Komunikaty PR

Jak uchronić się przed niewypłacalnoscią banków?

2022-11-28  |  14:10
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Wielu Polaków zaciągnęło kredyty we frankach szwajcarskich. Jakie rozwiązania mogą pomóc frankowiczom? Jakie powinni podjąć kroki prawne oraz o tym jakie mają szanse na pomyślne rozwiązanie sprawy - opowiada współzałożyciel oraz adwokat w Trenda Group Pan Krzysztof Węgrzyński.

 

Pierwsze kroki do odzyskania swoich pieniędzy

 

Rozpoczynając walkę z bankiem o swoje pieniądze warto pomyśleć o konsultacji z prawnikiem, ponieważ pozwala to na poznanie możliwości i realnych szans wygrania sprawy.

 

- Generalnie w większości spraw frankowiczów istnieje szansa na skuteczne podważenie umowy w sądzie, czyli jej unieważnienie. Wynika to z faktu, że praktycznie wszystkie banki oferowały kredyty hipoteczne przeliczane na obcą walutę - głównie do franka szwajcarskiego. Problem polegał jednak na tym, że zapisy umowne; przeliczniki stosowane przez banki były niekorzystne dla konsumentów. W umowach tych niejako ukryto dodatkowe wynagrodzenie dla banków poprzez stosowanie własnego kursu walutowego, dlatego też warto, żeby, skonsultować dany przypadek z prawnikiem i wiedzieć, co można w danej sytuacji zrobić – podkreśla adwokat Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.

 

Możliwe rozwiązania

Jest kilka możliwości, z których mogą skorzystać kredytobiorcy, natomiast wszystko zależy od etapu na jakim jest dana sprawa. W zależności od wariantu:

  • Unieważnienie umowy – jest to najbardziej korzystna możliwość dla kredytobiorców
  • „Odfrankowienie” – czyli usunięcie z umowy wadliwych postanowień odnoszących się do przeliczenia wypłat czy spłat po określonym kursie waluty.
  • Zawarcie ugody z bankiem – ta możliwość jest często najmniej korzystna dla frankowiczów, ponieważ w większości spraw zyski finansowe w takim rozwiązaniu są najmniejsze.

Szanse na wygranie w sądzie

Z trzech wyżej zaproponowanych rozwiązań dwa poprowadzą do rozwiązania sprawy na sali sądowej.  Proces w sądzie kojarzy się z samymi problemami i kłopotami, a rozstrzygnięcie jest zawsze niewiadomą. Jak jest w tym przypadku?  Jakie są szanse na wygranie sprawy w sądzie przez osoby, które wzięły kredyt we frankach?

 - Szanse są bardzo duże oceniłbym je nawet na poziomie 90 - 95%. Początkowo statystyki wygranych spraw nie wyglądały tak korzystnie, ale od 2 - 3 lat wyroki sądów są bardzo spójne. Zmierzają głównie do unieważnienia kredytów frankowych, wobec czego ryzyko przegrania sprawy jest stosunkowo niskie, powiedziałbym nawet, że znikome – mówi Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.

Początki restrukturyzacji banków

W ostatnim czasie Jeden z banków musiał poddać się przymusowej restrukturyzacji. Sytuacja jego klientów jest dość specyficzna, ponieważ losy tego banku są jeszcze nieznane. Taka restrukturyzacja może przerodzić się w upadłość i wtedy szanse na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy od banku będą niewielkie. Sytuacja jest ciężka, natomiast nie jest beznadziejna, gdyż nawet, jeżeli nie uda się odzyskać pieniędzy od banku, to unieważnienie umowy spowoduje, że nie będzie obowiązku dalszego spłacania kredytu. W tym kontekście jest to główna korzyść, do której frankowicze powinni dążyć, bo unieważnienie umowy może się okazać dużą oszczędnością. Warto podkreślić, że niektórzy twierdzą, że nie jest to jedyny bank, który jest w złej kondycji finansowej.

- Uważam, że warto śledzić bieżące informacje na temat banków i podejmować odpowiednie działania. W tym kontekście sugerowałbym przeanalizować sytuację z prawnikiem i podjąć najlepsze możliwe działania, aby nie podzielić losu kredytobiorców Getin Noble Banku. W tym wypadku czas może działać najzwyczajniej na niekorzyść – dodaje Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.

Podsumowując pomocne dla frankowiczów będzie skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże rozwiązać sprawę z bankiem i podpowie, jakie w danym przypadku jest najlepsze rozwiązanie. Warto pamiętać też o tym, że jeśli jest się kredytobiorcą to warto na bieżąco śledzić informacje o sytuacji finansowej banku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Bromo
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.