Komunikaty PR

Co dalej ze złotym – czy czekają nas najdroższe zagraniczne wakacje od lat?

2022-07-19  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Julia Poncyljusz
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
506023601
www.visiongroup.pl

Pierwsza połowa lipca nie była łaskawa dla złotego, który osiągnął najniższe notowania w XXI wieku. Kursy kluczowych walut w minionym tygodniu osiągnęły rekordowe poziomy. Historyczne maksyma osiągały euro, frank szwajcarski i dolar. Na początku bieżącego tygodnia nastąpiło jednak wyraźne odbicie kursu polskiej waluty. Czy to odwrócenie trendu czy tylko chwilowa korekta? Czy dla wyjeżdżających za granicę to będą najdroższe wakacje od lat? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili oszacować perspektywy zmian kursu złotego w kolejnych tygodniach.

 

Widmo recesji zwiększa niepewność na rynkach

W mediach coraz szerzej pojawia się odmieniane przez wszystkie przypadki hasło – recesja. To zły sygnał na przyszłość dla kursu złotego. Pesymistyczne prognozy ekspertów mają swoje źródło w kumulacji niesprzyjających czynników makroekonomicznych i geopolitycznych. To m.in. wciąż trwający kryzys międzynarodowy w Europie Wschodniej bez widocznej perspektywy końca, nadal odczuwalne skutki ogólnoświatowego kryzysu zdrowotnego czy załamanie na rynku surowców energetycznych, będące jedną z pochodnych sytuacji geopolitycznej. W takich okolicznościach bardzo trudno o utrzymanie trendu wzrostowego w gospodarce – stąd prognozy zwiastujące nadejście recesji. Walka z inflacją również jest czynnikiem prowadzącym do spowolnienia. Zwiększanie stóp procentowych przekłada się bezpośrednio na spowolnienie akcji kredytowej – tzn. kreowanie mniejszej ilości nowego pieniądza i odpływ kapitału z obiegu. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji publicznych – perspektywa ograniczenia wzrostu inflacji może się zacząć materializować najwcześniej pod koniec roku.

 

Najdroższe zagraniczne wakacje od lat?

Słaby złoty i rosnące ceny sprawiają, że w tym roku zagraniczne podróże w wakacje stają się nie lada wyzwaniem finansowym. Wysoka inflacja występuje bowiem nie tylko w Polsce, ale również w wielu popularnych turystycznie krajach, w tym w strefie euro. Jednakże słaba kondycja złotego oznacza również droższe zakupy w kantorach, co dodatkowo przekłada się na wyższy koszt wakacji. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że ryzyko dalszego osłabiania się złotego w stosunku do euro w lipcu i sierpniu 2022, pomimo chwilowego odbicia, wynoszą 57%. Wszystkie te elementy wymuszą ograniczenie wydatków lub konieczność poświęcenia średnio 15-20% więcej pieniędzy na utrzymanie tego samego standardu wypoczynku, co w 2021 roku. Problem dodatkowo pogłębia skokowy wzrost cen biletów lotniczych, które na niektórych popularnych trasach zwiększyły się kilkukrotnie. Według wielu komentatorów tegoroczne urlopy będą więc skromniejsze bądź nawet ustąpią pierwszeństwa bardziej pragmatycznym wydatkom gospodarstw domowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.