Europejski Akt o usługach cyfrowych – hazard online czeka rewolucja?
Opublikowany 31 maja raport UN Global Network - Przeciwdziałanie szarej strefie, współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z branżą hazardową i odpadową wskazuje na potrzeby dalszych zmian legislacyjnych w przepisach dotyczących branży hazardowej, zarówno w skali polskiej, jak również europejskiej. Autorzy raportu podkreślają, że Digital Services Act (Akt o usługach cyfrowych) może znacząco zmienić kształt tej branży.
Potrzeba wprowadzenia aktów prawnych, wymierzonych przeciw szarej strefie gier hazardowych wciąż jest ogromna. W opublikowanym w grudniu 2021 roku raporcie ONZ na temat nielegalnego hazardu, szacowana łączna liczba nielegalnych zakładów rocznie na świecie wynosi 1,7 biliona dolarów. Procentowy udział szarej strefy w tego typu rozrywce w Unii Europejskiej w 2021 r. wynosiła 25,2 proc[1]. Oficjalne badania wskazują, że wskaźnik ten w Polsce jest niższy i wynosi 17,9 proc., Przedstawiciele branży hazardowej twierdzą jednak, że może być on nawet dwa razy wyższy, dlatego potrzebne są działania zarówno na rynku lokalnym jak i europejskim.
Jednym z aktów, które może zmienić kształt hazardu internetowego na rynku europejskim jest, wskazywany przez ekspertów UN Global Network, Digital Services Act, (DSA) czyli Akt o usługach cyfrowych.
- Celem wdrożenia DSA jest stworzenie bezpieczniejszej cyberprzestrzeni, chroniącej europejskich konsumentów przed niezgodnymi z prawem produktami w sieci, a także poszanowanie prawa oraz ochrona przed nielegalnym hazardem internetowym. Jako firma działająca globalnie wiemy, że tam gdzie rynek jest dobrze uregulowany, przepisy wykonawcze pomagają w walce z szarą strefą gier hazardowych - komentuje Charmaine Hogan, Head Of Regulatory Affairs w Playtech, wiodącego w branży hazardowej dostawcy platform i technologii na ponad 30 regulowanych rynkach.
DSA ma wprowadzić również szereg zobowiązań i mechanizmów skierowanych na zwalczanie nielegalnych treści w Internecie, a procedury regulujące proces identyfikacji tego rodzaju danych mają prowadzić do ich sprawnego wykrywania i usuwania lub blokowania dostępu do nich. Docelowo regulacje mają zmniejszyć ekspozycję użytkowników na nielegalne treści, co byłoby dużym ciosem w operatorów hazardowych działających w szarej strefie.
Przepisy maja również regulować charakter reklamy internetowej, która może wprowadzać klienta w błąd lub promować treści omijające prawo, z czego chętnie korzystają nielegalni operatorzy usług hazardowych. Ponadto na portale internetowe zostałby nałożony obowiązek dostarczenia możliwości identyfikacji danego przekazu jako reklamy, a także wskazania na czyje zlecenie i na podstawie jakich wytycznych kreacja reklamowa jest wyświetlana finalnemu odbiorcy. Co więcej, portale internetowe będą zobowiązane do systematycznej analizy i oceniania rodzajów ryzyka związanego z rozpowszechnianiem nielegalnych treści, będących manipulacją lub dezinformacją. To rozwiązanie w znacznym stopniu ograniczyłoby możliwości promowania bezprawnie działających operatorów.
Eksperci są zgodni co do tego, że wprowadzenie w życie DSA, choć na początku może być skomplikowane, przysłuży się przyspieszeniu postępy technologicznemu, a równe zasady dla wszystkich firm działających na terenie UE będą chroniły je również przed nieuczciwą konkurencją firm prowadzących działalność poza terenami Unii.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.