwaniami wynikającymi z pandemii COVID-19, to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy może napawać optymizmem. Z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2021”, przygotowanego przez ADP Polska wynika, że w III kw. 2021 r. firmy usługowe Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły swoje zatrudnienie o 5,4 proc. względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Na ten rezultat w dużej mierze zapracowały przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 500 pracowników, które w okresie lipiec-wrzesień zatrudniły aż o 9,22 proc. więcej pracowników (vs III kw. 2020 r.).

Pandemia koronawirusa wpłynęła na funkcjonowanie każdego sektora gospodarki, a zmagające się z nią od ponad roku firmy wciąż starają się przystosować do nowej rzeczywistości. Przyspieszona cyfryzacja, automatyzacja i potrzeba przemodelowania dotychczasowych procesów w znaczny sposób wpłynęła na działalność polskich przedsiębiorstw. Jak wynika z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2021” opracowanego przez ADP Polska, w III kw. 2021 r. firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa wdrażające innowacyjne rozwiązania, skuteczniej poradziły sobie
z sytuacją rynkową i odnotowały większą dynamikę zatrudnienia (+3,15 proc. vs III kw. 2020 r.) niż ogół rynku (+1,1 proc. vs III kw. 2020 r. wg Głównego Urzędu Statystycznego).

– Dystans między innowacyjnymi przedsiębiorstwami i ogółem rynku ponownie, stopniowo zaczyna się zwiększać. W trzecim kwartale osiągnął on 2,05 p.p. i był nieco wyższy niż w II kw. tego roku, kiedy wynosił 1,97 p.p. Mimo, że pandemia koronawirusa wciąż rzutuje na funkcjonowanie krajowej gospodarki, wiele firm stara się dostosować do panującej rzeczywistości. Przyspieszona cyfryzacja i automatyzacja, a także większa otwartość na innowacyjne rozwiązania i outsourcing usług, sprawiają, że przedsiębiorstwa należące do tzw. nowoczesnej gospodarki skuteczniej radzą sobie na rynku pracy. A konkurencja o pracowników jest duża, we wrześniu osiągnęliśmy stopę bezrobocia na poziomie 5,6 proc.  – komentuje  Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP.

Słaba produkcja, silne usługi

W ostatnich kwartałach znacznie gorzej z wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię COVID-19 radzą sobie duże firmy produkcyjne Nowoczesnej Gospodarki, które – jak wynika z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2021” – zatrudniają najmniej. W III kw. 2021 r. to właśnie te przedsiębiorstwa zwiększyły zatrudnienie o zaledwie 0,78 proc. (vs III kw. 2020 r.). Nieco lepszy wynik odnotowały małe firmy produkcyjne, które od lipca do września zwiększyły zatrudnienie o 3,15 proc. (vs III kw. 2020 r.). W wyniku tego cała produkcja zanotowała wzrost o 1,58 proc. (vs III kw. 2020 r.).

– Sytuacja w sektorze produkcyjnym jest bardzo złożona, jednak jak pokazują ostatnie kwartały zmierza ona do stabilizacji. Czynnikami, które wpływają na kondycję produkcji, są m.in. rosnące koszty pracy, energii, surowców, a także stopniowe wyhamowanie popytu. Chociaż wiele przedsiębiorstw dostosowało się już do nowej rzeczywistości, to jednak wciąż, zwłaszcza w dużych firmach produkcyjnych, panuje niepokój – mówi Anna Barbachowska. – Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych w czasie pandemii postawiło również na automatyzację najbardziej powtarzalnych procesów, w wyniku tego zmieniło się zapotrzebowanie tych firm na pracowników. Obecnie najbardziej poszukiwani są specjaliści potrafiący nie tylko obsłużyć maszynę, ale także sprostają zadaniom związanym z cyfryzacją w przedsiębiorstwie – dodaje Anna Barbachowska.

Na drugim biegunie znajdują się natomiast firmy usługowe wdrażające innowacyjne rozwiązania, które w III kw. 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zwiększyły zatrudnienie o 5,4 proc. Niewątpliwie znaczący wpływ na to miały duże firmy usługowe, które w analizowanym okresie osiągnęły aż 9,22 proc. wzrost zatrudnienia (vs III kw. 2020 r.). To ich kolejny dobry kwartał w tym roku (I kw.: +8,37 proc.; II kw.: +5,61 proc.). Nieco gorzej – choć wciąż dobrze – prezentuje się sytuacja w mniejszych usługowych przedsiębiorstwach Nowoczesnej Gospodarki, które w III kw. br. zatrudniły o 4,17 proc. więcej pracowników (vs III kw. 2020 r.).

– W sektorze usług w ostatnich kwartałach widzimy znaczne wzrosty zatrudnienia, mogące wynikać z tego, że pracownicy coraz częściej zamiast pracy w fabryce, wybierają niefizyczną formę zatrudnienia, w której mogą otrzymać takie samo lub nawet lepsze wynagrodzenie. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo konkurencyjna, jednak duże przedsiębiorstwa usługowe, często działające w sposób scentralizowany, skuteczniej przyciągają nowe talenty, ponieważ mogą zaoferować większy pakiet benefitów oraz pożądaną przez rekrutujących stabilizację. Ponadto należy zaznaczyć, że zgodnie z danymi GUS, liczba Polaków przebywających czasowo za granicą systematycznie spada i obecnie obserwujemy napływ polskich emigrantów zarobkowych do kraju. Często osoby te decydują się na pracę właśnie w firmach usługowych, gdzie spełniają wymagania co do wykształcenia oraz znajomości języków – dodaje szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani? Biuro prasowe
2025-05-21 | 08:00

Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Aż 67% pracowników sezonowych to kobiety – wbrew stereotypom o „męskiej pracy fizycznej”. Drugą największą grupę stanowią osoby w wieku 18-24 lata –
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.