Freedom Holding Corp. podwaja przychody i notuje 1,5-krotny wzrost zysku
Freedom Holding Corp. (FRHC), założyciel Freedom Finance Europe, ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał roku obrotowego 2023/2024, który zakończył się 31 grudnia 2023 roku. W okresie sprawozdawczym przychody holdingu wzrosły do 418,6 mln dolarów, co jest rezultatem dwukrotnie wyższym, biorąc pod uwagę wyniki uzyskane w tym samym kwartale poprzedniego roku wynoszące 214 mln dolarów. Taki rezultat osiągnięto przede wszystkim dzięki dynamicznej ekspansji na nowe rynki, w tym rynek polski.
Przychody netto Freedom Holding Corp. wzrosły o 53%, osiągając 96,4 mln dolarów w porównaniu do 62,9 mln dolarów uzyskanych w trzecim kwartale roku obrotowego 2022/23. Zysk na akcję (ang. Earnings per share - EPS) holdingu oparty na średniej ważonej liczbie akcji wynoszącej 58,6 mln dolarów wyniósł 1,65 dolarów wobec 1,06 dolara na koniec 2022 roku. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z wyższych dochodów z prowizji i odsetek, a także intensyfikacji działalności ubezpieczeniowej holdingu.
W związku z rozszerzeniem działalności operacyjnej oraz zwiększeniem przychodów z usług maklerskich, dochody z prowizji FRHC wzrosły o 49% do 120,2 mln dolarów. Z kolei przychody holdingu z tytułu odsetek wzrosły 2,8-krotnie do 226,4 mln dolarów, głównie za sprawą rosnącej wartości portfela akcji własnych spółki, a także wielkości udzielanych kredytów bankowych.
Warto zauważyć, że w raportowanym kwartale odnotowano wzmożoną aktywność klientów związanych z działalnością brokerską holdingu, którzy coraz chętniej finansowali własne pozycje pożyczkami z depozytem zabezpieczającym. Rozwój działalności ubezpieczeniowej FRHC spowodował wzrost przychodów z usług ubezpieczeniowych o 177% do 79 mln dolarów.
Jak można przeczytać w sprawozdaniu finansowym firmy, w trzecim kwartale roku obrotowego 2023/2024, Freedom Holding Corp. zanotował wzrost wydatków o 89% (307 mln dolarów). Spowodowane one były w dużej mierze dynamicznym rozwojem firmy oraz wzrostem kosztów finansowania krótkoterminowego poprzez transakcje typu REPO (transakcja warunkowego zakupu, ang. repurchase transaction).
Pod koniec okresu rozliczeniowego, tj. 31 grudnia 2023 r. wartość aktywów Freedom Holding Corp. zwiększyła się do 7,45 mld dolarów wobec 5,09 mld dolarów odnotowanych 31 marca 2023 r. Łączna liczba kont klientów brokerskich wzrosła z kolei do 458 000 (wobec 370 000 na dzień 31 marca 2023 r. oraz 250 000 na dzień 31 marca 2022 r.).
Tak dobre wyniki wynikają w głównej mierze z dynamicznego rozwoju i ekspansji na nowe rynki europejskiego oddziału holdingu, Freedom Finance Europe. Tylko w 2023 roku firma otworzyła swoje biura w sześciu nowych krajach, m.in. w: Holandii, Bułgarii, Austrii oraz Polsce.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.