Dlaczego po zmianie stóp procentowych niektórym rata kredytu rośnie szybciej?
Grupa ANG
Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl
Kolejne podwyżki stóp procentowych budzą wiele obaw i pytań. Jednym z nich jest to, dlaczego choć mój kredyt jest podobnej wartości co znajomych, płacę znacznie wyższą ratę niż oni? Skoro w danym miesiącu rata kredytu wzrosła, czy w kolejnym mam się spodziewać znów podwyżki? I wreszcie, czy posiadając kredyt hipoteczny lub myśląc o jego zaciągnięciu mogę się zabezpieczyć na wypadek kolejnych podwyżek stóp procentowych?
Kwietniowy wzrost stóp procentowych nie był zaskoczeniem tak wielkim, jak jego wysokość. Nie jest tajemnicą, że to nie ostatnie wzrosty stóp procentowych, które planowane są przez Radę Polityki Pieniężnej.
„Od października ubiegłego roku mieliśmy już 7 wzrostów stóp procentowych. Doprowadziły one do tego, że dziś stopa referencyjna jest na poziomie 4,5%. Co to oznacza dla kredytobiorców? Otóż wraz ze wzrostem stóp NBP wzrósł wskaźnik, który stanowi postawę ustalenia oprocentowania złotówkowych kredytów hipotecznych, czyli WIBOR, mówiący o oprocentowaniu, po jakim banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. A to przekłada się na zmiany wysokości rat kredytów płaconych przez ich klientów. W związku z tym, że banki opierają oprocentowanie kredytów hipotecznych głównie o WIBOR 3-lub 6-cio miesięczny, kredytobiorcy, choć mogą mieć kredyt tej samej wartości, ale z różnym WIBOR-em, płacą różnej wysokości raty” – powiedział Tomasz Bujański z zespołu wsparcia ekspertów – kredyty hipoteczne w Grupie ANG.
Czy raty kredytów rosną co miesiąc?
Wysokość raty kredytu hipotecznego w złotówkach w znaczący sposób zależy od WIBOR-u. Biorąc pod uwagę fakt, że ów wskaźnik aktualizowany jest co 3 i 6 miesięcy (WIBOR 3M i WIBOR 6M), wzrost raty uwzględniany jest również w cyklach 3 i 6 miesięcznych.
„Jeśli jedna osoba ma kredyt hipoteczny z oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M, czyli aktualizowany co 3 miesiące, wzrosty stóp procentowych odczuje częściej, ale będą one mniejsze niż w przypadku WIBOR-u 6 miesięcznego. Tym samym w skali roku, jeśli stopy procentowe będą podwyższane co 1-3 miesiące, cztery razy będzie miała podwyżkę raty. W przypadku kredytobiorcy, którego oprocentowanie ustalane jest w oparciu o WIBOR 6M, podwyżkę raty odnotuje dwa razy w roku. Będzie ona jednak bardziej odczuwalna, bo uwzględni wszelkie wzrosty stóp, które miały miejsce na przestrzeni pół roku. Do tego, nawet jeśli banki używają tego samego WIBOR-u (np. 3 miesięcznego) to mogą aktualizować go w różnych momentach. Dlatego w różnych bankach może mieć inną wysokość” – wyjaśnia Tomasz Bujański z Grupy ANG.
Kolejne wzrosty stóp procentowych – jak się przed nimi zabezpieczyć?
„Wzrosty stóp procentowych odczuwają obecni kredytobiorcy, ale ich konsekwencji doświadczą także osoby, które dziś zaciągają zobowiązanie na lata. W przypadku tych pierwszych rozwiązaniem może być zmiana oprocentowania kredytu ze zmiennego na oprocentowanie stałe. Szczególnie że dziś w ofertach banków oprocentowanie stałe można mieć na 5, 7 a nawet 10 lat. Wówczas mimo kolejnych wzrostów stóp procentowych, oprocentowanie, a co za tym idzie rata nie zmieni się. Oczywiście zmiana rodzaju oprocentowania wiąże z podpisaniem z bankiem aneksu do bieżącej umowy. Osoby, które rozważają sfinansowanie nieruchomości kredytem hipotecznym analizując oferty banków mogą wybrać kredyt z oprocentowaniem stałym. I tu należy zastanowić się czy ma ono być stałe przez pierwsze 5 lat, 7 czy też 10 lat.” – wyjaśnia Tomasz Bujański z Grupy ANG. „Po tym okresie, niezależnie od wybranego horyzontu czasowego, rodzaj oprocentowana ustalany jest na nowym poziomie na kolejny okres. Może być tak, że po upływie wskazanego czasu zdecydujemy się na to by kontynuować go w oparciu o oprocentowanie zmienne, albo ponownie stałe” – dodaje.
Tomasz Bujański, od ponad 15 lat związany jest z branżą finansową, w tym od ponad 10 z Grupą ANG, gdzie zajmuje się wsparciem ekspertów w kredytach hipotecznych.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.