Kluczowe znaczenie rotacji sektorowej dla strategii funduszy hedgingowych w 2020
Warszawa, Grudzień, 2019
Autorzy komentarza:
Brooks Ritchey
Starszy dyrektor zarządzający
Współzarządzający zespołem ds. analiz inwestycyjnych i zarządzania
K2 Advisors
Robert Christian
Starszy dyrektor zarządzający
Współzarządzający zespołem ds. analiz inwestycyjnych i zarządzania
K2 Advisors
Kluczowe znaczenie rotacji sektorowej dla strategii funduszy hedgingowych
w 2020 r.
Prognozy na 2020 r.: „Zastanawiając się nad czynnikami, jakie mogą mieć decydujący wpływ na zwroty z funduszy hedgingowych w 2020 r., sądzimy, że jednym z najważniejszych zadań będzie bieżące reagowanie na rotację sektorową i regionalną na rynkach akcji i instrumentów o stałym dochodzie. Różnice w fundamentach poszczególnych spółek stają się coraz bardziej czytelne, co powinno pomóc rynkom zakończyć obecny etap ciągłych wahań pomiędzy strachem a przesadnym optymizmem”.
Dostrzegamy coraz więcej sygnałów zbliżających się zmian na rynkach finansowych i przejścia
z defensywnych nastrojów zdominowanych przez wzrost do koncentracji na wartości i czynnikach
o charakterze cyklicznym. Ten trend może nadal przekładać się na rotację przepływów kapitału inwestorów zarówno pod koniec roku kalendarzowego 2019, jak i w 2020 roku. Dostrzegamy także dowody potwierdzające, że ta rotacja ma miejsce w różnych regionach geograficznych. Czy to rozsądny moment dla zarządzających strategiami funduszy hedgingowych (oraz aktywnych zarządzających ogółem) na rozważenie dodania lub powiększenia ekspozycji na sektory rynków akcji i indeksy krajów, które pozostawały w tyle przez kilka ostatnich lat? Czy to dobry moment na zmniejszenie ekspozycji hedgingowej na te sektory lub skorygowania ekspozycji na kraje, w których wyceny papierów już uwzględniają bardzo optymistyczne oczekiwania?
Czynniki fundamentalne najwyraźniej mają wpływ na rotację sektorową
Po dłuższym okresie ciągłych wahań pomiędzy apetytami na ryzyko a awersją do ryzyka na rynkach, na które wpływ miało sprzężenie zwrotne pomiędzy cenami a oczekiwaniami, teraz następuje, według nas, zwrot w kierunku czynników fundamentalnych, który może umocnić się w 2020 r. Inwestycje skoncentrowane na wartości notują stabilizację i poprawę wyników, natomiast inwestycje wzrostowe, które od dawna cieszyły się większą przychylnością inwestorów, wykazują spadek dynamiki pod koniec 2019 r. Instrumenty, które w przeszłości pozostawały w tyle, takie jak akcje spółek cyklicznych, najwyraźniej budzą się z letargu, a ich coraz lepsze fundamenty przyciągają uwagę inwestorów. Oczywiście trudno jest precyzyjnie wskazać moment rotacji na rynku, jednak implikowana korelacja pomiędzy sektorami rynków akcji gwałtownie spadała na początku listopada, sugerując, że fundamenty sektorów i poszczególnych spółek zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę.
W kontekście tej zmiany dostrzegamy kilka obszarów potencjalnych możliwości. Przykładowo, powszechny i bezrefleksyjny pesymizm inwestorów w stosunku do akcji spółek europejskich przesłania jedne z najbardziej atrakcyjnych, według nas, możliwości. W warunkach zmęczenia medialnym hałasem w tym regionie, europejskie rynki akcji pozostawały w tyle za innymi rynkami rozwiniętymi, na czele ze Stanami Zjednoczonymi. Niepewność wokół Brexitu i osłabienie gospodarek europejskich są szeroko omawiane w mediach, w szczególności w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Czy te pesymistyczne wiadomości mogły już zostać z nawiązką wycenione na regionalnych giełdach?
