Komunikaty PR

Jesienne porządki (nie tylko) na zewnątrz

2024-10-31  |  10:20

W tym roku jesień jest dla nas bardzo łaskawa, dając nam czas na korzystanie z pięknej, ciepłej pogody. Chociaż nasze myśli niechętnie idą w kierunku zimy, to właśnie idealny moment na to, by zająć się porządkami i przygotować swój ogród, taras, balkon, a nawet dom na kolejne miesiące. O czym warto pamiętać? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

 

Mając w perspektywie krótkie, zimne i często dość szare dni, chcemy jak najlepiej wykorzystać okres złotej, polskiej jesieni. Trudno jednak o lepszy moment na zabezpieczenie tego, co może być narażone na działanie warunków atmosferycznych. W końcu zdecydowanie lepiej pracować w taką pogodę niż uprzątać podwórko, gdy na zewnątrz mróz lub deszcz. Od czego zacząć te gruntowne, jesienne porządki?

Pozbądźmy się z uschniętych liści

Kolorowe liście leżące na trawniku, a czasem na balkonie, może i wprowadzają przyjemny, jesienny klimat, ale zdecydowanie ich obecność nie jest korzystna z punktu widzenia naszego trawnika.

– Zalegające iście, obumarłe części roślin czy gałązki tworzą warstwę, która ogranicza dostęp do powietrza i światła słonecznego, a to aktywuje naturalne procesy gnilne. Dodatkowo nie mamy kontroli nad tym, co znajduje się w takich kolorowych kobiercach – czasem mogą być to także zainfekowane rośliny, które przenoszą chorobotwórcze patogeny. Dlatego najlepiej sukcesywnie oczyszczać trawnik, zbierając liście do większych worków i przeznaczać do utylizacji. Pamiętajmy o zakładaniu gumowych rękawic ochronnych, które pozwolą na higieniczną pracę. Natomiast w przypadku liści na balkonach, tarasach czy podjazdach mowa głównie o kwestiach estetycznych. Liście namokną, później pojawi się mróz i skończy się na tym, że na wiosnę będziemy musieli wykonać podwójną pracę, dlatego lepiej zadbać o to już teraz – mówi Marta Krokowicz, związana z marką Paclan i dodaje: zarówno liście, gałązki, jak i skoszona trawa mogą być świetnym wsadem do naszego kompostownika, dlatego jeśli mamy pewność, że obumarłe części roślin są zdrowe, warto rozważyć takie działanie.

Pożegnajmy letnie sprzęty

Korzystanie z mebli ogrodowych czy huśtawki późną jesienią nie ma zbyt wiele sensu. Dlatego zamiast zostawiać te sprzęty na zewnątrz, narażone na działanie niskich temperatur, schowajmy je i zabezpieczmy do kolejnego sezonu. Dzięki temu za rok będziemy mogli z nich znów korzystać, oszczędzając pieniądze na zakupie nowych.

– Wyniesienie mebli ogrodowych do garażu to pierwszy krok, jednak warto je dodatkowo czymś zabezpieczyć, aby kurz na nich nie osiadał. Tutaj przydatne będą wszelkiego rodzaju płachty albo duże worki na śmieci, które w razie potrzeby możemy przeciąć i szybko stworzyć odpowiedni pokrowiec. Co zrobić z poduszkami i kocami, które umilały nam wypoczynek na świeżym powietrzu? Przechowywane luzem w garażu czy piwnicy mogą się zabrudzić i naciągnąć wilgocią. I tu znowu warto sięgnąć po worki. W zależności od tego, ile mamy wolnego miejsca możemy spakować je standardowo albo próżniowo, odsysając powietrze przy pomocy odkurzacza. Dzięki temu ogrodowe tekstylia zajmą mniej miejsca. Ten sprytny sposób na przechowywanie można wykorzystać także do innych przedmiotów – sezonowej odzieży, starszych ręczników czy innych tkanin – podpowiada Marta Krokowicz.

Zabezpieczmy rower i hulajnogę

Choć nie ma oficjalnego zakazu korzystanie zimą z roweru czy hulajnogi, to w praktyce chłód i zalegający śnieg skutecznie nas odstraszają, a przejażdżki odkładamy na ciepły sezon. Dlatego przy gruntownych porządkach przed zimą, pamiętajmy o zabezpieczeniu naszych pojazdów. Możemy wykorzystać specjalne płachty na rowery, jednak o wiele prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie worka w rozmiarze XXL, który zadziała niczym pokrowiec dla roweru czy hulajnogi. Dzięki wiązaniom będziemy mogli dokładnie dopasować worek do wielkości sprzętu i skutecznie go przykryć, chroniąc przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kiedy najlepiej robić porządki? Warto kontrolować prognozę pogody, by dać sobie szanse na skorzystanie z jesiennej aury, ale i wykorzystać ją do przygotowania się do zimy. Jeśli zakończymy już ten etap, dobrze jest odkurzyć ozdoby świąteczne. Te pojawiają się w sklepach coraz wcześniej i łatwo wpaść w zakupowy szał, więc mały rekonesans własnych zbiorów zdecydowanie nie zaszkodzi!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Unisenza Plus – innowacyjne sterowanie systemem ogrzewania Biuro prasowe
2024-10-31 | 11:00

Unisenza Plus – innowacyjne sterowanie systemem ogrzewania

Systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego są znane ze swojej efektywności energetycznej. Warto jednak wiedzieć, że skutecznym sposobem na pełne wykorzystanie ich potencjału jest
Dom Dynia - królowa jesiennych dekoracji
2024-10-31 | 09:40

Dynia - królowa jesiennych dekoracji

Dynia jest prawdziwą królową jesieni. To niesamowicie różnorodne warzywo stało się już wręcz symbolem tej pory roku - nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim jako element
Dom Kolory ziemi w jadalni
2024-10-30 | 14:03

Kolory ziemi w jadalni

Jadalnia, do której za dnia wpada dużo naturalnego światła, a wieczorem oświetla ją lampa sufitowa, będzie idealnym sprzymierzeńcem na miesiące szarugi. W takim pomieszczeniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw

PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Bankowość

Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen

Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.

DlaWas.info

Transport

Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem

Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.