Komunikaty PR

Bezpieczny Skarbiec: 20 procent skrytek wynajętych

2021-03-26  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Michał Michalski
ITBC Communication

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
michal_michalski|itbc.pl| |michal_michalski|itbc.pl
+48 602 789 188
www.itbcgroup.pl

Niesłabnący popyt na złoto inwestycyjne wzmaga zainteresowanie skrytkami depozytowymi

Złoto, biżuteria, dyski pamięci, a nawet złote siodło są przechowywane w jednym z najlepiej zabezpieczonych miejsc w Polsce

Partner Mennicy Skarbowej, spółka Bezpieczny Skarbiec, podpisała już umowy na wynajem 20 proc. skrytek depozytowych zlokalizowanych w jednym z najlepiej zabezpieczonych skarbców w Polsce. Wśród pierwszych deponentów znaleźli się polski kolekcjoner przechowujący w ten sposób cenne złote monety oraz turysta z USA, który chciał zabezpieczyć paszport i ważne dokumenty firmowe na czas wizyty w Warszawie. Spółka otrzymuje coraz więcej zapytań – klienci najczęściej zainteresowani są złożeniem w depozycie złota, biżuterii i innych kosztowności, a także cennych dokumentów i nośników pamięci. Zarząd Mennicy Skarbowej podkreśla, że wzmożony popyt to dobry prognostyk i spodziewa się dalszego, niesłabnącego zainteresowania  usługą.

Już 20 proc. skrytek depozytowych Bezpiecznego Skarbca zostało wynajętych. W części z nich znajdują się złote monety, sztabki i rodzinne pamiątki klientów Mennicy Skarbowej, którzy jako jedni z pierwszych złożyli swoje kosztowności w jednym z najlepiej strzeżonych skarbców w Polsce. Oprócz zabezpieczeń, takich jak całodobowy monitoring, dwa różne systemy zamknięć czy tracking GPS chroniący skrytki, dodatkowo zawartość każdego depozytu jest ubezpieczona. Standardowa wysokość zabezpieczenia, niezależnie od wielkości skrytki i tego co jest w niej przechowywane, wynosi 10 tysięcy złotych. Ochrona obowiązuje automatycznie po podpisaniu umowy wynajmu skrytki – bez konieczności ujawniania jej zawartości. Klienci mogą również na własne życzenie wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Podobne rozwiązania stosowane są na świecie, między innymi w skarbcach w Londynie czy Zurychu.

Popyt na złoto inwestycyjne jest nadal bardzo wysoki. Coraz większa grupa klientów nie chce jednak przechowywać zakupionego kruszcu w domu, więc coraz trudniej o miejsce w naszych firmowych sejfach. Dlatego nasi klienci kierowani są do warszawskiego skarbca – jednego z największych i najlepiej strzeżonych tego typu budynków w Polsce. Już kilkudziesięciu naszych klientów wynajęło tam skrytki, a jedna piąta dostępnych schowków jest zapełniona. dodaje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.Warto zaznaczyć, że skrytki Bezpiecznego Skarbca zostały udostępnione na wynajem dopiero w styczniu tego roku, tym bardziej cieszy tak znaczne obłożenie depozytów. To dobry prognostyk potwierdzający hossę na rynku złota. Co więcej, należy się spodziewać, że w najbliższym czasie zainteresowanie skrytkami, jako bezpieczną formą przechowywania złota inwestycyjnego, pozostanie na wysokim poziomie. Przed nami jeszcze kilkanaście miesięcy niepewności gospodarczej – dopóki nie zaczną być widoczne na płaszczyźnie ekonomicznej skutki masowych szczepień – a ta stymuluje popyt na złoto, które przecież trzeba gdzieś przechowywać, najlepiej w bezpiecznym miejscu – podkreśla.

W sejfach i skrytkach depozytowych najczęściej przechowywane są kosztowności, rzeczy wartościowe czy dokumenty. W największym sejfie na świecie, znajdującym się w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, zdeponowanych jest ponad pół miliona sztabek złota o łącznej wadze ponad 6 ton. Z kolei w uznawanym za jeden z najbardziej tajemniczych sejfów świata, amerykańskim Granite Mountain Records Vault, należącym do największego odłamu Kościoła Mormonów, znajdują się ponoć 3 miliony mikrofilmów, zawierających informacje na temat mormońskich rodzin i ich drzew genealogicznych. Jeszcze inną zawartość kryje wnętrze The Svalbard Global Seed Vault, gdzie umieszczonych zostało ponad 770 tysięcy nasion różnych gatunków roślin na wypadek globalnego kataklizmu.

Podczas wynajmowania skrytki w Bezpiecznym Skarbcu klienci nie muszą ujawniać, co składają w depozycie. Podpisując regulamin Skarbca deklarują jednak, że w skrytkach nie będą przechowywane takie przedmioty, jak między innymi broń, materiały wybuchowe, obiekty pochodzące z przestępstwa, narkotyki i inne środki odurzające czy substancje niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi – mówi Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej Osoby otwierające depozyty przechowują tam zwykle nie tylko złoto czy biżuterię, ale także pamiątki rodzinne czy kolekcje monet lub znaczków. Zdarzają się na przykład turyści, którzy chcą w czasie podróży służbowej przechować w skarbcu paszporty lub ważne dokumenty firmowe, ale także dyski pamięci. Co ciekawe, najbardziej niestandardowym zapytaniem do tej pory było to dotyczące możliwości zdeponowania w skarbcu złotego siodła – mówi Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Bezpieczny Skarbiec to jeden z największych i najlepiej strzeżonych skarbców w Polsce. Umiejscowiony w podziemiach przedwojennego budynku Banku Rolnego w Warszawie, ma docelowo pomieścić około 8000 różnej wielkości skrytek. Skarbiec znajduje się pod całodobowym nadzorem ochrony, a wdrożone technologie bezpieczeństwa nie ustępują tym, stosowanym przez Narodowy Bank Polski. Większość skrytek jest wyposażonych między innymi w dwa różne rodzaje zamknięcia, w tym tracking GSM wyspecjalizowanego systemu GPS, co zwiększa kontrolę dostępu i poziom bezpieczeństwa - zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. System rejestruje również pełną historię otwarć i zamknięć skrytki. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, a także potrzeby zachowania anonimowości klientów, w skarbcu w tym samym czasie może przebywać tylko jeden klient.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania? Biuro prasowe
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości
Finanse Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
2025-03-19 | 10:00

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Giełdę określa się często mianem barometru gospodarki, gdyż w dużej mierze oddaje kondycję najważniejszych spółek i ogólne nastroje na rynku. Tym samym, indeksy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.