Regionalny pesymizm przesłania potencjalne korzystne czynniki
Największy potencjał często uwidacznia się w okresach szczytowego pesymizmu. Wprawdzie nadal należy zachować ostrożność, ale stosunek ryzyka do zwrotów na europejskich rynkach akcji jest, według nas, atrakcyjny z kilku powodów. Według naszych analiz, szacunki zysków w Europie najprawdopodobniej będą się gwałtownie poprawiać w czwartym kwartale 2019 r. i w 2020 r. Z kolei Europejski Bank Centralny rozpoczął nową rundę stymulacji gospodarki. Ważnym korzystnym czynnikiem będzie także choćby najmniejsze uspokojenie niepewnej sytuacji makroekonomicznej.
Papiery wartościowe powiązane z ubezpieczeniami (ILS) to kolejny obszar, w którym widzimy potencjał konkurencyjnych wyników przy niskiej zmienności. Spadek napływu kapitału i konsekwencje wydarzeń z lat ubiegłych odbiły się ostatnio na wynikach całej branży, a w latach 2017 i 2018 odnotowano rekordowe poziomy ubezpieczonych szkód. W dużej mierze w konsekwencji pesymizmu inwestorów, rynkowa rentowność instrumentów ILS poszła w górę i utrzymała się na poziomie uwzględniającym premię w stosunku do innych inwestycji stałodochodowych na początku listopada. Wyższa rentowność instrumentów ILS umacnia, w naszej ocenie, potencjał strategii inwestujących w te aktywa do generowania wyższych zwrotów w 2020 r. Ponadto wyceny obligacji katastroficznych są dziś na najbardziej atrakcyjnych poziomach od 2013 r.
Arbitraż zmienności rynkowej to kolejny obszar, w którym dostrzegamy potencjał do generowania dobrych wyników. Generalnie umiarkowane warunki dla aktywów o wyższym ryzyku przysłaniają, według nas, dużą wrażliwość rynków finansowych. Najlepszą miarą tej wrażliwości jest gwałtowność
i skala tymczasowych wahań — nie tylko na rynkach akcji, ale ostatnio także na rynkach instrumentów o stałym dochodzie i surowców. Z doświadczenia wiemy, że możliwości związane z kierunkiem zmian rynkowych i względną wartością zwykle pojawiają się w okresach wzmożonej zmienności rynkowej.
W takich warunkach podtrzymujemy optymistyczne prognozy dla strategii opartych na arbitrażu zmienności, które potrafią wykorzystywać takie nieoczekiwania wahania rynkowe i oferują potencjalnie atrakcyjne korzyści związane z dywersyfikacją.
Nie zapominajmy o potencjalnej inflacji
Z kolei w innych obszarach dostrzegamy pewne problemy skłaniające do zachowania ostrożności. Światowe obligacje rządowe notowały mocne wzrosty przez sporą część 2019 r., co przełożyło się na duży tłok na długich pozycjach, wycenę motywowaną, według nas, strachem oraz ujemną rentowność w wielu krajach. Według danych na 1 listopada 2019 r., instrumenty o ujemnej rentowności stanowiły blisko jedną czwartą indeksu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond Index.1 Większość inwestorów przyzwyczaiła się do myśli o słabej inflacji, jednak w 2020 r. szereg czynników, takich jak większa przejrzystość umów handlowych, konsekwentny wzrost płac, rozwiązanie kwestii Brexitu czy wznowienie przez spółki inwestycji kapitałowych, które dotychczas były wstrzymywane pod wpływem niepewnej sytuacji geopolitycznej, mogą tę inflację ożywić. Powyższa lista katalizatorów, która nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca, potwierdza naszą tezę, że lekceważenie inflacji przez inwestorów może odbić się na cenach obligacji rządowych. Jak można było zauważyć w 2019 r., rentowność może zmieniać się dramatycznie i gwałtownie w krótkim czasie.
