Gorąco na rynkach metali szlachetnych
Kolejny kwartał na rynku metali szlachetnych był bardzo intensywny. Ostatnie miesiące przyniosły również powrót banków centralnych na rynek złota. Co ważne, do grona kupujących królewski metal dołączył także Narodowy Bank Polski. Pomimo słabszego czerwca br. dla cen złota wszystko wskazuje na to, że rosnąca niepewność związana z nowymi odmianami koronawirusa, inflacja i zwiększające się ryzyko zmienności na rynku akcji powinny sprzyjać popytowi na królewski kruszec. Mijający kwartał analizuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu w Tavex.
Ku złotu…
Największych zakupów dokonywały Banki Centralne z krajów rozwijających się – Tajlandii, Brazylii czy Turcji. Po wielu miesiącach do grona kupujących królewski metal dołączył także Narodowy Bank Polski.
W czerwcu br. Narodowy Bank Polski – zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami – zwiększył rezerwy złota do 230,54 ton. To pierwszy zakup „króla metali” przez NBP od blisko dwóch lat. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że Polska zwiększyła swoje rezerwy złota również w 2018 roku o 25,7 ton – wynika z danych Światowej Rady Złota. Aktualnie NBP ze swoimi rezerwami zajmuje 22. miejsce wśród banków centralnych na świecie.
Podobne decyzje podejmował Narodowy Bank Węgier, który w marcu br. poinformował o strategicznej decyzji zwiększającej aż trzykrotnie rezerwy złota. Wzrosły one z 31,5 ton do 94,5 ton, a za główną przyczynę takiego ruchu instytucja finansowa podaje kryzys związany z pandemią.
Złoto z dobrą perspektywą
Czerwiec zapowiadał się obiecująco – prawie cała pierwsza połowa miesiąca upłynęła pod znakiem skutecznej próby umocnienia się cen złota blisko poziomu 1800 USD/oz.
Sytuacja jednak zmieniła się po komunikacie FOMC. Rezerwa Federalna ogłosiła, że nie wyklucza wcześniejszego podejścia do zacieśniania warunków finansowych. Finalnie ceny królewskie kruszcu na koniec analizowanego miesiąca uplasowały się na poziomie około 1770 USD/oz.
Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo, iż czerwiec został zdominowany przez negatywną akcję cenową, eksperci pozostają zgodni, że ostatnie spadki nie zaważą na ogólnym, długoterminowym trendzie złota. Potwierdzają to dane sprzedażowe Grupy Tavex, która zanotowała ponad 50% wzrost sprzedaży analizując Q2 2021 oraz Q2 2020 (65.505 oz Q2 2021, 33.880 oz Q2 2020).
Sprzedaż Grupy Tavex kolejny kwartał przekroczyła 500 mln PLN, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu inwestorów. W obszarze złota w ostatnich tygodniach obserwujemy rosnące opóźnienia z największych mennic, co łączymy z wprowadzaniem regulacji BASEL III, która gwałtownie zwiększa popyt na największe, 400-uncjowe sztabki. BASEL III jest trzecim wydaniem globalnych rekomendacji dla sektora bankowego opracowanych pod przewodnictwem bazylejskiego Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Są to regulacje mające na celu poprawę bezpieczeństwa systemu bankowego – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu w Tavex. Warto jednak podkreślić, że dzięki naszym dużym stanom magazynowym inwestorzy bez zbędnego oczekiwania realizują zarówno mniejsze, jak i większe transakcje – dodaje.
Warto przypomnieć, że w I kwartale br. prawie co czwarta osoba uczestnicząca w badaniu firmy Tavex (przeprowadzonego przez firmę SW Research) deklarowała, że inwestuje zaoszczędzone pieniądze. W złoto inwestuje jeden na pięciu respondentów. Natomiast najpopularniejszą formą lokowania kapitału wśród tych osób wciąż pozostały lokaty (35%).
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.