Inflacja nie zwalnia!
Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
506023601
www.visiongroup.pl
Inflacja nadal rośnie. Jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu wyniosła ona 15,5%. Poprzedni miesiąc to również bezprecedensowy wzrost cen cukru na polskim rynku, a także zamieszanie z cenami węgla i finalnym kształtem rządowego programu pomocowego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili oszacować prawdopodobieństwo dalszych wzrostów inflacji do końca roku.
Poprzedni, czerwcowy odczyt inflacji CPI Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) również wyniósł 15,5% r/r., przy czym tempo wzrostu cen towarów oceniono na 16,8% r/r, tempo wzrostu cen usług – na 11,5% r/r. Wstępny odczyt za lipiec nie przynosi poprawy, ale jest pierwszym sygnałem o możliwym spowolnieniu tempa przyrostu inflacji. Co więcej, jest to pierwszy przypadek od czerwca 2021 r., kiedy inflacja w Polsce nie przyspieszyła. Warto jednak wskazać, że te niezbyt optymistyczne dane są wskazaniem dla specjalnie dobranego „koszyka” produktów wg metodologii GUS. Na co dzień spadek siły nabywczej złotego jest jednak odczuwalny przez konsumentów znacznie silniej. Według wielu komentatorów inflacja „odczuwalna”, a nie inflacja obliczana przez GUS może sięgać nawet 25-30%. Do znacznej dysproporcji między odczytami CPI a odczuwalną inflacją przyczyniają się skokowe wzrosty cen powszechnie nabywanych towarów, takich jak np. cukier. Panika zakupowa i tymczasowe niedobory na sklepowych półkach przyczyniły się do bezprecedensowego wzrostu – za kilogram cukru przyszło zapłacić nawet 200% ceny sprzed miesiąca. To właśnie dynamiczny przyrost cen żywności, która stanowi nadal znaczną część wydatków Polaków, stanowi jedno z kluczowych źródeł silniejszego odczuwania inflacji.
Co dalej z cenami?
Zahamowaniu inflacji nie sprzyja dwutorowość polityki działań instytucji państwowych – z jednej strony NBP ogranicza podaż pieniądza poprzez podwyżki stóp procentowych, a z drugiej rządowe programy pomocowe powiększają podaż poprzez uwolnienie znacznych kwot do adresatów tzw. tarcz antyinflacyjnych czy wakacji kredytowych. W tych okolicznościach rynek spowalnia, zmniejszając tempo przyrostu gospodarczego, a równolegle tempo przyrostu inflacji nie hamuje. Generuje to ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zjawiska ekonomicznego – stagflacji, czyli wysokiej inflacji przy niskim lub ujemnym przyroście PKB. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają w związku z tym, że prawdopodobieństwo przekroczenia granicy 20 punktów procentowych przez obliczaną przez GUS inflację w okresie do końca 2022 roku, wynosi 42%.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.