Komunikaty PR

Czy warto obawiać się kontaktu z windykacją?

2022-08-16  |  12:18
Biuro prasowe
Kontakt

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR



kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl
  • Windykacja jest przedsądową próbą odzyskania należności od osoby zadłużonej. Według Zasad Dobrych Praktyk ZPF można mówić o czynnościach windykacji polubownej, czyli takich, które wykluczają dochodzenie roszczeń na drodze sądowej i egzekucji komorniczej.
  • Windykator posiada szereg narzędzi, które mogą wesprzeć osoby zadłużone w spłacie zobowiązań – w tym między innymi możliwość rozłożenia długu na mniejsze raty.
  • Utrata zaufania w oczach banków i instytucji finansowych, niewiarygodność, nierzetelność – osoba zadłużona może mieć więcej problemów, niż się wydaje. Jak to rozwiązać?

Spokój - tego życzą sobie wszyscy. Dążą do spokojnego, wolnego od trosk życia. Jednak tę wizję mogą skutecznie zakłócić problemy finansowe, a w konsekwencji – długi. Zadłużenie może skutecznie odebrać poczucie spokoju i harmonii, zwłaszcza, że już nad osobą zadłużoną roztacza się widmo rozpraw sądowych i egzekucji komorniczych.

Czy aby na pewno?

„Panie, ja nie mam żadnych długów”

Wejście na drogę sądową to ostateczność. W pierwszej kolejności zwykle dąży się do polubownego, czyli przedsądowego odzyskania należności. Zatem osoba zadłużona może liczyć na kontakt ze strony windykacji. Bywają sytuacje, w których osoba zadłużona nie ma świadomości istnienia długu. Wówczas kontakt ze strony pracownika windykacji może być pierwszym zetknięciem się z informacją na temat własnych niespłaconych zobowiązań.

Zadaniem firmy windykacyjnej jest przede wszystkim uświadomić osobę zadłużoną, że posiada zobowiązania, a także dążenie do polubownego uregulowania należności. Często spotykać się  można z unikaniem kontaktu, wyparciem lub zdenerwowaniem. Co w dużej mierze jest dla pracownika windykacji zrozumiałe – nikt nie lubi mieć długów – tłumaczy Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych zrzeszającego wiarygodne i profesjonalne firmy windykacyjne w Polsce. - To jednak nie zmienia faktu, że jeśli już powstało zadłużenie, to powinniśmy dążyć do możliwie najszybszego uregulowania rachunku. Wraz z przeciąganiem całego procesu w czasie, rosną odsetki, osobie zadłużonej towarzyszy stres, a także coraz bardziej realna staje się wizja wejścia na ścieżkę sądową – dodaje.

Po co ta cała windykacja?

Naczelnym zadaniem windykacji jest uzyskanie spłaty zobowiązań, których termin regulacji już minął. Co istotne – cały proces ma charakter polubowny, więc jest prowadzony przed wszczęciem procesów sądowych i egzekucji komorniczej. Skoro rolą windykacji jest dążenie do polubownej regulacji należności osoby zadłużonej, to znaczy też, że dysponuje ona narzędziami, które mogą ułatwić ten proces. Między innymi istnieje możliwość rozłożenia długu na dogodniejsze – mniejsze raty. Ważnym jednak jest, by ze strony osoby posiadającej dług płynęła wola podjęcia współpracy i chęć spłaty należności.

Windykacja jest też po to, by zmotywować osobę zadłużoną do spłaty, uświadomić ją w zakresie konsekwencji uchylania się od zobowiązań. Jednak co ważne, takie działania podejmowane są tylko z poszanowaniem przyjętych norm etycznych, które regulują między innymi Zasady Dobrych Praktyk opracowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF). Aktywności podejmowane przez windykatorów mają na celu uchronienie osoby zadłużonej przed większymi kłopotami i pomoc w wyjściu z zadłużenia.

Szansa na życie wolne od długów

Co warto mieć na uwadze – dług to nie jedyny problem osoby zadłużonej. Z reguły problemy ze spłatą są odnotowywane przez wierzycieli w Biurach Informacji Gospodarczej, co powoduje, że instytucje finansowe tracą zaufanie do takiej osoby. W praktyce oznacza to, że mogą pojawić się problemy z zaciągnięciem kredytu, zakupu ratalnego czy nawet podpisaniem umowy abonamentowej i utratą wiarygodności w biznesie.

Podjęcie współpracy z windykatorem to jeden z najważniejszych kroków ku wolności od długów. Z pewnością to jeden z trudniejszych etapów, ale w dużej mierze może on najskuteczniej działać na korzyść całego procesu spłaty zobowiązań. Ważne jest również opracowanie planu wyjścia z zadłużenia, określenie swoich możliwości finansowych czy też wprowadzenie większej dyscypliny finansowej – mówi Marcin Czugan z ZPF.

Spłata zobowiązań i uwolnienie się od długów może znacznie podnieść jakość życia i wprowadzić większy ład w życiu osoby, która pozbyła się problemu zadłużenia. Im sprawniej podejmie się działania na rzecz wyjścia z długu, tym większa szansa na zminimalizowanie konsekwencji, które niosą za sobą problemy z nim związane.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: W dobrym tonie. PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.