Ekologiczne przedszkole z oddziałem żłobkowym w woj. lubelskim już gotowe
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/81b50282d708fbe0578da689aa28347220241114095929/afc416db3c1a23b5b86919db804b520720241114100256/0415ca?t_exp=1731837569&t_lsid=b6319e46-42c1-4da7-80a1-2855c665d6c3&t_network=email&t_s=download_link&t_ts=1731578576
Na początku listopada tego roku oddano do użytku Publiczne Gminne Przedszkole wraz z oddziałem żłobkowym w Siennicy Różanej (woj. lubelskie). Nowo powstały obiekt, którego konstrukcja bazuje na drewnianych prefabrykatach, został ukończony w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Za kompleksową realizację inwestycji odpowiadała Grupa EKOINBUD.
Przedszkole w Siennicy zostało zrealizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie z harmonogramem, prace ogólnobudowlane zakończono po 10 miesiącach, a 2 kolejne poświęcono na prace finalizacyjne i odbiory obiektu.
W budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 1050 mkw. przewidziano 49 pomieszczeń, w tym 4 sale dla przedszkolaków, jedną salę dla grupy najmłodszych, salę dla dzieci żłobkowych oraz dwie sale specjalnie przygotowane do spania. Oprócz tego, w obiekcie znajduje się kuchnia cateringowa, sala wielofunkcyjna, sekretariat, gabinet dyrektora, gabinety specjalistyczne (m.in. pedagoga, logopedy) oraz pomieszczenia techniczne.
Głównym założeniem projektowym było wykorzystanie płyty fundamentowej oraz prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, co umożliwiło realizację inwestycji w tak krótkim czasie. Ponadto, parametry ścian i okien zostały dobrane tak, aby obiekt spełniał wszelkie wymagania charakterystyczne dla budynków energooszczędnych. W budynku zaimplementowano również system ogrzewania wykorzystujący pompy ciepła, instalację fotowoltaiczną na dachu oraz stację uzdatniania wody.
Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych modułów drewnianych budynek cechują wyjątkowe parametry prozdrowotne. Obiekt dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę, a zastosowaną technologię cechuje wysoka dyfuzyjność ścian, dzięki czemu przedszkole jest znacznie bardziej przyjazne użytkownikom – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Grupy EKOINBUD. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci. Niewątpliwym atutem tej technologii jest również olbrzymia energooszczędność – w czasie sezonu grzewczego nasze obiekty zużywają nawet 60% mniej energii cieplnej w porównaniu do budynków bazujących na tradycyjnych technologiach.
Poza samym obiektem, Grupa EKOINBUD była również odpowiedzialna za zagospodarowanie okolicznego terenu, na którym powstała niezbędna infrastruktura – droga dojazdowa, rozległy plac zabaw oraz ogrody deszczowe.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.