Czy opłaca się inwestować w przestrzenie biurowe? Co na to eksperci
W kontekście nieruchomości najczęściej mówi się o domach, mieszkaniach i działkach na sprzedaż, jednocześnie zupełnie zapominając o lokalach usługowych. Jak się okazuje zupełnie niesłusznie, bo i na tym polu inwestorzy mogą liczyć na zadowalającą stopę zwrotu.
Przestrzeń biurowa wciąż jest w cenie i to pomimo pandemii, z którą wiąże się przejście wielu pracowników na tryb home office. Mogłoby się wydawać, że w czasach, kiedy większość z nas pracuje w domu, popyt na lokale usługowe mocno osłabł. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że pandemia wymusiła na pracodawcach pewne zmiany, które są dzisiaj bardzo mocno widoczne w przestrzeni biurowej, ale to w dalszym ciągu interesująca alternatywa dla inwestorów.
Inwestycje w przestrzenie biurowe – dlaczego to się opłaca?
Zestawiając lokale mieszkalne z przestrzeniami biurowymi, jedną z najbardziej kluczowych kwestii jest opłacalność. Rentowność wynajmu mieszkania osobie prywatnej to zysk na poziomie 3-5%, przy czym czas wynajmy to zwykle rok lub dwa lata. Zysk z inwestycji w przestrzeń biurową oscyluje w granicy 7-10%, a umowa najmu podpisywana jest przynajmniej na okres 5 lat. Pod tym względem nie powinno być żadnych wątpliwości, że to dobre miejsce na inwestycje.
To jednak nie wszystko, o czym informuje ekspert z firmy Horyzont Inwestycji, Marcin Kuryło - Inwestując w przestrzenie biurowe mamy znacznie mniejszą konkurencję niż zajmując się działaniem na rynku mieszkaniowym, gdzie walczymy nie tylko z innymi fliperami, ale też osobami prywatnymi. Tutaj jest znacznie więcej przestrzeni do działania, a przed inwestorem otwierają się nowe możliwości. Natomiast trzeba uczciwie zaznaczyć, że o ile w przypadku najmu taka inwestycja przynosi większy zysk, tak patrząc na te dwa obszary działania wyłącznie w kategoriach opłacalności, to rynki mieszkaniowe są znacznie bardziej atrakcyjne. Wynika to ze znacznie większego zapotrzebowania na przestrzeń mieszkalną niż biurową.
Zapotrzebowanie na przestrzeń biurową jest faktycznie mniejsze, jednak w dalszym ciągu każda firma potrzebuje miejsca do spotkań z klientami czy przeprowadzenia zebrań pracowniczych.
Jakie zmiany w przestrzeni biurowej wymusiła pandemia?
Przestrzeń biurowa przed pandemią, a przestrzeń biurowa obecnie, to jak dwa różne światy. Nie chodzi tu wyłącznie o zmiany w organizacji pracy, bo te sięgnęły znacznie dalej i spowodowały spore modyfikacje w kontekście samej powierzchni biur. Wcześniej nietrudno było trafić do miejsc, gdzie brakowało miejsca dla pracownika i sprzętów. Dzisiaj wszystko poszło w kierunku zapewnienia odpowiedniej ilości przestrzeni w biurze. - W dalszym ciągu wynajmowane są te same powierzchnie biurowe co kiedyś, ale teraz uległy znacznemu przemodelowaniu. Jest zdecydowanie mniej biurek, bo pracownicy nie pracują stacjonarnie każdego dnia. Pomiędzy stanowiskami pojawiły się większe przerwy, żeby zapewnić zatrudnionym stosowny poziom bezpieczeństwa. I właśnie przez to, że biura potrafiły dopasować się do pandemicznych realiów, ten sektor rynku nieruchomości nadal istnieje. - komentuje ekspert z firmy Horyzont Inwestycji.
Podobnie wygląda sprawa z nowymi inwestycjami. Te też stawiają na odpowiednio rozplanowaną przestrzeń, która zapewni pracownikowi maksimum bezpieczeństwa.
Czy każdy może inwestować w przestrzenie biurowe?
Przestrzenie biurowe dają satysfakcjonujące stopy zwrotu, rynek prężnie się rozwija, a firmy wciąż poszukują miejsc na prowadzenie działalności. Dlaczego zatem nie wszyscy inwestorzy decydują się działać w tym obszarze? Bo nie jest to biznes dla każdego, a już zwłaszcza dla kogoś niedoświadczonego i nieobytego z rynkiem. - Lokale biurowe to bardzo dobry interes, ale pod warunkiem, że mamy dobre rozeznanie. Trzeba wiedzieć, gdzie takie powierzchnie będą miały szansę znaleźć najemcę i czego oczekuje się od wynajmującego. Nie bez znaczenia jest wyliczenie powierzchni na miejsca parkingowe, tak aby starczyło go dla wszystkich pracowników. Tak naprawdę wiele czynników determinuje, czy najemca uzna daną przestrzeń za atrakcyjną. - dodaje Marcin Kuryło.
Działanie na rynku wynajmu przestrzeni biurowych może być dochodowym zajęciem, ale tylko wtedy, kiedy inwestor zna i rozumie potrzeby swojego klienta. Kwestia lokalizacji, rozkładu wszystkich pomieszczeń i ewentualnego wyposażenia, nie są obojętne przedsiębiorcom, którzy szukają idealnego miejsca pod swoją działalność.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.