Farmaceuci na celowniku gangów ransomware
Firma Black Kite przyjrzała się 200 największym globalnym firmom farmaceutycznym oraz ich 166 zewnętrznym dostawcom, aby przyjrzeć się największym zagrożeniom z jakimi się borykają. Przeszukując dane z wielu źródeł wywiadowczych typu open source i stosując uczenie maszynowe, badacze skorelowali 26 elementów kontrolnych, aby przyznać każdej firmie wskaźnik podatności na atak oprogramowaniem ransomware (RSI) w zakresie od 0,0 do 1,0. W raporcie obejmującym firmy farmaceutyczne 9,5 proc. z 200 największych światowych producentów farmaceutycznych i 12,2 proc. dostawców rozwiązań IT dla przemysłu farmaceutycznego uzyskało wyniki powyżej 0,6, co Black Kite określiło jako próg krytyczny. Aż 42 proc. producentów dostarczających rozwiązania do zarządzania danymi dla farmacji przekroczyło próg 0,6.
- Raport „Ransomware Risk Pulse: Pharmaceutical Manufacturing 2021” pokazują jak bardzo istotny jest wybór dostawcy rozwiązań IT. Gdybyśmy przeprowadzili badania w innych branżach, wyniki byłyby zbliżone. Warto wyciągnąć z tego lekcję i sprawdzić kto i jakie systemy IT nam dostarcza. Uważam, że klienci powinni wywrzeć presję na dostawcach i żądać od nich zapisu w umowie gwarantującego zachowanie określonych progów bezpieczeństwa - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.
Firma Black Kite wyliczyła, że średnie roczne ryzyko poniesienia strat finansowych, będących następstwem cyberataku, w przypadku firm farmaceutycznych przekracza 31 milionów dolarów. Skutki finansowe ataków ransomware wykraczają daleko poza same płatności okupu i obejmują koszty wstrzymanie operacji biznesowych, utratę produktywności, koszty kryminalistyczne, koszty prawne i utratę interesów w wyniku spadku zaufania pacjentów.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.