Dworzec Metropolitalny w Lublinie z prestiżowym wyróżnieniem architektonicznym
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Oddany z początkiem roku nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie po raz kolejny zdobył uznanie międzynarodowego środowiska architektonicznego. Zaprojektowany przez pracownię Tremend obiekt został doceniony przez jury World Architecture Festival Awards, prestiżowej nagrody nazywanej „architektonicznym Oscarem”. Dworzec znalazł się w finale konkursu w kategorii Transport, w której o wygraną powalczy razem z realizacjami takich pracowni jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
World Architecture Festival to jedno z największych i najbardziej renomowanych wydarzeń architektonicznych o międzynarodowym zasięgu. Kilkudniowe wydarzenie co roku przyciąga do Singapuru reprezentantów środowiska architektonicznego z całego świata. Jest to nie tylko spotkanie najbardziej cenionych architektów i architektek – na program World Architecture Festival składają się również panele dyskusyjne, prezentacje koncepcji projektowych, wystawy tematyczne, a także ceremonia wręczenia nagród World Architecture Festival Awards.
Sama nagroda od ponad dekady jest jednym ze stałych elementów programowych World Architecture Festival, a także pożądanym przez międzynarodowe pracownie, prestiżowym wyróżnieniem nazywanym też „architektonicznym Oscarem”. Wśród dotychczasowych zwycięzców World Architecture Festival Awards są tak uznane pracownie jak choćby MAD Architects, Bjarke Ingels Group czy Herzog & de Meuron. W jury konkursu zasiadały zaś do tej pory takie osobistości jak Norman Foster czy David Chipperfield. Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku jury przed rozpoczęciem samego wydarzenia ogłosiło finałowe „krótkie listy” z wybranymi najlepszymi realizacjami architektonicznymi z całego świata, m.in. obiektami kulturalnymi i edukacyjnymi, budynkami mieszkalnymi i komercyjnymi, infrastrukturą sportową, transportową itd.
Właśnie w kategorii Transport wśród 9 finałowych budynków znalazł się obiekt z Polski – Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Zaprojektowany przez pracownię Tremend dworzec powalczy o wygraną z realizacjami takich pracowni jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox. Projekt polskich architektów już wcześniej został dostrzeżony przez jury nagrody. W 2019 r. – jeszcze w sekcji oceniającej „projekty przyszłości” – koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie dostała się do w finału konkursu w kategorii Infrastruktura. Jury doceniło wtedy szereg zaplanowanych w projekcie proekologicznych rozwiązań, wpływających na jego efektywność i realnie minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Teraz zespół pod kierownictwem arch. Magdaleny Federowicz-Boule będzie miał okazję przedstawić jury już zrealizowany obiekt podczas prezentacji przed panelem jurorskim. Prezentacje na żywo, przy udziale publiczności, to jeden z punktów festiwalu tradycyjnie cieszących się największym zainteresowaniem.
To nie jedyny sukces, którym pracownia Tremend może pochwalić się w związku z nadchodzącą edycją World Architecture Festival. Sama arch. Magdalena Federowicz-Boule, założycielka i prezeska Tremend, zasiądzie w tym roku w jury nagrody w kategorii Future Projects, która ocenia najbardziej innowacyjne projekty będące aktualnie w fazie koncepcyjnej bądź w realizacji. Zaproszenie architektki do jury jest wynikiem uznania przez międzynarodową społeczność dotychczasowego jej dorobku. Przed rokiem w sekcji INSIDE dedykowanej architekturze wnętrz projekt Polki wygrał I Nagrodę w kategorii Hotele. Jury zachwyciły wtedy wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments inspirowane wzornictwem i architekturą XX-wiecznej Warszawy. World Architecture Festival 2024 odbędzie się w dniach 6-8 listopada w Marina Bay Sands Singapurze.
Oddany do użytku z początkiem tego roku Dworzec Metropolitarny w Lublinie został doceniony także na rodzimym gruncie. Przed kilkoma tygodniami nowoczesny dworzec zdobył wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności nagradzającym realizacje urbanistyczne i architektoniczne, które przyczyniają się do tworzenia przestrzeni inkluzywnych i dostępnych dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.