Faktoring dla klientów z rozproszonym portfelem należności
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, w pierwszym półroczu 2023 roku firmy faktoringowe sfinansowały bieżącą działalność krajowych przedsiębiorstw w kwocie blisko 225,7 mld zł. Obsługa faktoringowa rozproszonego portfela należności stanowi wyzwanie operacyjne zarówno dla branży, jak i klientów korzystających z takiej formy finansowania. Unikalna oferta data faktoringu optymalizuje ten skomplikowany proces monitoringu oraz rozliczania poszczególnych transakcji.
W tradycyjnej formule faktoringu prowadzona jest podwójna rachunkowość – finansowane i obsługiwane są konkretne dokumenty księgowe. Firma faktoringowa ma pełną kontrolę nad wpływami od kontrahentów. W przypadku odpowiednio opisanych przelewów od kontrahentów oraz korespondujących z nimi rozliczeń, proces ten można w pewnym zakresie zautomatyzować i usprawnić. Faktor prowadzi własny rejestr spłat dokonanych przez kontrahentów. Dla portfela, w którym znajduje się już nawet dwudziestu odbiorców oraz znaczna liczba faktur i ewentualnych korekt, weryfikowanie należności i ingerencja w relacje z kontrahentami może stanowić duże wyzwanie operacyjne.
Usługa data faktoringu, czyli sposobu wymiany informacji między firmą faktoringową a klientem, eliminuje obciążenie, jakim jest ciągły monitoring spłat i odpowiednie alokowanie płatności. Finansowanie odbywa się za pomocą rozliczenia sald, które może być aktualizowane nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. To klient wskazuje firmie faktoringowej, który z odbiorców dokonał płatności i jakie faktury powinny być uznane za spłacone. Powoduje to faktyczne działanie usług faktoringowych w tle prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności.
Data faktoring w Polsce to wciąż rozwiązanie niszowe, mimo że jest popularne w Europie Zachodniej. Przedsiębiorcy w kraju przyzwyczajeni są do rozliczeń za konkretny dokument, co z uwagi na znaczną liczbę faktur, może skłaniać ich do poszukiwania bardziej komfortowego sposobu zarządzania cash flow. Model saldowy data faktoringu daje nam możliwość pracy na naprawdę dużych zbiorach dokumentów. Posiadamy doświadczenie w obsłudze podmiotów posiadających nawet 3-4 tysiące kontrahentów czy w finansowaniu nawet kilkudziesięciu tysięcy faktur. Środki mogą być wypłacane nawet trzy razy dziennie na podstawie przesyłanej aktualizacji sald księgowych. To przypadki, gdzie tradycyjnie rozumiany faktoring zwyczajnie by się nie sprawdzał – mówi Paweł Nowak, członek zarządu BNP Paribas Faktoring.
Data faktoring, jako sposób wymiany informacji, jest dostępny dla dowolnego modelu faktoringu. Korzyścią dla firm decydujących się na takie rozwiązanie jest przede wszystkim zwiększenie potencjału finansowania należności – niewspółmiernie wyższe i bardziej elastyczne rozwiązanie, które może być również finansowaniem poza bilansowym. Tego typu rozwiązania to istotny element oferty BNP Paribas Faktoring, dostępny dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż z odroczonym terminem płatności.

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.