Europejski Bank Centralny: podwyższaj, póki możesz!

AKM multiAN PR
Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
• Na dzisiejszym posiedzeniu EBC ogłosi rozpoczęcie pierwszego cyklu podwyżek stóp procentowych od czasu globalnego kryzysu finansowego. W Allianz Trade oczekujemy, że EBC ogłosi zakończenie skupu aktywów netto i wstępnie zobowiąże się do pierwszej od 11 lat podwyżki stóp procentowych o 25 pb w lipcu. W międzyczasie wszystkie oczy będą zwrócone na ewentualne zmiany wytycznych EBC dotyczących ścieżki normalizacji polityki, w tym na wskazanie przewidywanego tempa i stopy końcowej.
• Pomimo wysokiej presji inflacyjnej EBC prawdopodobnie będzie kontynuował stopniową, ale zdecydowaną normalizację kursu polityki pieniężnej w II połowie 2022 r. Po lipcu w Allianz Trade spodziewamy się dwóch dodatkowych podwyżek stóp o 25 pb w tym roku (wrzesień i grudzień). Oczekiwania rynkowe dotyczące znacznie bardziej agresywnego tempa normalizacji, w tym podwyżki stóp o 50 pb, wydają się mało prawdopodobne. W końcu średnioterminowe perspektywy inflacji wydają się bardziej ograniczone, a wysoka niepewność co do perspektyw makroekonomicznych wymaga stopniowego działania.
• W 2023 r. dążenie EBC do normalizacji będzie coraz bardziej wygasać, zanim efektywna stopa procentowa osiągnie neutralny poziom. Oprócz narastających przeszkód dla wzrostu gospodarczego z powodu wyższych w dłuższym okresie cen energii, wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i niepewności geopolitycznej, na planach normalizacji EBC zaważy rosnące ryzyko fragmentacji strefy euro. Ponieważ Fed prawdopodobnie wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych w 2023 r., EBC będzie coraz trudniej płynąć pod prąd i kontynuować normalizację. Dlatego też w Allianz Trade przewidujemy tylko dwie podwyżki stóp procentowych w 2023 r. - obydwie powinny mieć miejsce w pierwszej połowie roku.
• Gdzie ty jesteś, neutralna stopo? Rynki stóp poddały EBC "testowi jastrzębiego nastawienia", wyceniając podwyżkę stopy o 220 pb w ciągu najbliższych 12 miesięcy - identycznie jak tempo zacieśniania w USA. Za tym kryje się poszukiwanie górnej granicy dla stopy neutralnej, co powoduje również wzrost długiego końca krzywej, gdzie rentowność 10-letnich obligacji przekracza 1,3%. Naszym zdaniem neutralna stopa procentowa znajduje się poniżej obecnych wycen rynkowych i oczekujemy, że 10-letni Bund ustabilizuje się na poziomie 1% na koniec roku.
• Ryzykowne aktywa pozostaną bardzo wrażliwe na zmieniające się politykę monetarną EBC. Jeśli EBC wyda bardziej jastrzębie stanowisko niż oczekiwano, może to przestraszyć uczestników rynku, prowadząc aktywa ryzykowne w otchłań bessy. W takiej sytuacji ryzyko korporacyjne zostałoby szybko przeszacowane, a podmioty o niższych ratingach miałyby trudności ze znalezieniem finansowania. Jednak bardziej łagodny niż oczekiwano EBC (zgodnie z naszym scenariuszem bazowym) powinien zapewnić pewne wsparcie zarówno dla akcji, jak i kredytów korporacyjnych, zwłaszcza tych o wysokiej rentowności. W tym scenariuszu w Allianz Trade oczekujemy, że europejskie akcje zakończą rok 2022 na poziomie zbliżonym, płaskim poziomie, podczas gdy kredyty korporacyjne klasy inwestycyjnej pozostaną w przedziale (130-160 pb).

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.