JAK OCHRONIĆ 500+ PRZED INFLACJĄ?
Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Program 500+ został wprowadzony przez rząd w 2016r. Miał on za zadanie wspomóc polskie rodziny, jednak warunkiem otrzymania świadczenia było to, że należało się ono tylko na drugie dziecko. Program został zmodyfikowany i obecnie rodzice mogą ubiegać się również o ten dodatek na pierwsze dziecko. Pojawia się jednak pytanie, ile tak naprawdę jest warte 500 plus i w jaki sposób możemy odpowiednio zagospodarować te pieniądze, aby właściwie zabezpieczyć nasze dzieci na przyszłość? O tym opowie Pani Joanna van Damme – ekspertka ds. finansów kobiet.
Wydawać czy odkładać?
Środki z programu 500 plus mogą być idealną bazą, aby zadbać o przyszłość naszych dzieci. Odpowiednio zagospodarowane i systematycznie odkładane mogą przynieść duży dochód oraz zapewnić znakomity start w dorosłe życie. Od narodzin do uzyskania pełnoletności przez naszą pociechę mija 18 lat, a kwota jaką możemy uzbierać przez ten czas to ponad 100 tysięcy złotych:
- Od urodzenia dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia możemy uzbierać 108 tys. zł. I warto jest te pieniądze w przemyślany sposób zainwestować. Taka gotówka to idealny prezent dla naszego dziecka, aby miało zapewniony godny start w dorosłe życie – mówi Pani Joanna van Damme, ekspert ds. finansów kobiet.
Taka perspektywa pozwoliłaby na to, aby nasze dziecko mogło w przyszłości w stu procentach realizować swoje marzenia i pasje. Bardzo duża liczba rodziców decyduje się na podjęcie takiego kroku i przeznacza właśnie 500+ na przyszłość dziecka i je po prostu odkłada. Mnóstwo wydaje jednak systematycznie to świadczenie w codziennym życiu i nie myśli o przyszłości swojej pociechy. W późniejszym czasie ludzie biorą kredyty na pomoc w życiu swojego dziecka i muszą spłacać olbrzymie sumy.
Jak zarobić na 500+ ?
Istnieje wiele sposobów na zagospodarowanie kapitału, który otrzymujemy od państwa w ramach świadczenia 500+. Najczęściej rodzic, który będzie chciał odłożyć pieniądze pomyśli o koncie oszczędnościowym w banku. To dosyć bezpieczna opcja, obarczona jest jednak pewnym ryzykiem. Trzeba pamiętać o tym, że większość banków pobiera prowizję za uruchomienie takiego konta, a poza tym istnieje duże ryzyko związane z inflacją. Prognozuje się, że ta ma sięgnąć w Polsce w tym roku od 8 do 10% - trzeba się zastanowić, czy opcja “oszczędnościowego odkładania na kupkę” po prostu się opłaca. Kolejną kwestią którą trzeba wziąć pod uwagę przy koncie oszczędnościowym jest naturalna ludzka pokusa na wybranie tych środków na tzw. ,,nagłe wypadki”. Warto więc zastanowić się nad alternatywą dla tradycyjnego oszczędzania. Dobrym rozwiązaniem mogą być polisy towarzystw ubezpieczeniowych. Odpowiednio dobrany plan polisy może spowodować, że kapitał początkowy będzie o wiele wyższy od zamierzonego, ponieważ pieniądze będą na siebie pracować:
- Moja córka ma polisę. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie dość, że gwarantuje mi to, że gdyby mi cokolwiek się wydarzyło, to ona dostanie te pieniądze, to dodatkowo nimi obraca. Więc są one chronione przed inflacją – podkreśla Joanna van Damme.
Czy dokładać do 500+ z własnej kieszeni?
Joanna Van Damme często spotyka się z pytaniem co zrobić by jak najlepiej zagospodarować 500+. Co wtedy radzi?
Zazwyczaj doradzam długofalowe plany oszczędzania, które pozwalają na wypłatę co najmniej tych 100 tys. zł w wieku 18 lub 25 lat. Dlaczego 25? Ponieważ jak mamy 18 lat, to jeszcze nie do końca jesteśmy świadomi, czego chcemy. Więc lepiej czasami dołożyć z własnej kieszeni i potrzymać te pieniądze do 25 roku życia dziecka.
W miarę możliwości oprócz świadczenia 500 plus, dobrą opcją jest dołożenie jeszcze czegoś z własnej kieszeni. Mowa tu o naprawdę symbolicznych kwotach tj. cena kawy na stacji benzynowej. W przeliczeniu miesięcznym kwota sięga już około 300 złotych, a mnożąc to przez 12 miesięcy i potem przez 18 lat i łącząc to z kwotą 108 tysięcy złotych za 500 plus, uzyskujemy już potężny kapitał. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują tutaj mechanizm procentu składanego: im szybciej zaczniemy odkładać, tym więcej pieniędzy wyciągniemy na koniec.
Warto się nad tym pochylić i głębiej zastanowić, jeżeli chcemy dać dobry start i większe możliwości rozwoju naszemu dziecku w dorosłym życiu.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.