U progu 2020 r., sądzimy, że jednym z najważniejszych zadań będzie bieżące reagowanie na rotację sektorową i regionalną. Podsumowując, uważamy, że najważniejszym czynnikiem inwestycyjnym będzie powrót fundamentów na pierwszy plan, a inwestorzy mogą wkrótce obserwować zwrot
w kierunku rynkowych poziomów średnich. Zarządzający portfelami funduszy hedgingowych, którzy będą czujnie korygować długie i krótkie pozycje pod kątem tych rotacji mają duże szanse na atrakcyjne wyniki.
1. Źródło: Bloomberg, dane na dzień 1 listopada 2019 r. Indeksy nie są zarządzane, a bezpośrednia inwestycja w indeks nie jest możliwa. Indeksy nie uwzględniają opłat, kosztów ani obciążeń naliczanych przy sprzedaży.
Jakie jest ryzyko?
Wszelkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, włącznie z ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału.
Identyfikowanie atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych nie jest łatwym zadaniem i wiąże się ze sporą dozą niepewności. Nie ma także gwarancji, że którakolwiek z takich alternatywnych strategii inwestycyjnych przyniesie spodziewane efekty. Z inwestycjami w tego rodzaju strategie wiąże się różnego rodzaju ryzyko, w tym ryzyko rynkowe typowe dla podmiotów inwestujących we wszystkie typy instrumentów, włącznie z ryzykiem zmienności rynkowej. Każda transakcja może wygenerować stratę, jeżeli oczekiwania zarządzającego się nie zrealizują. Wartość rynkowa instrumentów może rosnąć lub spadać, czasem w sposób gwałtowny i nieprzewidywalny. Ceny akcji podlegają wahaniom (często nagłym i gwałtownym) wywoływanym przez czynniki dotyczące poszczególnych spółek, branż czy sektorów lub ogólne warunki panujące na rynkach. Inwestowanie w instrumenty zagraniczne wiąże się ze szczególnym ryzykiem, m.in. dotyczącym wahań kursów wymiany, niestabilności gospodarczej czy zmian na arenie politycznej. Ceny obligacji generalnie poruszają się w kierunku przeciwnym do kierunku zmian stóp procentowych. Gdy zatem rynkowe ceny obligacji utrzymywanych w portfelu będą korygowane pod wpływem podwyżek stóp procentowych, wartość portfela może pójść w dół. Prognozy dotyczące strategii hedgingowych są formułowane w odniesieniu do innych strategii hedgingowych i nie odzwierciedlają opinii dotyczących spodziewanych wyników bezwzględnych czy spodziewanego ryzyka. Założenia inwestycyjne zespołu K2 ds. analiz oparte są na szeregu różnych czynników i mogą ulegać zmianie.
INFORMACJA NATURY PRAWNEJ
Niniejszy materiał ma charakter ogólny, a zawarte w nim treści nie powinny być traktowane jako indywidualne porady lub rekomendacje inwestycyjne dotyczące kupna, sprzedaży lub utrzymania jakichkolwiek inwestycji lub przyjęcia jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mają charakteru porad prawnych ani podatkowych.
Poglądy wyrażone w niniejszym materiale odzwierciedlają punkt widzenia zarządzającego inwestycjami, a wszelkie komentarze, opinie i analizy są w pełni aktualne wyłącznie w dniu ich publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią kompletnej analizy wszystkich istotnych faktów dotyczących jakiegokolwiek kraju, regionu czy rynku.
Dane pochodzące z zewnętrznych źródeł mogły zostać wykorzystane na potrzeby opracowania niniejszego materiału. Takie dane nie zostały odrębnie zweryfikowane, potwierdzone ani poddane kontroli przez Franklin Templeton Investments („FTI”). FTI nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z wykorzystania jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale; inwestor może opierać swe decyzje na przedstawionych tutaj opiniach lub wynikach analiz wyłącznie na własne ryzyko.
