Komunikaty PR

15 mln zł trafiło do seniorów

2021-01-11  |  16:00
Biuro prasowe

Wysokość świadczeń, które może otrzymać senior z tytułu renty dożywotniej zależy od kilku czynników: przede wszystkim wartości nieruchomości oraz wieku i płci emeryta. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że średnie świadczenie pieniężne w Polsce to 1000 zł miesięcznie.

– Wysokość renty dożywotniej jest wyliczana w oparciu o różne zmienne. W każdym przypadku uwzględniamy indywidualne potrzeby beneficjenta. Zdarza się bowiem, że senior chce otrzymać dużą sumę pieniędzy w momencie podpisania umowy (np. na spłatę dotychczasowych zobowiązań), a resztę świadczeń otrzymywać w comiesięcznych ratach. Bywają umowy, na mocy których wypłacamy 3000 zł miesięcznie, a nawet 5000 zł miesięcznie – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Zdajemy sobie sprawę, że 15 mln zł wypłacone na przestrzeni dwunastu lat to kropla w morzu potrzeb senioralnych – dodaje Robert Majkowski. Z najnowszego badania opinii „Jak się żyje seniorom podczas pandemii” przeprowadzonego przez fundusz wynika, że blisko 40 proc. osób starszych narzeka na niskie emerytury i brak jakichkolwiek dodatków.[1] Co piąty ankietowany przyznaje wprost, że nie stać go na podstawowe produkty.

Polski rynek hipoteki odwróconej rozwija się sukcesywnie, ale wciąż daleko mu do najbardziej rozwiniętych rynków światowych, czyli USA i Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach rozwiązania tego typu stały się popularne również w Szwecji, Norwegii, czy Włoszech. W tym ostatnim kraju boom na hipotekę odwróconą zaczął się, gdy rząd uregulował rynek tworząc dedykowane mu przepisy. Polska wciąż czeka na odpowiednią ustawę, która zapewniłaby seniorom większe bezpieczeństwo.

 


[1] Ankieta telefoniczna przeprowadzona przez Fundusz Hipoteczny DOM na przełomie III i IV kw. 2020 roku na grupie 200 osób w wieku 65+.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Inwestowanie w pandemii – jak bezpiecznie angażować swoje środki? Biuro prasowe
2021-03-05 | 16:00

Inwestowanie w pandemii – jak bezpiecznie angażować swoje środki?

Autorem komentarza jest Paulina Wojciechowska, ekspertka EVIG Alfa Venture Capital   Czas pandemii to z jednej strony okres dużej niepewności w zakresie gospodarowania środkami
Finanse LoanByLink w natarciu! Błyskawiczny wzrost integracji!
2021-03-05 | 13:00

LoanByLink w natarciu! Błyskawiczny wzrost integracji!

LoanByLink – Proste Raty swoją premierę miało w listopadzie 2019. Początkowo ograniczało się do integracji z każdą stroną internetową zamieniając ją w prosty sklep
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2021-03-05 | 11:00

Cash flow bez tajemnic – jak skutecznie dbać o przepływy pieniężne w firmie?

Zgodnie z badaniem Instytutu Keralla Research w ostatnim kwartale 2020 roku problem z zaległościami w opłaceniu faktur, które przekroczyły dwa miesiące, dotknął niemal 46 proc. firm. Tymczasem opóźnienia w płatnościach

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ochrona środowiska

Trwają negocjacje umowy społecznej między rządem a górnikami. Na wypracowanie porozumienia potrzebne jest kilka tygodni

Rząd i górnicze związki zawodowe pracują nad kształtem umowy społecznej w sprawie wsparcia likwidacji górnictwa. – Potrzebujemy co najmniej kilku tygodni, by wypracować formułę, która będzie do zaakceptowania przez obie strony, ale także Komisję Europejską – mówi odpowiedzialny za te negocjacje wiceminister Artur Soboń. Jak podkreśla, ustawowe gwarancje zatrudnienia oczekiwane przez stronę społeczną są nie do zrealizowania. Podobnie jak powrót do koncepcji budowy bloku węglowego w Ostrołęce.

Handel

Ignacy Morawski: Dopóki prognozy inflacji pokazują poziom między 2 a 4 proc., zagrożenia dla gospodarki nie ma. Ale będzie to uwierać konsumentów

Ostatnie dane z Eurostatu za styczeń 2021 roku pokazały, że w Polsce poziom cen rośnie najsilniej w Unii Europejskiej. To efekt dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i intensywnej pomocy budżetowej dla firm w obliczu pandemii. Zdaniem ekonomisty Ignacego Morawskiego inflacja na poziomie między 2 a 4 proc. nie stanowi zagrożenia dla gospodarki. Na razie nie widać więc powodu do podwyżek stóp procentowych.

Nauka

Nawet 5 proc. populacji nigdy nie zachoruje na COVID-19. Polscy naukowcy szukają genu, który odpowiada za odporność na tę chorobę oraz jej przebieg

Efektem projektu badawczego „Odporni na COVID” ma być tani i dostępny test, który pozwoli sprawdzić, czy zakażenie koronawirusem będzie poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia konkretnej osoby. Test umożliwi również wskazanie osób genetycznie opornych na zakażenie SARS-CoV-2. To może być między 1 a 5 proc. społeczeństwa. – Zakończyliśmy już rekrutację uczestników badania i przeanalizowaliśmy około 30 proc. danych. Pierwszych rezultatów projektu spodziewamy się w czerwcu – zapowiada dr Paweł Zawadzki, prezes spółki MNM Diagnostics, która realizuje projekt wraz z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie.