Komunikaty PR

Karty kredytowe pomagają zarządzać finansami osobistymi czy wręcz przeciwnie?

2021-12-15  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

Wokół kart kredytowych powstało wiele utartych przekonań, wręcz mitów, a jednym z najbardziej popularnych jest ten, że ich używanie jest pierwszym krokiem do zadłużenia. W rzeczywistości, rozsądne korzystanie z kart kredytowych może być nie tylko pomocne w życiu codziennym i wspierać domowy budżet, ale także być optymalnym rozwiązaniem na planowane i niespodziewane wyzwania finansowe. Dziś klienci korzystają z kart również podczas codziennych zakupów, m.in. dzięki wygodzie jaką zapewniają odroczone płatności. Zalet tego instrumentu płatniczego jest dużo, wystarczy poznać kilka z nich i korzystać na co dzień.

Fakty:

1. Transakcje kartą kredytową są bezpieczne

Ochrona stron transakcji i ich bezpieczeństwo są niezwykle ważne, szczególnie z perspektywy kupującego. Karty kredytowe posiadają liczne zabezpieczenia, które skutecznie i sprawnie pozwalają identyfikować i uwierzytelniać strony transakcji - sprzedającego i kupującego. Co ważne, karty kredytowe zawierają tzw. ochronę chargeback. Jest to obciążenie zwrotne, czyli zwrot środków gwarantowany przez wydawcę karty. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy np. zakupiona usługa nie zostanie zrealizowana lub kwota pobrana z rachunku nie jest zgodna z wysokością należności.

2. Karty kredytowe pomagają budować dobre nawyki w zarządzaniu budżetem

Dla posiadaczy kart kredytowych nie liczy się wyłącznie sama wygoda płacenia kartą, ale również swoboda regulowania zadłużenia. Pomaga to dbać o domowy budżet. Każda osoba, która chce budować odpowiednie nawyki konsumpcyjne, analizuje swoje dochody, wydatki i to, w jakim zakresie może korzystać  z karty. Bardzo pomocnymi narzędziami w tym celu są dane analityczne w serwisach internetowych. Dzięki takim zestawieniom, posiadacze kart dokładnie widzą jaką ilość środków i na jakie cele przeznaczali w danym okresie, co pomaga kontrolować wydatki, stan finansów osobistych i planować przyszłość.

Karta kredytowa jest świetnym narzędziem do budowania swojej wiarygodności finansowej i przy rozsądnym użytkowaniu, umożliwia dbanie o domowe wydatki. Łatwość uzyskania dodatkowego finansowania na karcie jest bardzo pomocnym rozwiązaniem, które wspiera nas także w sytuacjach kryzysowych. Dzięki kartom kredytowym takim jak np. Diners Club PARTNER, które cechują się niskim kosztem użytkowania, zachęcamy coraz większą liczbę naszych klientów do używania ich jako preferowanej metody płatności – mówi Anna Stankiewicz z Diners Club Polska.

3. Karty kredytowe i benefity

Posiadaczom i użytkownikom kart kredytowych często przysługują dodatkowe świadczenia, np. ubezpieczenie w podróży lub możliwość uczestnictwa w programach lojalnościowych. Osoby, które posługują się kartami kredytowymi w codziennych płatnościach i jednocześnie dużo podróżują, mogą skorzystać np. z programu Miles & More, w którym Diners Club Polska jest obecnie jedynym partnerem finansowym w Polsce. Za zebrane punkty DC, wymienialne na mile, można zdobyć bilety lotnicze lub podwyższyć klasę planowanego lotu. Aby ułatwić codzienne funkcjonowanie, Diners Club Polska oferuje również usługę Safer World, która przysługuje posiadaczom karty Diners Club PREMIUM VINTAGE. Polega ona na ochronie przedmiotów codziennego użytku - kluczy, portfela czy dokumentów, w razie ich utraty. Dzięki Safer World użytkownicy mają szansę odzyskać swoją własność już w ciągu pierwszej doby od momentu zagubienia.

Mity:

1. Karty kredytowe nie nadają się do codziennych płatności

W dobie powszechnej cyfryzacji rynku finansowego, karty kredytowe stają się bardzo wygodnym i łatwym w użyciu instrumentem płatniczym. Wbrew panującemu przekonaniu, powszechnie stosuje się je m.in. do opłacania drobnych, codziennych zakupów. Są one akceptowane jako forma płatności w sklepach, punktach usługowych, internecie, automatach i coraz częściej w urzędach, bez względu na to, czy płaci się klasyczną kartą, czy też jej cyfrowym odpowiednikiem np. w aplikacji mobilnej. Co ważne, niezależnie od tego, gdzie i za co się płaci, używając karty kredytowej korzysta się ze środków jej wydawcy, a zatem z dodatkowego finansowania, dostępnego bez względu na stan bieżącego rachunku.

Przykładowo, kartami Diners Club można zapłacić nie tylko za zakupy spożywcze, paliwo czy fryzjera, ale także za bilet komunikacji miejskiej lub abonament popularnych serwisów w sieci.

2. Karta kredytowa jest droga

Utrwaliło się przekonanie, że posiadanie karty kredytowej wiąże się z wysokimi kosztami. W porównaniu do karty debetowej, na jej koszty składają się oprocentowanie, odsetki, roczna (lub miesięczna) opłata za użytkowanie czy np. ubezpieczenie spłaty kredytu. Warto jednak pamiętać, że odsetki są księgowane dopiero, gdy zadłużenie nie zostało spłacone w całości i zwykle po co najmniej miesięcznym okresie bezodsetkowym, sięgającym nawet niemal dwóch miesięcy od chwili dokonania transakcji kartą. Ponadto, skorzystanie z kredytu na karcie może kosztować zdecydowanie mniej, niż w przypadku tego tradycyjnego, bankowego, pożyczek celowych lub linii debetowej w rachunku - warto zapoznać się i porównać oferty na rynku, zwracając uwagę na wartość tzw. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), a nie tylko nominalne oprocentowanie. Formuła tego współczynnika zawiera także koszt opłat za kartę pobieranych raz w roku lub co miesiąc.

To, czy utrzymanie karty kredytowej jest drogie zależy tak naprawdę od samych posiadaczy - tego, czy starannie wybrali ofertę i czy terminowo dokonują spłat. Przykładem instrumentu płatniczego tego typu jest karta Diners Club PARTNER - wydawana bez żadnych opłat jako karta kredytowa z odroczonym terminem płatności i korzystnym oprocentowaniem w skali roku, niższym o 20 proc. od regulowanej na rynku maksymalnej wartości oprocentowania. Dodatkowo, odsetki naliczane są dopiero od daty zakończenia okresu bezodsetkowego, a nie od dnia zaksięgowania transakcji, jak to ma miejsce w przypadku innych wydawców kart kredytowych. Zasada ta dotyczy także wypłat gotówki z bankomatów. Co więcej, w przypadku tej karty istnieje również możliwość spłaty innych zobowiązań kredytowych w ramach dostępnego limitu.

3. Karta kredytowa to krok do zadłużenia

W społeczeństwie utrwaliła się negatywna opinia, że korzystanie z karty kredytowej to prosta droga do utraty kontroli nad wydatkami i w efekcie do popadnięcia w spiralę zadłużenia. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Zdalny dostęp do rachunku karty poprzez serwisy internetowe lub aplikacje mobilne pozwala na pełną kontrolę nad stanem finansów, limitem i bieżącymi transakcjami w czasie rzeczywistym. Pozwala to kontrolować i planować wydatki, zarządzać budżetem oraz oceniać, czy aktualnie ponoszone koszty są adekwatne do zarobków i zasobów, a w razie potrzeby ustalić stosowne limity transakcji. Dodatkowe środki są dostępne zawsze, niezależnie od stanu rachunku bankowego i często przydają do dokonywania większych przewidzianych i nieplanowanych wydatków, bez konieczności przechodzenia kolejnych procedur - są stale pod ręką wtedy, gdy są potrzebne. Warto pamiętać, że zadłużenie na karcie najlepiej spłacić w okresie bezodsetkowym i w sposób zaplanowany wykorzystywać możliwość częściowej spłaty.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacja o Diners Club Polska

Diners Club Polska jest jedynym niebankowym podmiotem w Polsce, który wydaje karty kredytowe z okresem bezodsetkowym do 59 dni i oprocentowaniem kredytu w wysokości od 7,6 proc. Wybrane karty wydawcy można połączyć z największym europejskim programem lojalnościowym - Miles and More. Oferta kart Diners Club jest kierowana do dużych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, przedstawicieli wolnych zawodów, podróżników, oraz wszystkich, którzy cenią wygodę i bezpieczeństwo. Karty są akceptowane na świecie w 40 mln punktów handlowo-usługowych oraz w 1,3 mln bankomatów, w ponad 200 państwach i terytoriach zależnych. Spółka jest licencjobiorcą Diners Club International, najstarszego wydawcy kart płatniczych oraz jednej z największych i najbardziej znanych niebankowych instytucji finansowych na świecie, należącej do Discover Financial Services.

Więcej informacji na stronie: www.dinersclub.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.