Ekologiczne przedszkole z oddziałem żłobkowym w woj. lubelskim już gotowe
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/81b50282d708fbe0578da689aa28347220241114095929/afc416db3c1a23b5b86919db804b520720241114100256/0415ca?t_exp=1731837569&t_lsid=b6319e46-42c1-4da7-80a1-2855c665d6c3&t_network=email&t_s=download_link&t_ts=1731578576
Na początku listopada tego roku oddano do użytku Publiczne Gminne Przedszkole wraz z oddziałem żłobkowym w Siennicy Różanej (woj. lubelskie). Nowo powstały obiekt, którego konstrukcja bazuje na drewnianych prefabrykatach, został ukończony w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Za kompleksową realizację inwestycji odpowiadała Grupa EKOINBUD.
Przedszkole w Siennicy zostało zrealizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie z harmonogramem, prace ogólnobudowlane zakończono po 10 miesiącach, a 2 kolejne poświęcono na prace finalizacyjne i odbiory obiektu.
W budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 1050 mkw. przewidziano 49 pomieszczeń, w tym 4 sale dla przedszkolaków, jedną salę dla grupy najmłodszych, salę dla dzieci żłobkowych oraz dwie sale specjalnie przygotowane do spania. Oprócz tego, w obiekcie znajduje się kuchnia cateringowa, sala wielofunkcyjna, sekretariat, gabinet dyrektora, gabinety specjalistyczne (m.in. pedagoga, logopedy) oraz pomieszczenia techniczne.
Głównym założeniem projektowym było wykorzystanie płyty fundamentowej oraz prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, co umożliwiło realizację inwestycji w tak krótkim czasie. Ponadto, parametry ścian i okien zostały dobrane tak, aby obiekt spełniał wszelkie wymagania charakterystyczne dla budynków energooszczędnych. W budynku zaimplementowano również system ogrzewania wykorzystujący pompy ciepła, instalację fotowoltaiczną na dachu oraz stację uzdatniania wody.
Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych modułów drewnianych budynek cechują wyjątkowe parametry prozdrowotne. Obiekt dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę, a zastosowaną technologię cechuje wysoka dyfuzyjność ścian, dzięki czemu przedszkole jest znacznie bardziej przyjazne użytkownikom – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Grupy EKOINBUD. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci. Niewątpliwym atutem tej technologii jest również olbrzymia energooszczędność – w czasie sezonu grzewczego nasze obiekty zużywają nawet 60% mniej energii cieplnej w porównaniu do budynków bazujących na tradycyjnych technologiach.
Poza samym obiektem, Grupa EKOINBUD była również odpowiedzialna za zagospodarowanie okolicznego terenu, na którym powstała niezbędna infrastruktura – droga dojazdowa, rozległy plac zabaw oraz ogrody deszczowe.
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Jak sprzedają się nowe mieszkania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.