Ekologiczne Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne w Tłuszczu oddane do użytku
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/49b6d993b250d7dd51d0d7d84f8e8ac120240321102504/616507f454653822feba84e1beda0a3e20240321102638/b10137
Na początku marca br. nowoczesne Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne w Tłuszczu (woj. mazowieckie) zostało oficjalnie oddane do użytku. Dzięki zastosowaniu drewnianej konstrukcji szkieletowej obiekt powstał w zaledwie 6 miesięcy. Autorem projektu i głównym wykonawcą inwestycji była spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.
W parterowym budynku o powierzchni niemal 500 mkw. łącznie wygospodarowano 36 pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Znajdują się tu m.in. sale zabiegowe i rehabilitacyjne, pokoje mieszkalne, sale do wypoczynku, salon z aneksem kuchennym, kuchnia cateringowa z częścią jadalnianą, pomieszczenia dla pielęgniarek oraz liczne pomieszczenia pomocnicze.
Realizacja Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Tłuszczu obejmowała przygotowanie projektu, budowę oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, a przez to, że obiekt powstał na bazie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, mógł powstać w tak krótkim czasie – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Przygotowany przez nas budynek został w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. Wykorzystaliśmy otwarte, dyfuzyjne ściany o wysokiej izolacyjności, które dużo skuteczniej utrzymują temperaturę pomieszczeń oraz pozwalają na wytworzenie sprzyjającego i bardziej przyjaznego użytkownikom mikroklimatu, co ma duże znaczenie w przypadku centrum opiekuńczo-wychowawczego. Dopełnieniem inwestycji było wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku.
Według założeń obiekt ma zapewnić opiekę dzienną dla 14 osób oraz opiekę całodobową dla kolejnych 6 osób. W centrum zapewnione będą specjalistyczne usługi medyczne m.in. opiekuńcze, asystenckie, rehabilitacyjne, terapeutyczne logopedyczne czy psychologiczne. Ponadto, prowadzone będą dodatkowe zajęcia z arteterapii, muzykoterapii oraz zajęcia kulinarne.
W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano taras wypoczynkowy, ciągi piesze, miejsca parkingowe oraz elementy małej architektury. Dodatkowo dokonano licznych nasadzeń różnych gatunków zieleni.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.