Komunikaty PR

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z prestiżowym wyróżnieniem architektonicznym

2024-08-21  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Oddany z początkiem roku nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie po raz kolejny zdobył uznanie międzynarodowego środowiska architektonicznego. Zaprojektowany przez pracownię Tremend obiekt został doceniony przez jury World Architecture Festival Awards, prestiżowej nagrody nazywanej „architektonicznym Oscarem”. Dworzec znalazł się w finale konkursu w kategorii Transport, w której o wygraną powalczy razem z realizacjami takich pracowni jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.

World Architecture Festival to jedno z największych i najbardziej renomowanych wydarzeń architektonicznych o międzynarodowym zasięgu. Kilkudniowe wydarzenie co roku przyciąga do Singapuru reprezentantów środowiska architektonicznego z całego świata. Jest to nie tylko spotkanie najbardziej cenionych architektów i architektek – na program World Architecture Festival składają się również panele dyskusyjne, prezentacje koncepcji projektowych, wystawy tematyczne, a także ceremonia wręczenia nagród World Architecture Festival Awards.

Sama nagroda od ponad dekady jest jednym ze stałych elementów programowych World Architecture Festival, a także pożądanym przez międzynarodowe pracownie, prestiżowym wyróżnieniem nazywanym też „architektonicznym Oscarem”. Wśród dotychczasowych zwycięzców World Architecture Festival Awards są tak uznane pracownie jak choćby MAD Architects, Bjarke Ingels Group czy Herzog & de Meuron. W jury konkursu zasiadały zaś do tej pory takie osobistości jak Norman Foster czy David Chipperfield. Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku jury przed rozpoczęciem samego wydarzenia ogłosiło finałowe „krótkie listy” z wybranymi najlepszymi realizacjami architektonicznymi z całego świata, m.in. obiektami kulturalnymi i edukacyjnymi, budynkami mieszkalnymi i komercyjnymi, infrastrukturą sportową, transportową itd.

Właśnie w kategorii Transport wśród 9 finałowych budynków znalazł się obiekt z Polski – Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Zaprojektowany przez pracownię Tremend dworzec powalczy o wygraną z realizacjami takich pracowni jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox. Projekt polskich architektów już wcześniej został dostrzeżony przez jury nagrody. W 2019 r. – jeszcze w sekcji oceniającej „projekty przyszłości” – koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie dostała się do w finału konkursu w kategorii Infrastruktura. Jury doceniło wtedy szereg zaplanowanych w projekcie proekologicznych rozwiązań, wpływających na jego efektywność i realnie minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Teraz zespół pod kierownictwem arch. Magdaleny Federowicz-Boule będzie miał okazję przedstawić jury już zrealizowany obiekt podczas prezentacji przed panelem jurorskim. Prezentacje na żywo, przy udziale publiczności, to jeden z punktów festiwalu tradycyjnie cieszących się największym zainteresowaniem.

To nie jedyny sukces, którym pracownia Tremend może pochwalić się w związku z nadchodzącą edycją World Architecture Festival. Sama arch. Magdalena Federowicz-Boule, założycielka i prezeska Tremend, zasiądzie w tym roku w jury nagrody w kategorii Future Projects, która ocenia najbardziej innowacyjne projekty będące aktualnie w fazie koncepcyjnej bądź w realizacji. Zaproszenie architektki do jury jest wynikiem uznania przez międzynarodową społeczność dotychczasowego jej dorobku. Przed rokiem w sekcji INSIDE dedykowanej architekturze wnętrz projekt Polki wygrał I Nagrodę w kategorii Hotele. Jury zachwyciły wtedy wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments inspirowane wzornictwem i architekturą XX-wiecznej Warszawy. World Architecture Festival 2024 odbędzie się w dniach 6-8 listopada w Marina Bay Sands Singapurze.

Oddany do użytku z początkiem tego roku Dworzec Metropolitarny w Lublinie został doceniony także na rodzimym gruncie. Przed kilkoma tygodniami nowoczesny dworzec zdobył wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności nagradzającym realizacje urbanistyczne i architektoniczne, które przyczyniają się do tworzenia przestrzeni inkluzywnych i dostępnych dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.