Erozja oprocentowania lokat trwa – analiza rankomat.pl
Początek roku nie przyniósł przełomu na rynku lokat bankowych. Ich oprocentowania nadal spadają, ale wolniej niż to miało miejsce w końcówce 2023 roku. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy zmniejszyły się o połowę: z 10% do mniej niż 5%. W ocenie ekspertów rankomat.pl kolejne miesiące będą stały pod znakiem dalszej erozji oprocentowania lokat, spowodowanej oczekiwanymi przez banki i rynek kolejnymi obniżkami stóp procentowych.
Rankomat.pl - mulitporównywarka produktów finansowych i ubezpieczeń – regularnie śledzi sytuację na rynku lokat bankowych. Jej eksperci sprawdzili aktualnie obowiązujące oferty banków w tym zakresie. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok. Nie brakuje również atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych na okres 3-miesięczny.
- W środę Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na obowiązującym od października poziomie - główna stopa procentowa wynosi nadal 5,75%. Oprocentowanie depozytów bankowych od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie – w grudniu było to średnio 4,4%. W styczniu mieliśmy do czynienia z drobnymi zmianami ofert, które ograniczały się do obniżenia oprocentowania o maksymalnie 0,25 p.p. – mówi Kamil Trembacz, ekspert ds. produktów finansowych w rankomat.pl.
Oprocentowanie systematycznie spada
Spadki oprocentowania lokat zaczęły się od końca drugiego kwartału 2023 roku – wynika z danych publikowanych przez NBP. O ile w pierwszej połowie roku banki oferowały oprocentowanie w wysokości nawet 10%, listopadzie 2023 roku oprocentowanie lokat miesięcznych wynosiło średnio 4,2%, dla lokat kwartalnych było to 4,4%, dla lokat półrocznych 5% natomiast dla lokat rocznych 4,7%. Jak wynika z najnowszego zestawienia NBP, w grudniu depozyty miesięczne były oprocentowane nieco wyżej niż miesiąc wcześniej – średnio 4.3%. W przypadku lokat z dłuższym terminem obserwujemy jednak kolejne – niewielkie, ale jednak spadki. Lokaty kwartalne były oprocentowane średnio na 4,3%, a depozyty kwartalne i roczne odpowiednio na 4,8% i 4,6%.
- Stopniowe, comiesięczne obniżki w bankach oraz zapowiadane rychłe obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach są jasnym sygnałem, że oprocentowanie lokat będzie nadal maleć. Dlatego, jeśli ktoś rozważa otwarcie nowego depozytu, to nie ma powodów, żeby ze swoją decyzją długo zwlekać – zauważa Kamil Trembacz.
Na realny zysk wciąż nie ma co liczyć
Depozyty bankowe to szansa na zabezpieczenie oszczędności przed utratą ich wartości, natomiast biorąc pod uwagę obecny wskaźnik inflacji, realny zysk wciąż jest na minusie. Przeciętne oprocentowanie lokat w grudniu wynosiło 4,4%, natomiast inflacja utrzymywała się na poziomie 6,2%. Oznacza to, że realnie jest to strata na poziomie 2,3%. Jest to jednocześnie najlepszy wynik od początku 2021 roku, kiedy to inflacja wyniosła 2,6%, a oprocentowanie lokat oscylowało wokół 0,4%. W listopadzie strata była minimalnie wyższa (-2,6 proc.) natomiast w październiku realna strata wynosiła -2,4%. To wynik znacząco lepszy niż we wrześniu, kiedy na przeciętnej lokacie traciliśmy -3,5%.
Najlepsze oferty lokat i kont oszczędnościowych w lutym*
Wśród ofert bankowych dostępnych w multiporównywarce rankomat.pl można znaleźć takie, które oferują ponadprzeciętne oprocentowanie. Najkorzystniejszą obecnie wydaje się Nest Lokata Witaj na 6 miesięcy z oprocentowaniem 7,1% w skali roku. Lokatę założymy razem z bezpłatnym rachunkiem bankowym. Jeśli wpłacimy na lokatę maksymalną kwotę, czyli 25 tys. zł, to po jej zakończeniu otrzymamy odsetki w wysokości około 720 zł (po odliczeniu podatku Belki). W PKO S.A. na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy możemy zarobić 7% w skali roku. Takie samo oprocentowanie na koncie oszczędnościowym na rok dla nowych klientów oferuje również mBank.
* dane lokat dostępnych na porównywarce rankomat.pl według stanu na dzień 07.02.2024 roku. Dane dotyczące zysku z lokat mają charakter informacyjny. Szczegółowych informacji na temat produktu udziela bank.
Wyzwania dla polskiego biznesu
Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki
Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.