Komunikaty PR

Jak nauczyć dzieci szacunku i rozsądnego podejścia do pieniędzy?

2022-06-15  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Jeżeli cokolwiek chcemy zmienić, musimy zacząć od wychowania dzieci w poszanowaniu poszczególnych wartości, w które sami wierzymy. Jeżeli natomiast wierzycie tak jak ja, że posiadanie pieniędzy, poduszki bezpieczeństwa w postaci zaplecza finansowego, to najlepsza droga do wolności i niezależności, nauczcie swoje dzieci takiego podejścia i pomóżcie im odkryć narzędzia, które je doprowadzą do takiego stylu życia, aby tę wolność mogły sobie zapewnić. Dajcie im wędkę, zamiast ryby – w formie lepszego startu przekażcie wiedzę…

Pierwszą zasadą jest pokazywanie dziecku w praktyce, jak to działa. To tak samo jak z czytaniem książek. Prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko zacznie czytać książki, jest dużo mniejsze, jeżeli nie widzi własnych rodziców z książką w ręce. Tak samo działa to w każdej innej kwestii. Jeśli chcesz nauczyć dziecko odpowiedniego podejścia do finansów, musisz mu dać dobry własny przykład. Dlatego ja, gdy tylko pojawiły się w moim domu dzieci, najpierw syn Michał, potem Wojtek, zacząłem odkładać na ich „konto” pieniądze, które miały trafić bezpośrednio do nich po odpowiednim zainwestowaniu i wzroście. Kolejnym krokiem było odpowiednie przedstawienie im sytuacji ich własnych, zainicjowanych na początku przeze mnie, oszczędności. Obaj synowie mieli regularny w nie wgląd. Nie dosyć, że dzięki temu nabrali świadomości pieniądza, to jeszcze udało się ich zachęcić do własnych działań w tym zakresie – zgodnie zresztą z maksymą „apetyt wzrasta w miarę jedzenia”. Widząc, że jest to stosunkowo proste i bardzo opłacalne, sami zaczęli interesować się inwestowaniem oszczędności, czyli „płaceniem samemu sobie”.

Według mojego syna, Wojtka Spuły „jest to największe bogactwo dla dzieci, jeżeli rodzice świadomie podejmują decyzję, za które dziecko może być wdzięczne 20-25 lat później. To niesamowicie ważne, kiedy dzięki decyzji i działaniom rodzica może cieszyć się zupełnie innym startem w życiu niż jego rówieśnicy, którzy nie mają przewagi w postaci przedsiębiorczych rodziców.” Dziś po latach, inwestowanie oszczędności jest dla syna tak naturalne jak oddychanie i osobiście uważam to za swój ojcowski sukces.

Jak rozegrać to w praktyce? Ja oszczędzanie na konta moich dzieci zacząłem od programu, który już ponad 30 lat temu zaistniał w Niemczech i dzięki któremu każde dziecko otrzymywało wsparcie od państwa. Coś podobnego funkcjonuje obecnie w Polsce w postaci programu 500+. Większość rodziców od razu te pieniądze wydaje – oczywiście przy dzieciach środków nigdy nie ma się wystarczająco. Ważne jednak, aby się tej pokusie/potrzebie oprzeć i właśnie od tych pieniędzy zacząć oszczędzanie dla dzieci. Skoro mamy możliwość przekazywania tych pieniędzy, oszczędzajmy i uświadamiajmy dziecku, co się z tymi pieniędzmi dzieje. W szkole nikt nie uczy, że trzeba oszczędzać i gdzie można te środki inwestować, dlatego przekazać tę wiedzę muszą rodzice. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć na moim własnym przykładzie, ile daje to pewności siebie dziecku – gdy wie, że ma kapitał i ma motywację, żeby płacić samemu sobie, oszczędzać. Ja z kolei jestem zawsze chętny, żeby pomóc w tym innym rodzicom, wyjaśnić na czym polega taki start w życie dla dziecka.

Większość ludzi rozpoczyna inwestowanie w wieku 35 lat, moi synowie mieli zaledwie 1,5 roku – oczywiście dzięki staraniom swoich rodziców. Dlatego, jeżeli znamy pierwsze przykazanie Akademii Rentiera – płać sobie – to, jeżeli ktoś myśli o swoich dzieciach, powinien traktować te pieniądze jako prezent, który może przekierować właśnie dla swojego dziecka. Jest to najszybsza szkoła, żeby w rodzinie mieć pierwszego milionera.

 

Kilka słów o mnie: Strategię inwestowania poznałem w Niemczech i Holandii. Już od ponad 30 lat edukuję i doradzam finansowo, a od 2011 r. prowadzę działania w Polsce, regularnie organizując spotkania.

W moim szkoleniu „Zostań rentierem ze stabilnym dochodem!” zorganizowanym w 2021 wzięło udział ponad 10.000 osób. Podczas szkoleń daję wiedzę i konkretne rozwiązania, które można natychmiast zastosować i ruszyć do przodu.

Stworzyłem Klub Bogatego Rentiera. W jego ramach, bezpłatnie, dwa razy w roku, na całodziennym spotkaniu mentoruję i wspieram w dojściu do celu tych, którzy korzystają z poleconych rozwiązań. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z osobami, które podjęły decyzje, o mądrym i skutecznym poszerzaniu swojego kapitału, przynoszącego regularne pasywne zyski przez lata. Dzięki Klubowi edukuję ich dalej, aby dotarli do założonego CELU.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.