Produkty, usługi i informacje mogą nie być dostępne pod niektórymi jurysdykcjami i są oferowane poza Stanami Zjednoczonymi przez inne podmioty powiązane z FTI i/lub przez dystrybutorów, w zależności od lokalnie obowiązujących przepisów. Aby dowiedzieć się, czy dane produkty i usługi są dostępne pod określoną jurysdykcją, należy skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym lub osobą kontaktową dla klientów instytucjonalnych we Franklin Templeton.
Wydane w Stanach Zjednoczonych przez Franklin Templeton Distributors, Inc., One Franklin Parkway, San Mateo, California 94403-1906, (800) DIAL BEN/342-5236, franklintempleton.com — Franklin Templeton Distributors, Inc. jest głównym dystrybutorem zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych produktów Franklin Templeton Investments, które nie mają ubezpieczenia FDIC, mogą tracić na wartości i nie mają gwarancji bankowej oraz które są dostępne wyłącznie pod jurysdykcjami dopuszczającymi, na mocy obowiązującego prawa i przepisów, oferowanie takich produktów lub składanie zapytań ofertowych dotyczących takich produktów.
Australia: wydane przez Franklin Templeton Investments Australia Limited (ABN 87 006 972 247) (australijskiego dostawcę usług finansowych posiadającego licencję nr 225328), Level 19, 101 Collins Street, Melbourne, Victoria, 3000. Austria/Niemcy: wydane przez Franklin Templeton Investment Services GmbH, Mainzer Landstraße 16, D-60325 Frankfurt nad Menem, Niemcy. Dopuszczone do użytku w Niemczech przez IHK Frankfurt M., nr rej. D-F-125-TMX1-08. Tel.: 08 00/0 73 80 01 (Niemcy), 08 00/29 59 11 (Austria), faks: +49(0)69/2 72 23-120, info@franklintempleton.de, info@franklintempleton.at. Kanada: wydane przez Franklin Templeton Investments Corp., 5000 Yonge Street, Suite 900 Toronto, ON, M2N 0A7, faks: (416) 364-1163, (800) 387-0830, www.franklintempleton.ca. Holandia: FTIS — oddział w Amsterdamie, World Trade Center Amsterdam, H-Toren, 5e verdieping, Zuidplein 36, 1077 XV Amsterdam, Holandia. Tel.: +31 (0) 20 575 2890 Zjednoczone Emiraty Arabskie: wydane przez Franklin Templeton Investments (ME) Limited, podmiot działający na podstawie licencji i pod nadzorem Urzędu Regulacji Rynków Finansowych w Dubaju. Oddział w Dubaju: Franklin Templeton Investments, The Gate, East Wing, Level 2, Dubai International Financial Centre, P.O. Box 506613, Dubaj, ZEA, tel.: +9714-4284100 Faks: +9714-4284140. Francja: wydane przez Franklin Templeton France S.A., 20 rue de la Paix, 75002 Paryż, Francja. Hongkong: wydane przez Franklin Templeton Investments (Asia) Limited, 17/F, Chater House, 8 Connaught Road Central, Hongkong. Włochy: wydane przez Franklin Templeton International Services S.à.r.l. — oddział we Włoszech, Corso Italia, 1 — Mediolan, 20122, Włochy. Japonia: wydane przez Franklin Templeton Investments Japan Limited. Korea Południowa: wydane przez Franklin Templeton Investment Trust Management Co., Ltd., 3rd fl., CCMM Building, 12 Youido-Dong, Youngdungpo-Gu, Seul, Korea 150-68. Luksemburg/Beneluks: wydane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l. podlegającą nadzorowi Commission de Surveillance du Secteur Financier — 8A, rue Albert Borschette, L-1246 Luksemburg — Tel.: +352-46 66 67-1 — Faks: +352-46 66 76. Malezja: wydane przez Franklin Templeton Asset Management (Malaysia) Sdn. Bhd. & Franklin Templeton GSC Asset Management Sdn. Bhd. Polska: wydane przez Templeton Asset Management (Poland) TFI S.A., Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa Rumunia: wydane przez oddział Franklin Templeton Investment Management Limited („FTIML”) w Bukareszcie, zarejestrowany w rumuńskim Urzędzie Nadzoru Finansowego pod numerem PJM01SFIM/400005/14.09.2009 oraz notyfikowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Urząd Regulacji Rynków Finansowych (FCA). Singapur: wydane przez Templeton Asset Management Ltd. Registration No. (UEN) 199205211E. 7 Temasek Boulevard, #38-03 Suntec Tower One, 038987, Singapur. Hiszpania: FTIS — oddział w Madrycie, profesjonalny podmiot działający w sektorze finansowym pod nadzorem CNMV, José Ortega y Gasset 29, Madryt, Hiszpania. Tel.: +34 91 426 3600, faks: +34 91 577 1857. Republika Południowej Afryki: wydane przez Franklin Templeton Investments SA (PTY) Ltd., licencjonowanego dostawcę usług finansowych. Tel.: +27 (21) 831 7400, faks: +27 (21) 831 7422. Szwajcaria: wydane przez Franklin Templeton Switzerland Ltd, Stockerstrasse 38, CH-8002 Zurych. Wielka Brytania: wydane przez Franklin Templeton Investment Management Limited (FTIML) z siedzibą pod adresem: Cannon Place, 78 Cannon Street, Londyn EC4N 6HL, tel.: +44 (0)20 7073 8500. Podmiot notyfikowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Urząd Regulacji Rynków Finansowych (Financial Conduct Authority, FCA). Region krajów skandynawskich: wydane przez Franklin Templeton International Services S.á.r.l.; dane kontaktowe: Franklin Templeton International Services S.à r.l. — oddział w Szwecji, Blasieholmsgatan 5, SE-111 48 Sztokholm, Szwecja. Tel.: +46 (0)8 545 012 30, nordicinfo@franklintempleton.com; podmiot uprawniony w Luksemburgu przez Commission de Surveillance du Secteur Financier do świadczenia określonych usług finansowych w Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii. Franklin Templeton International Services S.à r.l., szwedzki oddział prowadzący działalność pod nadzorem Finansinspektionen w Szwecji. Ameryki: w Stanach Zjednoczonych niniejsza publikacja udostępniana jest wyłącznie pośrednikom finansowym przez Templeton/Franklin Investment Services, 100 Fountain Parkway, St. Petersburg, Florida 33716. Tel.: (800) 239-3894 (połączenie bezpłatne w USA), (877) 389-0076 (połączenie bezpłatne w Kanadzie), faks: (727) 299-8736. Inwestycje nie mają ubezpieczenia FDIC, mogą tracić na wartości i nie są objęte gwarancjami bankowymi. Dystrybucja poza USA może być prowadzona przez Templeton Global Advisors Limited lub innych dystrybutorów, pośredników, sprzedawców lub profesjonalnych inwestorów, którym Templeton Global Advisors Limited powierzy dystrybucję tytułów uczestnictwa funduszy Franklin Templeton pod niektórymi jurysdykcjami. Niniejszy materiał nie stanowi oferty sprzedaży ani zachęty do składania oferty kupna papierów wartościowych pod jakąkolwiek jurysdykcją, pod którą byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem.
Na stronie www.franklinresources.com można znaleźć przekierowanie na lokalną stronę internetową Franklin Templeton.
