Komunikaty PR

Freelance w trudnych czasach. Tak ochronisz swoje pieniądze

2022-09-26  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Jesteś freelancerem i zarabiasz w euro, dolarach lub funtach? Podpowiadamy, jak przewalutować wynagrodzenie i na tym nie stracić, a nawet zyskać.

Grafik, tłumacz, fotograf, specjalista IT czy od mediów społecznościowych, analityk rynku, muzyk, projektant. W tych i wielu innych zawodach można z powodzeniem zarabiać zagranicą jako freelancer, pracując całkowicie zdalnie lub dojeżdżając na miejsce po to, by realizować konkretne zlecenia.

Ma to swoje zalety, bo zarabia się w „twardej” walucie, można też liczyć na stawki wyższe niż za podobną pracę w kraju. Rozliczenia też nie są dziś problemem. Zleceniodawca po prostu przelewa wynagrodzenie na wskazane konto, na podstawie faktury lub rachunku. I na to warto zwrócić uwagę, bo ostatecznie można otrzymać mniej lub więcej polskich złotych.

 

Jak to możliwe?

Zleceniodawca np. z Niemiec przelewa nam euro i najlepiej byłoby korzystać z tych pieniędzy bez wymiany. Ale w Polsce potrzebujemy złotówek. Jeśli nasze konto jest złotówkowe, bank automatycznie dokona przewalutowania. Podobnie robi z pieniędzmi z naszego konta, gdy dokonujemy zakupu lub pobieramy pieniądze z bankomatu za granicą.

Rzecz w tym, że każde przewalutowanie w banku kosztuje. Jeśli freelancer otrzymuje za swoją pracę np. 10 000 euro, to przeliczenie na złotówki następuje po kursie banku, a dodatkowo w grę wchodzi jeszcze prowizja (w praktyce marża) banku.

Niestety w przypadku wymiany walut w bankach trzeba się liczyć z tym, że będzie to kilka procent od wartości transakcji. A jeśli ktoś otrzymuje w ten sposób wynagrodzenie regularnie, w skali roku robią się z tego znaczące sumy. Kto chce dokładnie poznać koszty takiej transakcji w swoim banku, powinien skrupulatnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji.

Jak zauważa Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej, warto to zrobić, by móc porównać oferty wymiany walut. –  Kursy wymiany w bankach są różne i niekoniecznie korzystne w porównaniu do rynkowej oferty. Każdy bank na własną rękę ustala tak zwany spread, czyli różnicę między ceną sprzedaży, a ceną kupna danej waluty. Te różnice mogą być naprawdę duże – mówi Jakub Balcerzak. – W Amronet.pl można założyć bezpłatne konto, na które zostanie przelane wynagrodzenie w obcej walucie. Klient w każdej chwili może przewalutować potrzebną kwotę po atrakcyjnym kursie i wpłacić na swoje złotówkowe konto. Pieniądze będą bezpieczne na wirtualnym koncie klienta, na którym może przechowywać swoje środki – dodaje.

Można bez spreadu

Można też założyć konto walutowe (choć jego utrzymanie będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych miesięcznie), wtedy bank obcej waluty nie zamieni automatycznie na złotówki. Ale problem, jak przewalutować wynagrodzenie i na tym niepotrzebnie nie stracić, pozostanie. Co można zrobić? Można wykorzystać platformę taką, jak Amronet.pl do przelewania środków z zagranicy na bezpłatny wirtualny rachunek. Przelew odbywa się na rachunek waluty platformy z adnotacją naszego indywidualnego numeru identyfikacyjnego, dostępnego po założeniu konta. Dzięki temu system rozpozna środki i przypisze je na właściwy rachunek wirtualny.

Wymiana wspomnianych 10 000 euro na jednej z internetowych platform wymiany to nawet 8% zysku w porównaniu do tej samej transakcji przeprowadzonej w banku. Jak to działa? – Wymiana waluty w kantorze internetowym to nowocześniejszy, bardziej przejrzysty i prosty w obsłudze model wymiany. Ale najważniejsze dla użytkowników jest to, że minimalizujemy koszty transakcji – mówi dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl. Jak dodaje, kantor internetowy nie stosuje spreadu, a prowizję ustala na niskim poziomie do 0,22 %.

Kursy walut zależą u nas od ofert użytkowników i można je analizować na bieżąco. Natomiast ten mechanizm daje nam pewność, że zawsze będziemy konkurencyjni w stosunku do propozycji rynku bankowego – podsumowuje Jakub Balcerzak.

W ten sposób można wymieniać złotego w parach z euro, dolarem amerykańskim, funtem brytyjskim i frankiem szwajcarskim, czyli najpopularniejszymi walutami „rozliczeniowymi” w biznesie.

 

 

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest jednym z produktów grupy Payholding International, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku. To pierwsza technologiczna firma w Polsce, która stworzyła aż 3 kantory do internetowej wymiany walut z możliwością integracji z SAP Business One.

Podmiot licencjonowany:
Payholding International sp. z o.o. 0000760715 Licencja Komisji Nadzoru Finansowego MIP 87/2020
Operator walutowy:
Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.