Komunikaty PR

Freelance w trudnych czasach. Tak ochronisz swoje pieniądze

2022-09-26  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Jesteś freelancerem i zarabiasz w euro, dolarach lub funtach? Podpowiadamy, jak przewalutować wynagrodzenie i na tym nie stracić, a nawet zyskać.

Grafik, tłumacz, fotograf, specjalista IT czy od mediów społecznościowych, analityk rynku, muzyk, projektant. W tych i wielu innych zawodach można z powodzeniem zarabiać zagranicą jako freelancer, pracując całkowicie zdalnie lub dojeżdżając na miejsce po to, by realizować konkretne zlecenia.

Ma to swoje zalety, bo zarabia się w „twardej” walucie, można też liczyć na stawki wyższe niż za podobną pracę w kraju. Rozliczenia też nie są dziś problemem. Zleceniodawca po prostu przelewa wynagrodzenie na wskazane konto, na podstawie faktury lub rachunku. I na to warto zwrócić uwagę, bo ostatecznie można otrzymać mniej lub więcej polskich złotych.

 

Jak to możliwe?

Zleceniodawca np. z Niemiec przelewa nam euro i najlepiej byłoby korzystać z tych pieniędzy bez wymiany. Ale w Polsce potrzebujemy złotówek. Jeśli nasze konto jest złotówkowe, bank automatycznie dokona przewalutowania. Podobnie robi z pieniędzmi z naszego konta, gdy dokonujemy zakupu lub pobieramy pieniądze z bankomatu za granicą.

Rzecz w tym, że każde przewalutowanie w banku kosztuje. Jeśli freelancer otrzymuje za swoją pracę np. 10 000 euro, to przeliczenie na złotówki następuje po kursie banku, a dodatkowo w grę wchodzi jeszcze prowizja (w praktyce marża) banku.

Niestety w przypadku wymiany walut w bankach trzeba się liczyć z tym, że będzie to kilka procent od wartości transakcji. A jeśli ktoś otrzymuje w ten sposób wynagrodzenie regularnie, w skali roku robią się z tego znaczące sumy. Kto chce dokładnie poznać koszty takiej transakcji w swoim banku, powinien skrupulatnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji.

Jak zauważa Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej, warto to zrobić, by móc porównać oferty wymiany walut. –  Kursy wymiany w bankach są różne i niekoniecznie korzystne w porównaniu do rynkowej oferty. Każdy bank na własną rękę ustala tak zwany spread, czyli różnicę między ceną sprzedaży, a ceną kupna danej waluty. Te różnice mogą być naprawdę duże – mówi Jakub Balcerzak. – W Amronet.pl można założyć bezpłatne konto, na które zostanie przelane wynagrodzenie w obcej walucie. Klient w każdej chwili może przewalutować potrzebną kwotę po atrakcyjnym kursie i wpłacić na swoje złotówkowe konto. Pieniądze będą bezpieczne na wirtualnym koncie klienta, na którym może przechowywać swoje środki – dodaje.

Można bez spreadu

Można też założyć konto walutowe (choć jego utrzymanie będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych miesięcznie), wtedy bank obcej waluty nie zamieni automatycznie na złotówki. Ale problem, jak przewalutować wynagrodzenie i na tym niepotrzebnie nie stracić, pozostanie. Co można zrobić? Można wykorzystać platformę taką, jak Amronet.pl do przelewania środków z zagranicy na bezpłatny wirtualny rachunek. Przelew odbywa się na rachunek waluty platformy z adnotacją naszego indywidualnego numeru identyfikacyjnego, dostępnego po założeniu konta. Dzięki temu system rozpozna środki i przypisze je na właściwy rachunek wirtualny.

Wymiana wspomnianych 10 000 euro na jednej z internetowych platform wymiany to nawet 8% zysku w porównaniu do tej samej transakcji przeprowadzonej w banku. Jak to działa? – Wymiana waluty w kantorze internetowym to nowocześniejszy, bardziej przejrzysty i prosty w obsłudze model wymiany. Ale najważniejsze dla użytkowników jest to, że minimalizujemy koszty transakcji – mówi dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl. Jak dodaje, kantor internetowy nie stosuje spreadu, a prowizję ustala na niskim poziomie do 0,22 %.

Kursy walut zależą u nas od ofert użytkowników i można je analizować na bieżąco. Natomiast ten mechanizm daje nam pewność, że zawsze będziemy konkurencyjni w stosunku do propozycji rynku bankowego – podsumowuje Jakub Balcerzak.

W ten sposób można wymieniać złotego w parach z euro, dolarem amerykańskim, funtem brytyjskim i frankiem szwajcarskim, czyli najpopularniejszymi walutami „rozliczeniowymi” w biznesie.

 

 

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest jednym z produktów grupy Payholding International, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku. To pierwsza technologiczna firma w Polsce, która stworzyła aż 3 kantory do internetowej wymiany walut z możliwością integracji z SAP Business One.

Podmiot licencjonowany:
Payholding International sp. z o.o. 0000760715 Licencja Komisji Nadzoru Finansowego MIP 87/2020
Operator walutowy:
Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.