Komunikaty PR

Inwestowanie w Europie Środkowo-Wschodniej: raport nt fuzji i przejęć w regionie

2022-02-21  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl

Mazars, międzynarodowa firma specjalizująca się w audycie, podatkach i doradztwie publikuje dziś nowy raport, opracowany we współpracy z Mergermarket, który wskazuje, że wartość transakcji fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest najwyższa od 5 lat.  Badanie sugeruje, że podmioty zawierające transakcje odkładają na bok obawy związane z Covid-19, rosnącą inflacją i niestabilnymi rynkami energetycznymi, co prowadzi do silnego napływu transakcji przychodzących. To obiecujący początek 2022 roku.

Raport zatytułowany „Investing in CEE: Inbound M&A report 2021/2022” („Inwestowanie w Europie Środkowo-Wschodniej: raport na temat zagranicznych fuzji i przejęć w 2021/2022”) zawiera przegląd aktywności w zakresie fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2021 oraz przedstawia wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Zarówno wolumen, jak i wartość transakcji wzrosły w 2021 roku. Liczba transakcji M&A w regionie Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła poziom 889 w 2021 roku, co daje 32% wzrost względem poprzedniego roku. Zwiększyła się również łączna wartość transakcji, która wyniosła 67,5 mld euro. Stanowi to wzrost o 41% w stosunku do roku 2020 i jest to najwyższa łączna wartość transakcji od 2016 roku.

Michel Kiviatkowski, Lider Doradztwa Finansowego Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej i Partner Zarządzający Mazars w Polsce, komentuje: „Nasze badanie pokazuje, że nabywcy nie zrażają się nadal występującymi wyzwaniami i próbują rozszerzać działalność. Region może pochwalić się zróżnicowaną gospodarką. Bazując na silnym potencjale informatycznym, rosnącej klasie konsumentów o średnich dochodach i dużych zasobach naturalnych, stanowi atrakcyjny obszar dla inwestycji i rozwoju, ponieważ firmy starają się przekształcić swoje łańcuchy dostaw w wyniku zaburzeń spowodowanych pandemią.”

Europa Środkowo-Wschodnia nadal jest atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych inwestorów. Odnotowano znaczny wzrost zarówno wolumenu, jak i wartości transgranicznych transakcji fuzji i przejęć, przy czym wartość ujawnionych transakcji przychodzących (z uwzględnieniem Rosji) wzrosła o 36% i osiągnęła 32,5 mld euro - jest to najwyższa roczna wartość transakcji od 2016 r. Znacznie wyższy był również wolumen transakcji - łącznie 371 przychodzących transakcji fuzji i przejęć, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z rokiem 2020 i najwyższy poziom wolumenu transakcji od 2015 r.

Innym znaczącym obszarem, w którym odnotowano wzmocnienie, była działalność private equity (PE). Dzięki rekordowym rezerwom finansowym zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, łączna wartość transakcji wykupów przez fundusze private equity wzrosła o 63%, osiągając łączną kwotę 10,4 mld euro - najwyższy poziom od 2015 r. Również wolumen transakcji gwałtownie wzrósł - o 46% (130 transakcji w 2021 r. w porównaniu do 70 w roku poprzednim).

Odnowienie aktywności na rynku private equity było związane z większą obecnością funduszy pochodzących z USA. Amerykańscy oferenci byli zaangażowani w cztery z dziesięciu największych transakcji PE, w tym w przejęcie 71,76% udziałów w austriackiej firmie specjalizującej się w nieruchomościach komercyjnych, CA Immobilien Anlagen AG, przez Starwood Capital Group za 4,3 mld euro - największą transakcję private equity w 2021 roku.

