Freedom Holding Corp. podwaja przychody i notuje 1,5-krotny wzrost zysku
Freedom Holding Corp. (FRHC), założyciel Freedom Finance Europe, ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał roku obrotowego 2023/2024, który zakończył się 31 grudnia 2023 roku. W okresie sprawozdawczym przychody holdingu wzrosły do 418,6 mln dolarów, co jest rezultatem dwukrotnie wyższym, biorąc pod uwagę wyniki uzyskane w tym samym kwartale poprzedniego roku wynoszące 214 mln dolarów. Taki rezultat osiągnięto przede wszystkim dzięki dynamicznej ekspansji na nowe rynki, w tym rynek polski.
Przychody netto Freedom Holding Corp. wzrosły o 53%, osiągając 96,4 mln dolarów w porównaniu do 62,9 mln dolarów uzyskanych w trzecim kwartale roku obrotowego 2022/23. Zysk na akcję (ang. Earnings per share - EPS) holdingu oparty na średniej ważonej liczbie akcji wynoszącej 58,6 mln dolarów wyniósł 1,65 dolarów wobec 1,06 dolara na koniec 2022 roku. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z wyższych dochodów z prowizji i odsetek, a także intensyfikacji działalności ubezpieczeniowej holdingu.
W związku z rozszerzeniem działalności operacyjnej oraz zwiększeniem przychodów z usług maklerskich, dochody z prowizji FRHC wzrosły o 49% do 120,2 mln dolarów. Z kolei przychody holdingu z tytułu odsetek wzrosły 2,8-krotnie do 226,4 mln dolarów, głównie za sprawą rosnącej wartości portfela akcji własnych spółki, a także wielkości udzielanych kredytów bankowych.
Warto zauważyć, że w raportowanym kwartale odnotowano wzmożoną aktywność klientów związanych z działalnością brokerską holdingu, którzy coraz chętniej finansowali własne pozycje pożyczkami z depozytem zabezpieczającym. Rozwój działalności ubezpieczeniowej FRHC spowodował wzrost przychodów z usług ubezpieczeniowych o 177% do 79 mln dolarów.
Jak można przeczytać w sprawozdaniu finansowym firmy, w trzecim kwartale roku obrotowego 2023/2024, Freedom Holding Corp. zanotował wzrost wydatków o 89% (307 mln dolarów). Spowodowane one były w dużej mierze dynamicznym rozwojem firmy oraz wzrostem kosztów finansowania krótkoterminowego poprzez transakcje typu REPO (transakcja warunkowego zakupu, ang. repurchase transaction).
Pod koniec okresu rozliczeniowego, tj. 31 grudnia 2023 r. wartość aktywów Freedom Holding Corp. zwiększyła się do 7,45 mld dolarów wobec 5,09 mld dolarów odnotowanych 31 marca 2023 r. Łączna liczba kont klientów brokerskich wzrosła z kolei do 458 000 (wobec 370 000 na dzień 31 marca 2023 r. oraz 250 000 na dzień 31 marca 2022 r.).
Tak dobre wyniki wynikają w głównej mierze z dynamicznego rozwoju i ekspansji na nowe rynki europejskiego oddziału holdingu, Freedom Finance Europe. Tylko w 2023 roku firma otworzyła swoje biura w sześciu nowych krajach, m.in. w: Holandii, Bułgarii, Austrii oraz Polsce.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.