Komunikaty PR

Dyplom Roku SARP: znamy laureatów 56. edycji

2020-10-14  |  12:10
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

9 października, podczas transmitowanej online uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu SARP na najlepszy dyplom architektoniczny w Polsce. Zwycięzcą 56. konkursu i zdobywcą Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku został arch. Paweł Lisiak, autor pracy „Laudato si’: klasztor OO. Franciszkanów w Babich Dołach z kościołem pw. NMP Gwiazdy Morza”.

Projekt opracowany na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dra inż. arch. Tomasza Głowackiego, uznany został za najlepszy spośród 25 prac dyplomowych zakwalifikowanych do 3. etapu konkursu. Praca Pawła Lisiaka zakłada przekształcenie opuszczonego, militarnego obiektu w monastyr. Zdaniem Sądu Konkursowego „Laudato si’: Klasztor O.O. Franciszkanów, to projekt zdecydowany i odważny, w którym ujawnia się duża dojrzałość i wrażliwość autora. (...) Autor w sposób odpowiedzialny „ubiera” brutalny i zdegradowany technicznie obiekt w nowe życie. (...) Transformowana przestrzeń nie jest jedynie interwencją architektoniczną. Transformacją autor obejmuje również historię tego miejsca, ale i otoczenie, krajobraz. Wynoszone na brzeg odpady, zbierane przez zakonników, następnie przetwarzane mają być na prefabrykowane materiały budowlane. To również swoista transformacja średniowiecznej pracy zakonnej. (...) Odpowiedzialność za dom, za świat, za środowisko, o której pisze w swojej encyklice Papież Franciszek „Laudato si’”, jest wezwaniem nie tylko dla kościoła, ale w tym przypadku było wezwaniem odebranym przez architekta, który dokonał rehabilitacji nie tylko architektury, a jego projekt zmieniać ma nie tylko budynek, ale krajobraz, środowisko oraz naszą wrażliwość społeczną.”

Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 10 tys. złotych, laureat otrzymał również zaproszenie na 6-tygodniową praktykę w szwajcarskim biurze architektonicznym Chaspera Schmidlina.

Tegoroczni laureaci

Jury zdecydowało również o przyznaniu trzech równorzędnych wyróżnień drugiego stopnia oraz dwóch równorzędnych wyróżnień pierwszego stopnia. Wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymały:

  • arch. Adriana Sowa za pracę „widzieć: Herbarium we Wrocławiu”, przygotowaną na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dra inż. arch. Tomasza Głowackiego. Jury doceniło projekt jako udaną próbę połączenia natury z architekturą
    w sposób, w którym istniejąca, rodzima roślinność stanowi istotny element kontekstu miejsca.
  • arch. Anna Jaruga-Rozdolska za projekt ośrodka badawczego w Wadi Rum w Jordanii, wykonany na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem promotora dra inż. arch. Tomasza Krotowskiego. Zdaniem Sądu Konkursowego „praca zasługuje na wyróżnienie ze względu na wyjątkowe interdyscyplinarne studium, połączenie wiedzy z dwóch dziedzin: astronomii i architektury oraz rezultat w postaci funkcjonalnego obiektu technologicznego o dojrzałej, pięknej formie architektonicznej.”

Wyróżnienia drugiego stopnia trafiły natomiast do:

  • arch. Zuzanny Robutki, autorki pracy „Sokratejskie Centrum Dialogu” obronionej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, pod kierunkiem promotora dra inż. arch. Marka Lambera. Jak podano w uzasadnieniu: „Trudny układ działki i zależności przestrzennych nie był jedynym wyzwaniem. Autorka postanowiła szukać bezpośrednich związków między przestrzenią a filozofią, tworząc uniwersalne Centrum Dialogu. Próbuje autorsko łączyć dzielące się społeczeństwo. Jej projekt ma być próbą dialogu wielu kultur i tożsamości. (...) Architektoniczna odpowiedź jest prosta, powściągliwa i ważona umiarem w formie oraz detalu.”
  • arch. Alicji Sienkiewicz za pracę „Potencjał spoiwa. Uzupełnienie istniejącej struktury urbanistycznej i społecznej na przykładzie Rzymu” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, pod kierunkiem promotora dra inż. arch. Marka Lambera. Jury tak uzasadniło wybór: „Jej projekt próbuje naprawiać fragmenty V dzielnicy Rzymu za pomocą niewielkich interwencji architektonicznych. Wypełnianie trudnych do zabudowania luk w strukturze miejskiej niewielkimi obiektami z funkcjami integrującymi lokalną społeczność (świetlica, punkt widokowy, coworking) ma pomóc mieszkańcom przezwyciężać poczucie samotności.”
  • arch. arch. Aleksandry Śliwy, Demi Tran i Tadeusza Szarańca, autorów pracy „Międzypokoleniowa wioska na Grabinie. Dom seniora zintegrowany z ośrodkiem terapeutycznym dla dzieci” opracowanej na Wydziale Architektury, Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Anny Taczalskiej-Ryniak i promotorów pomocniczych mgr inż. arch. Marka Bystronia i mgr inż. arch. Wojciecha Dulińskiego. Uzasadniając przyznanie wyróżnienia jury podkreśliło, że „praca dyplomowa wykonywana w zespole pozwoliła na stworzenie wielowątkowego, kompletnego i spójnego projektu. Teza projektowa łączenia pokoleń użytkowników: stworzenia miejsca integracji, ale i pozostawienia przestrzeni prywatnej, została zrealizowana w kompleksie budynków wpisanych w krajobraz naturalny z wykorzystaniem walorów naturalnego budownictwa.”

