Komunikaty PR

Eksport i import jak na drożdżach. Każdy grosz się liczy

2022-02-18  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Polskie firmy działające na rynkach zagranicznych korzystają z osłabienia złotego. Szukają też elastycznych sposobów przewalutowania. Tu liczy się często czas, a każdy grosz ugrany na kursie wymiany przekłada się na wyższą rentowność. Dla importerów to też bardzo ważne. 

Z danych GUS wynika, że w 2020 roku wartość polskiego eksportu wyniosła 334 mld dolarów. Dla porównania: jeszcze w 2016 roku wynosił on sporo poniżej 200 mld dolarów. Czego eksportujemy najwięcej? Owoce, warzywa i generalnie żywność, meble, systemy okienne, części i komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego czy AGD to tylko część z produktów, które z dużym powodzeniem wysyłamy na rynki zagraniczne. Raport „30 lat polskiego eksportu” (przygotowany przez KUKE i ośrodek analityczny SpotData) pokazuje, że w 2020 roku było 41 branż, w których Polska okazał się liderem eksportu wśród krajów Unii Europejskiej.

Skąd ta przewaga

Firmy działające w Polsce nadal korzystają z przewagi konkurencyjnej wynikającej z niższych kosztów pracy, z geograficznej bliskości chłonnych i zasobnych rynków Europy Zachodniej, jak również z możliwości rozwoju na ogromnym, wspólnym rynku europejskim, bez barier celnych.  Trzeba przy tym podkreślić, że nie tylko niskie koszty dają wspomnianą przewagę konkurencyjną, ale przede wszystkim dobry stosunek ceny do jakości polskich produktów i usług. Bez tego na wymagających rynkach zachodnich nie byłoby czego szukać.

I tu dobrym przykładem mogą być wyniki polskiego eksportu do Niemiec, które mają największą gospodarkę w Europie. Jak podało Federalne Biuro Statystyczne (Statistisches Bundesamt), czyli niemiecki odpowiednik GUS-u, w 2020 roku Polska wyprzedziła Francję pod względem wartości eksportu do Niemiec i zajmuje na liście państw-eksporterów do tego kraju już czwarte miejsce (za Polską są również m.in. Włochy, Wielka Brytania i Japonia, a pierwsze trzy miejsca zajmują Chiny, Holandia i USA).

Każdy grosz się liczy

W ostatnich miesiącach eksporterom sprzyjało też osłabienie złotego. Spadek wartości naszej waluty do euro i dolara może martwić osoby planujące zagraniczne wakacje, eksporterów niekoniecznie. Korzystając z sytuacji, mogą zmniejszyć ceny swoich produktów zagranicą, zyskując  dodatkową przewagę nad konkurencją, lub po prostu osiągnąć lepszą rentowność.

Ale to tylko jedna strona medalu. Polska gospodarka nie stoi tylko eksportem. Jest również bardzo importochłonna. Jak podaje NBP, import do Polski w III kw. 2021 wzrósł o 24,2 proc. (do 70 628 mln euro) w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Wiele firm musi najpierw nabyć surowce czy półprodukty zagranicą, przetworzyć je i już gotowe produkty sprzedać na zagranicznych rynkach. Skokowe osłabienie wartości złotego dla takich firm może być już kłopotem. Wiele zależy oczywiście od branży i profilu produkcji.

Natomiast niezależnie od branży dla każdej firmy eksportującej lub importującej ogromne znaczenie ma kurs kupna lub sprzedaży walut. Przy większych sumach różnicę może robić już nawet 1 grosz.

Kantory internetowe są w stanie zaproponować lepszy kurs niż banki i potrafią działać bardzo elastycznie.

Zdarza się, że firmy dzwonią, by zaproponować im lepszy kurs tu i teraz. Negocjacje z partnerami biznesowymi to dla nas chleb codzienny. Niezależnie od nich, oferujemy kurs średnio ok. 8 proc. lepszy niż w bankach. W każdej chwili możemy też negocjować wysokość prowizji. Mieszczą się one w granicach od 0,2% do 0,02% – mówi Jakub Balcerzak, doradca biznesowy Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej, firmy z polskim kapitałem.

Jest to w tej chwili jedyny kantor internetowy, który oferuje darmowe przelewy zarówno w Polsce, jak i zagranicą: – Zarówno do krajów europejskich, jak również do Chin czy Stanów Zjednoczonych. Działamy globalnie, ale przelewy do tych krajów dominują w wolumenie. Co ważne, przelewy realizujemy praktycznie natychmiast, w czasie do 30 minut  – dodaje Balcerzak.

Cały proces przelewów oparty jest o system bankowości elektronicznej, a bezpieczeństwo transakcji potwierdza KNF.

Z usług platformy Amronet korzysta też coraz więcej firm zagranicznych, które mają kontrahentów w Polsce. To przeważnie podmioty z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest częścią grupy Payholding International Sp. z o.o. wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku. To pierwsza technologiczna firma w Polsce, która stworzyła aż 3 kantory do internetowej wymiany walut.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.