Idea smart i eco home ważna dla mieszkańców i inwestorów
Współczesny konsument nie idzie na kompromisy. Jeśli już decyduje się na zakup mieszkania, to chce, aby służyło mu możliwie jak najlepiej. Technologia daje dziś ogrom możliwości, a nowobudowane mieszkania pozwalają żyć wygodnie. Smart home i ekologiczne domy wpisują się w trendy, które przeważają na rynku.
Podwyżki cen za prąd i gaz chyba nikogo już nie dziwią. Pod koniec 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował o podniesieniu stawek za media: energia elektryczna będzie kosztowała średnio o 4% więcej, a gaz podrożeje o około 50%. Słowo się rzekło a efekty podwyżek dotykają każdego. Utrzymanie gospodarstwa domowego kosztuje znacznie więcej i poważnie uszczupla domowy budżet. Czy jest coś dziwnego w tym, że dobrze sprzedają się inwestycje, które oferują rozwiązania z zakresu smart i eco home?
Smart home to eco home
Kiedyś rozwiązania z zakresu smart home kojarzyły się przede wszystkim z wygodą. To, rzecz jasna, się nie zmieniło, ale inwestorzy biorą też pod uwagę jeszcze jeden czynnik – ekologiczne budownictwo. Ekologiczne, czyli takie, które nie obciąża środowiska, ale pozwala też jednocześnie zaoszczędzić. Zielone budownictwo nie jest jeszcze standardem, ale coraz więcej klientów i deweloperów dostrzega wartości płynące z bycia eko – zauważa Paweł Kuczera, Prezes Zarządu Horyzont Inwestycji.
Z badania przeprowadzonego przez Otodom wynika, że ponad połowa respondentów uznaje trend eko za rozwiązanie bardzo atrakcyjne. Podobnie jest w przypadku technologii smart, gdzie blisko połowa ankietowanych przyznała, że jest to bardzo atrakcyjny kierunek.
Eco Smart home to świetny sposób, by zwiększyć efektywność gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że systemy bazujące na inteligentnej automatyce pozwalają obniżyć koszty gospodarstwa domowego o 8% w skali roku.
Komfort, wygoda, bezpieczeństwo
Oszczędności nie są jedynym czynnikiem, który skłania inwestorów w stronę rozwiązań eco smart home. Zautomatyzowane domy i mieszkania są po prostu bezobsługowe. Ułatwiają życie mieszkańcom i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Inteligenta instalacja oświetleniowa może zapalać lampy zaraz po wejściu do pomieszczenia. Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu czy klimatyzacji, system samodzielnie zadba o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, co bezpośrednio przekłada się też na kwestie związane z ekologią.
Inwestorzy coraz chętniej decydują się na rozwiązania z zakresu eco smart home, ponieważ tego właśnie poszukują klienci. Stare budownictwo i technologie stosowane kilkadziesiąt lat temu nie zapewniają tak dużego komfortu, jak nowoczesne, niemalże w pełni zautomatyzowane, domy i mieszkania – mówi ekspert z firmy Horyzont Inwestycji.
Trzeba też wspomnieć, że nowe technologie to jednocześnie nowy poziom bezpieczeństwa. I to nie tylko pod względem ochrony przed potencjalnymi złodziejami, ale szybkie powiadomienia w przypadku zalania mieszkania wodą czy zagrożeniu pożarem.
Inwestycje w osiedla w duchu eco smart home
Idea ekologii i smart home nie przejawia się wyłącznie w przypadku pojedynczych nieruchomości. Wielu inwestorów, którzy planują budowę domków w zabudowie szeregowej czy większych osiedli mieszkaniowych, stara się wdrożyć standardy ecosmart, z których będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy. Mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach domów, pompy ciepła czy odzysk wody z deszczówki, to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań.
W takich miejscach po prostu żyje się lepiej. I to nie tylko ze względu na nowe technologie. Inwestorzy dbają też, aby osiedla wyróżniały się wizualnie i do razu przyciągały wzrok. Wokół jest mnóstwo terenów zielonych, projekty zwykle przewidują karmniki dla ptaków czy domki dla owadów, bez których zieleń nie mogłaby się rozwijać. Jest naturalnie, nowocześnie i bezpiecznie.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.