Freedom Holding Corp. podwaja przychody i notuje 1,5-krotny wzrost zysku
Freedom Holding Corp. (FRHC), założyciel Freedom Finance Europe, ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał roku obrotowego 2023/2024, który zakończył się 31 grudnia 2023 roku. W okresie sprawozdawczym przychody holdingu wzrosły do 418,6 mln dolarów, co jest rezultatem dwukrotnie wyższym, biorąc pod uwagę wyniki uzyskane w tym samym kwartale poprzedniego roku wynoszące 214 mln dolarów. Taki rezultat osiągnięto przede wszystkim dzięki dynamicznej ekspansji na nowe rynki, w tym rynek polski.
Przychody netto Freedom Holding Corp. wzrosły o 53%, osiągając 96,4 mln dolarów w porównaniu do 62,9 mln dolarów uzyskanych w trzecim kwartale roku obrotowego 2022/23. Zysk na akcję (ang. Earnings per share - EPS) holdingu oparty na średniej ważonej liczbie akcji wynoszącej 58,6 mln dolarów wyniósł 1,65 dolarów wobec 1,06 dolara na koniec 2022 roku. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z wyższych dochodów z prowizji i odsetek, a także intensyfikacji działalności ubezpieczeniowej holdingu.
W związku z rozszerzeniem działalności operacyjnej oraz zwiększeniem przychodów z usług maklerskich, dochody z prowizji FRHC wzrosły o 49% do 120,2 mln dolarów. Z kolei przychody holdingu z tytułu odsetek wzrosły 2,8-krotnie do 226,4 mln dolarów, głównie za sprawą rosnącej wartości portfela akcji własnych spółki, a także wielkości udzielanych kredytów bankowych.
Warto zauważyć, że w raportowanym kwartale odnotowano wzmożoną aktywność klientów związanych z działalnością brokerską holdingu, którzy coraz chętniej finansowali własne pozycje pożyczkami z depozytem zabezpieczającym. Rozwój działalności ubezpieczeniowej FRHC spowodował wzrost przychodów z usług ubezpieczeniowych o 177% do 79 mln dolarów.
Jak można przeczytać w sprawozdaniu finansowym firmy, w trzecim kwartale roku obrotowego 2023/2024, Freedom Holding Corp. zanotował wzrost wydatków o 89% (307 mln dolarów). Spowodowane one były w dużej mierze dynamicznym rozwojem firmy oraz wzrostem kosztów finansowania krótkoterminowego poprzez transakcje typu REPO (transakcja warunkowego zakupu, ang. repurchase transaction).
Pod koniec okresu rozliczeniowego, tj. 31 grudnia 2023 r. wartość aktywów Freedom Holding Corp. zwiększyła się do 7,45 mld dolarów wobec 5,09 mld dolarów odnotowanych 31 marca 2023 r. Łączna liczba kont klientów brokerskich wzrosła z kolei do 458 000 (wobec 370 000 na dzień 31 marca 2023 r. oraz 250 000 na dzień 31 marca 2022 r.).
Tak dobre wyniki wynikają w głównej mierze z dynamicznego rozwoju i ekspansji na nowe rynki europejskiego oddziału holdingu, Freedom Finance Europe. Tylko w 2023 roku firma otworzyła swoje biura w sześciu nowych krajach, m.in. w: Holandii, Bułgarii, Austrii oraz Polsce.
Wyzwania dla polskiego biznesu
Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki
Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.