Komunikaty PR

Czy wakacje kredytowe zwiększą popyt na zakup nieruchomości?

2022-08-22  |  01:00
Biuro prasowe

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza wakacje kredytowe. Dla wielu obecnych kredytobiorców to ogromna ulga, ponieważ raty od dłuższego czasu nieustannie wzrastają. Jak wakacje kredytowe wpłyną na decyzję o zaciągnięciu zobowiązania w przypadku osób, które planują kupić dom lub mieszkanie?

Chwila oddechu

Wysoko oprocentowane kredyty spędzają sen z powiek nie tylko Polakom. Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl coraz wyższe raty są problemem także mieszkańców Czech czy Stanów Zjednoczonych. Polacy jednak mogą skorzystać z wakacji kredytowych, które mają pomóc złapać oddech i odciążyć domowy budżet. Kredytobiorca będzie mógł zawiesić konieczność spłacania rat, jeśli tego będzie wymagała jego sytuacja finansowa.

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 dla złotowych kredytów hipotecznych

Z odroczenia rat będą mogli skorzystać wszyscy ci, którzy zaciągnęli hipoteczny kredyt złotowy. Kredytobiorca, za zgodą banku, zawiesza spłacanie zadłużenia. Wakacje kredytowe przysługują wyłącznie tym, którzy wzięli kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. „Dla wielu Polaków to często duże obciążenie dla budżetu. Odroczenie spłaty rat w momencie, w którym dochodzimy do trudnej sytuacji finansowej, daje pewien bufor bezpieczeństwa i pozwala zyskać czas na odbudowanie stabilnej pozycji.” - komentuje Urszula Krukowska, kierownik sprzedaży i marketingu RealCo, firmy deweloperskiej będącej częścią polskiej grupy kapitałowej Warsaw Equity.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać w wymiarze dwóch miesięcy na kwartał w tym roku i po jednym miesiącu na kwartał w roku kolejnym. W efekcie można zyskać do 8 miesięcy bez rat, które zostaną pod koniec obowiązywania umowy kredytowej albo w formie podwyższenia kwoty pozostałych rat. O odroczenie można wnioskować indywidualnie w banku, który udzielił kredytu.

Co więcej, wnioskowanie o wakacje kredytowe nie wiąże się z naliczeniem odsetek za wydłużony czas spłaty kredytu. Kredytobiorca nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów wynikających z odroczenia płatności, bo wakacje kredytowe dotyczą części kapitałowej i odsetkowej kredytu. W momencie zawieszenia konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności, które wynikają z zawartej umowy.

Można na tym zyskać

Choć na początku wiele osób, miało wątpliwości czy skorzystać z wakacji kredytowych, to jednak okazuje się, że może być to korzystne rozwiązanie. Załóżmy, że kredytobiorca płaci miesięczną ratę w wysokości 3000 złotych. Dla domowego budżetu, przy maksymalnym wykorzystaniu możliwości, jakie dają wakacje od kredytu, oznacza to możliwość zmniejszenia swojego obciążenia o 24.000 złotych. Dla raty w wysokości 3500 zł będzie to już 28.000 złotych.

Jak może to pomóc kredytobiorcom? Pierwszą możliwością jest nadpłacenie kapitału kredytu, drugą, dla wielu rozsądniejszą, jest dobra inwestycja, najlepiej w środki, które nie tracą na wartości, a z czasem tylko zyskują. „Mądrze zaplanowana inwestycja to niemalże zawsze pewny zysk, a jednym z najpewniejszych wyborów od lat są nieruchomości. Kapitał pozyskany z wakacji kredytowych może okazać się nie tylko odciążeniem budżetu, ale przynieść wymierne korzyści finansowe.” - zauważa komentuje Urszula Krukowska z firmy RealCo.

Konsumenci mogą chętniej kupować nieruchomości

Rosnące stopy procentowe to powód, dla którego wiele osób ostrożnie podchodzi obecnie do zakupu własnego domu lub mieszkania. Wakacje kredytowe nie są narzędziem, które to zmieni. To rozwiązanie dla tych, którzy wzięli kredyt do 1 lipca 2022 roku. Dzięki wakacjom kredytowym mogą zyskać bufor bezpieczeństwa w postaci możliwości odroczenia spłaty rat, np. w sytuacji, gdy dojdzie do wydarzeń losowych. Załóżmy, że kredytobiorca straci pracę. Wtedy wakacje kredytowe dają mu czas na poszukiwanie nowej, a budżet domowy nie ucierpi z powodu konieczności oddania należności do banku. To także dobry sposób, aby zebrać środki na spłatę wyższych rat.

W naszej ocenie wakacje kredytowe to dobra okazja do zbudowania poduszki finansowej oraz nadpłaty samego kapitału - już bez odsetek.” – podsumowuje kierownik sprzedaży i marketingu RealCo. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.