Komunikaty PR

Czy warto obawiać się kontaktu z windykacją?

2022-08-16  |  12:18
Biuro prasowe
Kontakt

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR



kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl
  • Windykacja jest przedsądową próbą odzyskania należności od osoby zadłużonej. Według Zasad Dobrych Praktyk ZPF można mówić o czynnościach windykacji polubownej, czyli takich, które wykluczają dochodzenie roszczeń na drodze sądowej i egzekucji komorniczej.
  • Windykator posiada szereg narzędzi, które mogą wesprzeć osoby zadłużone w spłacie zobowiązań – w tym między innymi możliwość rozłożenia długu na mniejsze raty.
  • Utrata zaufania w oczach banków i instytucji finansowych, niewiarygodność, nierzetelność – osoba zadłużona może mieć więcej problemów, niż się wydaje. Jak to rozwiązać?

Spokój - tego życzą sobie wszyscy. Dążą do spokojnego, wolnego od trosk życia. Jednak tę wizję mogą skutecznie zakłócić problemy finansowe, a w konsekwencji – długi. Zadłużenie może skutecznie odebrać poczucie spokoju i harmonii, zwłaszcza, że już nad osobą zadłużoną roztacza się widmo rozpraw sądowych i egzekucji komorniczych.

Czy aby na pewno?

„Panie, ja nie mam żadnych długów”

Wejście na drogę sądową to ostateczność. W pierwszej kolejności zwykle dąży się do polubownego, czyli przedsądowego odzyskania należności. Zatem osoba zadłużona może liczyć na kontakt ze strony windykacji. Bywają sytuacje, w których osoba zadłużona nie ma świadomości istnienia długu. Wówczas kontakt ze strony pracownika windykacji może być pierwszym zetknięciem się z informacją na temat własnych niespłaconych zobowiązań.

Zadaniem firmy windykacyjnej jest przede wszystkim uświadomić osobę zadłużoną, że posiada zobowiązania, a także dążenie do polubownego uregulowania należności. Często spotykać się  można z unikaniem kontaktu, wyparciem lub zdenerwowaniem. Co w dużej mierze jest dla pracownika windykacji zrozumiałe – nikt nie lubi mieć długów – tłumaczy Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych zrzeszającego wiarygodne i profesjonalne firmy windykacyjne w Polsce. - To jednak nie zmienia faktu, że jeśli już powstało zadłużenie, to powinniśmy dążyć do możliwie najszybszego uregulowania rachunku. Wraz z przeciąganiem całego procesu w czasie, rosną odsetki, osobie zadłużonej towarzyszy stres, a także coraz bardziej realna staje się wizja wejścia na ścieżkę sądową – dodaje.

Po co ta cała windykacja?

Naczelnym zadaniem windykacji jest uzyskanie spłaty zobowiązań, których termin regulacji już minął. Co istotne – cały proces ma charakter polubowny, więc jest prowadzony przed wszczęciem procesów sądowych i egzekucji komorniczej. Skoro rolą windykacji jest dążenie do polubownej regulacji należności osoby zadłużonej, to znaczy też, że dysponuje ona narzędziami, które mogą ułatwić ten proces. Między innymi istnieje możliwość rozłożenia długu na dogodniejsze – mniejsze raty. Ważnym jednak jest, by ze strony osoby posiadającej dług płynęła wola podjęcia współpracy i chęć spłaty należności.

Windykacja jest też po to, by zmotywować osobę zadłużoną do spłaty, uświadomić ją w zakresie konsekwencji uchylania się od zobowiązań. Jednak co ważne, takie działania podejmowane są tylko z poszanowaniem przyjętych norm etycznych, które regulują między innymi Zasady Dobrych Praktyk opracowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF). Aktywności podejmowane przez windykatorów mają na celu uchronienie osoby zadłużonej przed większymi kłopotami i pomoc w wyjściu z zadłużenia.

Szansa na życie wolne od długów

Co warto mieć na uwadze – dług to nie jedyny problem osoby zadłużonej. Z reguły problemy ze spłatą są odnotowywane przez wierzycieli w Biurach Informacji Gospodarczej, co powoduje, że instytucje finansowe tracą zaufanie do takiej osoby. W praktyce oznacza to, że mogą pojawić się problemy z zaciągnięciem kredytu, zakupu ratalnego czy nawet podpisaniem umowy abonamentowej i utratą wiarygodności w biznesie.

Podjęcie współpracy z windykatorem to jeden z najważniejszych kroków ku wolności od długów. Z pewnością to jeden z trudniejszych etapów, ale w dużej mierze może on najskuteczniej działać na korzyść całego procesu spłaty zobowiązań. Ważne jest również opracowanie planu wyjścia z zadłużenia, określenie swoich możliwości finansowych czy też wprowadzenie większej dyscypliny finansowej – mówi Marcin Czugan z ZPF.

Spłata zobowiązań i uwolnienie się od długów może znacznie podnieść jakość życia i wprowadzić większy ład w życiu osoby, która pozbyła się problemu zadłużenia. Im sprawniej podejmie się działania na rzecz wyjścia z długu, tym większa szansa na zminimalizowanie konsekwencji, które niosą za sobą problemy z nim związane.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: W dobrym tonie. PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.