Fit Cake sadzi las
W dobie wysychających rzek, ocieplającego się klimatu i perspektywy gęstej od smogu zimy Fit Cake, znana sieć nie-cukierni sadzi drzewa. Od początku deklarowała się jako zwolenniczka nurtów eco i zero waste, teraz jednak uważa, że innej drogi niż zielona rewolucja nie ma i sama daje przykład. Ma to też biznesowe znaczenie.
- Symbolicznie posadziliśmy trochę drzew, tych długowiecznych: dębów, lip i sosen niedaleko Białegostoku, z którego się wywodzimy. Ale postanowiliśmy też działać szerzej współpracując z portalem Posadzimy.pl, skupiającym wokół siebie społeczność zaangażowaną w ekologię. Wspiera on gminy z różnych zakątków Polski, sadząc na ich terenach drzewa w imieniu swoim i partnerów. Fit Cake tej jesieni dołożyło od siebie aż 100 nowych drzew – mówi Rafał Kościuk, współwłaściciel franczyzy Fit Cake.
Na portalu tym, który zachęca firmy do włączenia się w zieloną rewolucję, algorytm przeliczył, co to znaczy dla środowiska (choć to tylko przybliżone szacunki). Otóż 100 drzew zapewni tlen dla 67 osób przez cały rok, jednocześnie przez okres ten pochłaniając 600 kg CO2. Stanowią one równowartość około 5800 kg papieru, który powstał ze ściętych drzew (https://posadzimy.pl/firma/fit-cake/).
Posadzimy.pl działa od ponad 3 lat i w tym czasie, wspólnie z partnerami, posadziło już niemal 150 tysięcy nowych drzew, skrupulatnie wybierając miejsca sadzeń.
– Współpracujemy z gminami, które straciły tereny leśne i nie mają budżetu na to, by las odrodzić. Mogą też dzięki współpracy z nami taki budżet przeznaczyć na inne, ważne społecznie cele – mówi Kasia Bobińska-Marecka z Posadzimy.pl – To wspaniałe, że tak wiele osób, chce wziąć sprawy w swoje ręce i wspomóc naturę. Sadzi z nami prawie 500 firm i ponad 2000 osób prywatnych, cieszymy się, że i Fit Cake dołączyło do tej niezwykłej społeczności!
Fit Cake od dawna angażuje się w różne proekologiczne przedsięwzięcia. Już dwa lata temu sieć zupełnie zrezygnowała z plastiku, w zamian używając papierowych opakowań.
- Jednak ich produkcja też nie jest obojętna dla środowiska. Mamy więc poczucie długu i chcemy się zrekompensować naturze w takim wymiarze w jakim możemy. Rozpoczynając rewolucję żywieniową na stołach Polaków, wiedzieliśmy, że ma ona szerszy kontekst. Zdrowe jedzenie wiąże się z ekologicznym stylem życia i poszanowaniem natury – mówi Rafał Kościuk i podkreśla, że bardzo zależy mu, by Fit Cake był postrzegany jako odpowiedzialny społecznie biznes. – Jest to oczywiście też ukłon stronę naszych klientów, dla których ekologia i harmonijny rozwój nie są obojętne.
Jak pokazują badania ponad 50 proc. klientów woli kupić towar w firmie, która jest zaangażowana w ważne społecznie przedsięwzięcia. Fit Cake zapowiada, że nie była to jednorazowa akcja. Firma wywodzi się w Podlasia, nazywanego zielonymi płucami Polski, gdzie dla wielu ludzi las jest symbolem obfitości i miejscem regeneracji.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.