Ekspansja CEVA Logistics w Afryce – nowe joint venture w Egipcie i Etiopii
CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, kontynuuje ekspansję w Afryce i wzmacnia obecność w kolejnych dwóch krajach. W Egipcie operator przejął większościowy pakiet udziałów w firmie IBA Freight Services, swojego wyłącznego partnera od 20 lat. Natomiast w Etiopii CEVA Logistics objęła mniejszościowy pakiet udziałów w MACCFA, doświadczonej firmie spedycyjnej z siedzibą główną w Addis Abebie.
Cel - wiodący gracz na kontynencie afrykańskim
Nowe joint venture umocniło dążenie CEVA Logistics do osiągnięcia pozycji wiodącego gracza na całym kontynencie i już przynosi korzyści obu stronom. Firmy mogą rozszerzyć portfolio usług logistycznych, co przyczyni się także do jeszcze lepszego wykorzystania lokalnych zasobów w ramach globalnej sieci CEVA Logistics. Dodatkowo, latem 2020 roku CEVA Logistics przejęła większościowy pakiet akcji AMI Worldwide, dzięki czemu do afrykańskiej sieci operatora dołączyło kolejnych 12 krajów.
Egipt - IBA Freight Services
IBA Freight Services, której siedziba główna mieści się w pobliżu międzynarodowego lotniska w Kairze, od 20 lat jest wyłącznym agentem CEVA Logistics w Egipcie. Firma oferuje pełen zakres usług multimodalnych i 3PL dla klientów z całego kraju. Za obsługę operacyjną usług frachtowych odpowiadają oddziały IBA Freight Services w Kairze i portowej Aleksandrii. Dostawy do różnych lokalizacji na terenie całego Egiptu realizowane są za pomocą transportu drogowego.
Etiopia - MACCFA
Obecna na rynku od około 25 lat MACCFA obecnie posiada 6 biur i agencji celnych w całej Etiopii, oferując klientom pełen zakres usług logistycznych. Poza stolicą, jest największym graczem na rynku obsługującym dwa korytarze drogowe: Addis Abeba - Dżibuti i Mekelle - Kombolcha - Addis Abeba. Dostarcza również rozwiązania intermodalne z wykorzystaniem w pełni zarezerwowanych usług block train z portu Dżibuti do Indode Freight Terminal w pobliżu Addis Abeby oraz usług drogowych przy dostawach do miejsc docelowych w całej Etiopii. MACCFA od wielu lat współpracuje też z firmą macierzystą CEVA Logistics - Grupą CMA CGM, światowym liderem w dziedzinie spedycji i logistyki.
Bruno Plantaz, dyrektor zarządzający CEVA Logistics Turcja, Indie, Bliski Wschód i Afryka, podsumowuje: „Strategiczny plan ekspansji na całym kontynencie nabiera tempa. Nowe joint venture znacząco wzmacniają naszą pozycję w Afryce Północnej i Wschodniej, pozwolą nam także wspierać społeczno-gospodarczy rozwój we wszystkich krajach".

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.