5 korzyści z inwestowania na rynku pierwotnym.
Na początku bieżącego roku inwestorzy na rynku nieruchomości odzyskali optymistyczne nastawienie po pandemii COVID-19 – wynika z właśnie opublikowanego raportu „Deloitte Real Estate Confidence Survey for Central Europe – rynek nieruchomości o perspektywach sektora”. Do największych wyzwań sami deweloperzy zaliczają rosnące koszty budowy – takiego zdania jest aż 40% respondentów. Dane rynkowe pokazują zaś, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowe mieszkania. To pokłosie wojny na Ukrainie i szansa na dużą stopę zwrotu z inwestycji dla kupujących nowe lokale, szczególnie w większych miastach Polski. Ale nie tylko.
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa dynamiczne zmiany. Ceny mieszkań wzrosły blisko o 17% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To pokłosie inflacji, wzrostu cen surowców, materiałów budowlanych, a także kosztów robocizny. I – choć zdaniem analityków popyt na mieszkania może nieco osłabnąć – podaż nie będzie w pełni go zaspokajać. Taka sytuacja oznacza, iż Polacy będą nadal poszukiwać atrakcyjnych lokali. To sygnał dla osób, które chcą inwestować w zakup nieruchomości na rynku pierwotnym.
Wysoka stopa zwrotu z inwestycji
Elementem zachęcającym kupujących do inwestowania w nieruchomości na rynku pierwotnym jest wysoka stopa zwrotu z inwestycji.
– Niepewność rynkowa nie przekłada się na nastroje inwestorów. Ci wybierają mieszkania zlokalizowane nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Niewątpliwe ogromną zachętą jest potencjalny zysk. Realizujemy obecnie inwestycję w Jeleniej Górze, gdzie zaplanowany ROI kapitału oszacowaliśmy na poziomie 16% w skali roku. Całościowy zysk w perspektywie około 24 miesięcy został zaplanowany na poziomie 58% z zainwestowanego kapitału. Chociaż obserwujemy wysokie zainteresowanie, wciąż można dołączyć do naszej inwestycji – wyjaśnia Paweł Kuczera, Prezes Zarządu Horyzont Inwestycji.
W tym przypadku inwestor otrzymuje 55%. zysku. Horyzont Inwestycji zakłada, że z każdego zainwestowanego miliona, inwestycja w Jeleniej Górze powinna wygenerować ponad pół miliona złotych zysku. Taka suma zachęca do inwestowania kupców z całej Polski.
Nadal duży popyt na mieszkania
Kolejną zaletą z inwestowania na rynku pierwotnym jest niesłabnące zapotrzebowanie na nowe lokale. Rosnące ceny mieszkań, a także sytuacja kredytowa w Polsce sprawiają, że konsumenci chętniej wybierają lokale, które z założenia mają posłużyć latami. Takie właśnie są nowe mieszkania na dopiero co powstałych osiedlach.
– Najlepiej sprzedają się lokale od ok. 30 do 80 metrów kwadratowych. I takie właśnie powstają w Jeleniej Górze. Zastosowanie materiałów gwarantujących najlepszy stosunek jakości do ceny daje przewagę nad konkurencją – dodaje prezes Paweł Kuczera.
Korzyść nr 3: rośnie rynek najmu
W związku z napływem uchodźców z Ukrainy do Polski znacząco rośnie rynek najmu. Zainteresowanie lokalami wzrosło o blisko 150% – wynika z danych domiporta.pl. Rosną także koszty najmu. Dla przykładu: w Warszawie o 35%, w Gdańsku o 53%, w Krakowie o 44%, zaś w Łodzi o 34%[1]. Co to oznacza dla inwestorów? To wyraźnie lepsza rentowność inwestycji w lokalne na wynajem.
Nowoczesność i ekologia na topie
Mieszkania na rynku pierwotnym budowane są z ekologicznych materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu. Ponadto stosuje się nowoczesne rozwiązania. Mając na uwadze trendy wellbeingowe, coraz więcej osób będzie poszukiwać ekologicznych i funkcjonalnych mieszkań na nowoczesnych osiedlach, gdzie deweloperzy dbają o strefy relaksu dla mieszkańców czy odpowiednią ilość terenów zielonych.
W mieście, ale bliżej natury
Konsumenci coraz chętniej wybierają mieszkania zlokalizowane w mieście, ale będące jednocześnie blisko natury. Takie warunki spełnia nowa inwestycja w Jeleniej Górze. Naturalne walory przyrodnicze Karkonoszy przyciągną potencjalnych mieszkańców z całej Polski. Inwestowanie w mieszkania położone w górach, na Mazurach czy nad morzem to gwarancja sprzedaży dla inwestora lub wynajmu lokalu – niezależnie od koniunktury rynkowej.
[1] https://www.domiporta.pl/informacje/a/koszty-najmu-w-niektorych-miastach-wzrosly-o-ponad-polowe-chciwy-polak-niekoniecznie-3434
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.