Inne kluczowe wnioski raportu są następujące:

  • Wciąż dominują cztery kraje. Cztery kraje, które znalazły się w czołówce pod względem wolumenu transakcji M&A w 2021 r. to: Polska (z łączną liczbą 192 transakcji), Rosja (146), Austria (119) i Czechy (86). Są to te same cztery kraje, które zajęły pierwsze miejsca pod względem wolumenu transakcji w 2020 roku. Jeśli chodzi o łączną wartość transakcji, na pierwszym miejscu znalazła się Rosja z ujawnionymi transakcjami o łącznej wartości 20,4 mld euro, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2020. Austria, Polska i Czechy zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Wyróżniają się Czechy, gdzie łączna wartość transakcji wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,3 mld euro, głównie dzięki jednej transakcji z branży technologicznej.
  • Branża technologiczna liderem. Branża technologiczna odpowiadała za najwięcej transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 roku. Wyniki były spektakularne: wartość wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,1 mld euro, a wolumen o 86%. Do wzrostu aktywności przyczynił się przyspieszający trend cyfryzacji, a także wzrost popytu na nearshoring IT w wyniku pandemii Covid-19.
  • Wysokie wyceny w Europie Środkowo-Wschodniej. Dane Mergermarket pokazują, że mediana mnożnika wyceny dla Europy Środkowo-Wschodniej we wszystkich sektorach wyniosła 11x w okresie 2020-21, nieznacznie wyprzedzając Europę Zachodnią z 9,69x. Jednym z minusów klimatu wysokich wycen jest to, że może on sprzyjać nierealistycznym oczekiwaniom ze strony sprzedających - szczególnie gdy na rynek wystawiane są firmy rodzinne.

 

Napływający inwestorzy coraz częściej szukają możliwości nearshoringu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – a Polska jest często postrzegana jako punkt wejścia na rynki regionu.

„Miejsce Polski w Europie oznacza, że jest to dobra lokalizacja dla produkcji, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci została przeniesiona do Chin, Turcji i innych krajów.  Koszty transportu są niższe i istnieje mniejsze ryzyko blokad związanych z Covid-19 w łańcuchach dostaw. Ponadto wysoko wykwalifikowana siła robocza, duży rynek wewnętrzny i rozwinięte sieci dostawców to dodatkowe powody, dla których nasi klienci rozważają przeniesienie produkcji do Polski.” – komentuje Jacek Byrt, Partner kierujący Działem Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce.

 

Pełny tekst raportu można pobrać na stronie www.mazars.pl

 

W celu uzyskania dalszych informacji oraz/lub umówienia wywiadu, prosimy o kontakt:

Lorraine Hackett
Dyrektor ds. Marki i Komunikacji w Grupie, Mazars
lorraine.hackett@mazars.co.uk / +44 (0)20 7063 4435

Renata Stefanowska Manager
Dział Komunikacji i Marketingu Mazars w Polsce
r.stefanowska@mazars.pl / +48 22 25 55 200

Lindsay Spivak
PR Manager, Acuris
Tel: +1 212 390 7853
Email: Lindsay.spivak@acuris.com

 

O Mazars

Mazars to międzynarodowa, zintegrowana firma specjalizująca się w audycie, księgowości, doradztwie, usługach podatkowych i prawnych*. Działając w ponad 90 krajach i terytoriach na całym świecie, korzystamy z doświadczenia ponad 44 000 specjalistów – w tym 28 000 w ramach zintegrowanego partnerstwa Mazars i 16 000 za pośrednictwem Mazars North America Alliance - pomagając różnej wielkości przedsiębiorstwom na każdym etapie ich rozwoju.

W Polsce Mazars zatrudnia blisko 350 specjalistów w Warszawie i Krakowie, oferując polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom pełen zakres usług w dziedzinie audytu, outsourcingu księgowego i kadrowo-płacowego, podatków, konsultingu oraz doradztwa finansowego.

*tam, gdzie przewidują to przepisy krajowe.

 

www.mazars.com| www.linkedin.com/company/mazars | www.twitter.com/mazarsgroup

www.mazars.pl | www.linkedin.com/company/mazars-in-poland

 

O Mergermarket

W dziedzinie fuzji i przejęć najcenniejszą walutą jest informacja. Mergermarket, firma Acuris, informuje o transakcjach na 6-24 miesięcy przed ich upublicznieniem, dając naszym subskrybentom potężną przewagę nad konkurencją. Dzięki największej sieci dziennikarzy i analityków zajmujących się tematyką fuzji i przejęć, Mergermarket oferuje najbardziej kompleksowe usługi wywiadowcze w zakresie fuzji i przejęć, jakie są obecnie dostępne. Nasi reporterzy pracują w 67 miejscach w obu Amerykach, Europie, regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.                  

Odwiedź stronę mergermarket.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mazars
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.