Ponadto Alicja Sienkiewicz, Adriana Sowa oraz Anna Jaruga-Rozdolska otrzymały również zaproszenia na płatne praktyki w APA Wojciechowski Architekci w Warszawie lub w Trójmieście.

Wyjątkowa edycja

Konkurs Dyplom Roku SARP jest jednym z najbardziej prestiżowych w branży architektonicznej, nie tylko ze względu na swoją wieloletnią historię, ale także, na zaangażowanie najbardziej cenionych nazwisk w branży. Wielu uznanych architektów, swoje pierwsze sukcesy osiągnęło właśnie w ramach konkursu. Tegoroczna edycja była wyjątkowa pod wieloma względami. W związku z epidemią, organizatorzy konkursu zdecydowali się na maksymalne uproszczenie procedur składania prac oraz na wydłużenie terminu ich oddawania do 29 maja.

Niezmiennie jednak Stowarzyszenie Architektów Polskich postanowiło zaprosić do grona jurorów najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli środowiska architektonicznego. W skład Sądu Konkursowego 56. edycji Konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku weszli:

  • arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu Zarządu Głównego SARP, partner w pracowni APA Wojciechowski, współzałożycielka i członek OSWBZ (Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego), laureatka konkursu Top Woman in Real Estate 2018, współautorka wielu nagrodzonych budynków komercyjnych spełniających wysokie standardy środowiskowe.
  • arch. Robert Konieczny, KWK Promes, członek Francuskiej Akademii Architektury, laureat prestiżowych nagród, m. in. House of the Year, World Building of the Year 2016, Wallpaper Design 2017. Ma w swoim dorobku najwięcej nominacji do nagrody Miesa van der Rohe w Polsce. Jest jednym z najczęściej publikowanych i najbardziej cenionych polskich architektów za granicą.
  • arch. Bohdan (Biś) Lisowski, Prezes SARP, wykładowca akademicki, właściciel firmy zajmującej się szkoleniami z zakresu oprogramowania wspomagającego projektowanie architektoniczne CAD i BIM oraz certyfikacją ICDL i Autodesk, członek: SHS, PTI, zaangażowany w działalność na rzecz SARP od 1999 roku, w tym trzech ostatnich edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
  • arch. Przemo Łukasik, medusa group, doświadczenie zawodowe zdobywał m. in. w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie, a także w paryskich biurach Jeana Nouvela oraz Odile Decq / Benoit Cornette. medusa group była wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach i trzykrotnie zdobyła nominację do nagrody Miesa van der Rohe.
  • Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit Polska, członek Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przy Lewiatanie, członek Rady Doradczej przy Międzynarodowym Centrum Zarządzania UW. Uczestnik programu Akademia Przywództwa Liderów Oświaty.
  • arch. Marta Sękulska-Wrońska, WXCAprezes Oddziału Warszawskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów. Wraz z zespołem WXCA ma na swoim koncie wiele wygranych konkursów, a za projekt za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach była nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.
  • arch. Piotr Śmierzewski, Analogdoświadczenie zdobywał m. in. w Niemczech, gdzie prowadził własną pracownię. Laureat wielu nagród, w tym Grand Prix Prezydenta RP w konkursie Życie w architekturze organizowanym przez miesięcznik Architektura-Murator. Wykładowca akademicki związany z Politechniką Koszalińską.
  • Paweł Wierzbicki, Schindler Polska, Członek Zarządu Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Po objęciu stanowiska prezesa, rozpoczął inwestowanie w rozwiązania typu SMART. Dzięki wprowadzeniu innowacji w firmie, doprowadził markę Schindler do pozycji lidera branży.

Tegoroczne obrady jury uświetniła również obecność arch. Juraja Hermanna, Prezesa Stowarzyszenia Architektów Słowackich.

Organizator konkursu: Stowarzyszenie Architektów Polskich

Honorowy Patronat: Ambasador Szwajcarii w Polsce

Partnerzy konkursu: Geberit Polska, Schindler Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Trzynaście państw UE wytwarza już więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych. Polska jeszcze nie, ale też bije rekordy w zielonej energii

30 do 27 proc. – tak wyglądał w UE w I połowie br. udział energii z odnawialnych źródeł versus z paliw kopalnych. To oznacza, że po raz pierwszy w historii mieliśmy na Starym Kontynencie więcej zielonej energii. Takim osiągnięciem może się już pochwalić prawie połowa państw członkowskich. W Polsce – po bardzo dynamicznym wzroście produkcji energii słonecznej – udział OZE sięga już ok. 30 proc., a węgla spada poniżej 60 proc. Mimo znaczących postępów w ostatnich dwóch latach wciąż wiele aspektów zielonej transformacji w kraju wymaga poprawy. Motywacją do przyspieszenia zmian są korzyści finansowe – na rachunkach za prąd – oraz środowiskowe.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Infrastruktura

Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja

W Polsce światłowód ma już blisko połowa z 9,5 mln użytkowników internetu stacjonarnego, a ta technologia szybko zyskuje na popularności – w ubiegłym roku zwiększyła swój udział w rynku o 10 proc. – Środki unijne przeznaczone na dobudowanie sieci światłowodowych w Polsce to w tej chwili w sumie 6–7 mld zł – zauważa Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery. Jak wskazuje, w praktyce zagospodarowanie tych pieniędzy może być jednak problematyczne ze względu na biurokrację, brak koordynacji między różnymi urzędami i resortami oraz krótki czas, jaki pozostał na ich wydatkowanie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.