Jak uchronić się przed niewypłacalnoscią banków?
Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Wielu Polaków zaciągnęło kredyty we frankach szwajcarskich. Jakie rozwiązania mogą pomóc frankowiczom? Jakie powinni podjąć kroki prawne oraz o tym jakie mają szanse na pomyślne rozwiązanie sprawy - opowiada współzałożyciel oraz adwokat w Trenda Group Pan Krzysztof Węgrzyński.
Pierwsze kroki do odzyskania swoich pieniędzy
Rozpoczynając walkę z bankiem o swoje pieniądze warto pomyśleć o konsultacji z prawnikiem, ponieważ pozwala to na poznanie możliwości i realnych szans wygrania sprawy.
- Generalnie w większości spraw frankowiczów istnieje szansa na skuteczne podważenie umowy w sądzie, czyli jej unieważnienie. Wynika to z faktu, że praktycznie wszystkie banki oferowały kredyty hipoteczne przeliczane na obcą walutę - głównie do franka szwajcarskiego. Problem polegał jednak na tym, że zapisy umowne; przeliczniki stosowane przez banki były niekorzystne dla konsumentów. W umowach tych niejako ukryto dodatkowe wynagrodzenie dla banków poprzez stosowanie własnego kursu walutowego, dlatego też warto, żeby, skonsultować dany przypadek z prawnikiem i wiedzieć, co można w danej sytuacji zrobić – podkreśla adwokat Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.
Możliwe rozwiązania
Jest kilka możliwości, z których mogą skorzystać kredytobiorcy, natomiast wszystko zależy od etapu na jakim jest dana sprawa. W zależności od wariantu:
- Unieważnienie umowy – jest to najbardziej korzystna możliwość dla kredytobiorców
- „Odfrankowienie” – czyli usunięcie z umowy wadliwych postanowień odnoszących się do przeliczenia wypłat czy spłat po określonym kursie waluty.
- Zawarcie ugody z bankiem – ta możliwość jest często najmniej korzystna dla frankowiczów, ponieważ w większości spraw zyski finansowe w takim rozwiązaniu są najmniejsze.
Szanse na wygranie w sądzie
Z trzech wyżej zaproponowanych rozwiązań dwa poprowadzą do rozwiązania sprawy na sali sądowej. Proces w sądzie kojarzy się z samymi problemami i kłopotami, a rozstrzygnięcie jest zawsze niewiadomą. Jak jest w tym przypadku? Jakie są szanse na wygranie sprawy w sądzie przez osoby, które wzięły kredyt we frankach?
- Szanse są bardzo duże oceniłbym je nawet na poziomie 90 - 95%. Początkowo statystyki wygranych spraw nie wyglądały tak korzystnie, ale od 2 - 3 lat wyroki sądów są bardzo spójne. Zmierzają głównie do unieważnienia kredytów frankowych, wobec czego ryzyko przegrania sprawy jest stosunkowo niskie, powiedziałbym nawet, że znikome – mówi Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.
Początki restrukturyzacji banków
W ostatnim czasie Jeden z banków musiał poddać się przymusowej restrukturyzacji. Sytuacja jego klientów jest dość specyficzna, ponieważ losy tego banku są jeszcze nieznane. Taka restrukturyzacja może przerodzić się w upadłość i wtedy szanse na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy od banku będą niewielkie. Sytuacja jest ciężka, natomiast nie jest beznadziejna, gdyż nawet, jeżeli nie uda się odzyskać pieniędzy od banku, to unieważnienie umowy spowoduje, że nie będzie obowiązku dalszego spłacania kredytu. W tym kontekście jest to główna korzyść, do której frankowicze powinni dążyć, bo unieważnienie umowy może się okazać dużą oszczędnością. Warto podkreślić, że niektórzy twierdzą, że nie jest to jedyny bank, który jest w złej kondycji finansowej.
- Uważam, że warto śledzić bieżące informacje na temat banków i podejmować odpowiednie działania. W tym kontekście sugerowałbym przeanalizować sytuację z prawnikiem i podjąć najlepsze możliwe działania, aby nie podzielić losu kredytobiorców Getin Noble Banku. W tym wypadku czas może działać najzwyczajniej na niekorzyść – dodaje Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.
Podsumowując pomocne dla frankowiczów będzie skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże rozwiązać sprawę z bankiem i podpowie, jakie w danym przypadku jest najlepsze rozwiązanie. Warto pamiętać też o tym, że jeśli jest się kredytobiorcą to warto na bieżąco śledzić informacje o sytuacji finansowej banku.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.