Grace Wittenberg Kierownik ds. komunikacji korporacyjnej, CEEME Franklin Templeton Investments Tel.: +971 4 428 4172 e-mail: grace.wittenberg@franklintempleton.com | Izabela Wejcht Director Cohn & Wolfe Poland Tel.: +48 883 505 757 e-mail: izabela.wejcht@cohnwolfe.pl |
Uwagi dla redaktorów:
1. Franklin Resources, Inc. to globalna organizacja zarządzająca inwestycjami działająca na rynku jako Franklin Templeton Investments. Franklin Templeton Investments oferuje międzynarodowe i krajowe rozwiązania inwestorom indywidualnym, instytucjonalnym i rządowym z ponad 150 krajów. Dzięki połączonym kompetencjom różnych specjalistycznych zespołów spółka skutecznie zarządza wszystkimi klasami aktywów, m.in. akcjami, instrumentami o stałym dochodzie, inwestycjami alternatywnymi i indywidualnie projektowanymi produktami. Ponad 600 profesjonalnych inwestorów korzysta ze wsparcia zintegrowanego globalnego zespołu specjalistów ds. zarządzania ryzykiem oraz globalnej sieci tradingowej. Spółka z siedzibą w Kalifornii i oddziałami w 35 krajach ma ponad 65 lat doświadczenia w branży inwestycyjnej i zarządza aktywami o wartości przekraczającej 699.9 mld USD (dane na dzień 31 października września 2018 r.).
2. Fundusze Franklin K2 Global Macro Opportunities Fund i Templeton Global Currency Fund są subfunduszami Franklin Templeton Investment Funds (FTIF) — SICAV z siedzibą w Luksemburgu. Decyzje o zapisach na tytuły uczestnictwa funduszu należy podejmować wyłącznie w oparciu o informacje zawarte w aktualnym prospekcie Funduszu oraz w „Kluczowych informacjach dla inwestorów” (o ile taki dokument jest dostępny), a także w ostatnim dostępnym zbadanym przez biegłego rewidenta sprawozdaniu rocznym i ostatnim sprawozdaniu półrocznym, o ile zostało opublikowane później. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy skonsultować się z doradcą finansowym. Kopię najnowszego prospektu, „Kluczowych informacji dla inwestorów” oraz sprawozdania rocznego i półrocznego (o ile zostało opublikowane później) można znaleźć na stronie internetowej www.franklintempleton.pl lub otrzymać bezpłatnie od Templeton Asset Management (Poland) TFI S.A., Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa, tel.: +48 22 337 13 50; faks: +48 22 337 13 70.
Wyniki historyczne nie wskazują ani nie gwarantują wyników przyszłych. Wartość tytułów uczestnictwa funduszu oraz generowane przez nie zyski mogą nie tylko rosnąć, ale także spadać, a inwestorzy nie mają gwarancji odzyskania pełnej zainwestowanej kwoty. Inwestowanie w tytuły uczestnictwa funduszu wiąże się z ryzykiem opisanym w prospekcie informacyjnym funduszu oraz w „Kluczowych informacjach dla inwestorów” (o ile taki dokument jest dostępny). Szczególne ryzyko może być związane z inwestycjami funduszu w określone typy papierów wartościowych, klasy aktywów, sektory, rynki, waluty czy kraje, a także z wykorzystywaniem przez fundusz instrumentów pochodnych. Odniesienia do określonych branż, sektorów czy spółek mają charakter wyłącznie informacyjny i nie muszą odzwierciedlać aktualnej struktury portfela funduszu w jakimkolwiek momencie. Na inwestycje zagraniczne wpływ mogą mieć wahania kursów walut. Inwestując w fundusz, którego tytuły uczestnictwa nominowane są w obcej walucie, należy pamiętać, że wahania kursów walut będą mieć wpływ na zwrot z takiej inwestycji. Tytuły uczestnictwa funduszu nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio oferowane ani sprzedawane rezydentom Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tytuły uczestnictwa funduszu mogą nie być dopuszczone do obrotu pod niektórymi jurysdykcjami, a inwestor zainteresowany tym funduszem powinien sprawdzić ich dostępność u lokalnego przedstawiciela Franklin Templeton Investments przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.
3. K2 Advisors, spółka należąca do Franklin Templeton Solutions, oferuje zintegrowane rozwiązania oparte na funduszach hedgingowych i produktach alternatywnych obejmujące różnorodne strategie dla instytucjonalnych i najzamożniejszych inwestorów oraz fundusze płynnych inwestycji alternatywnych dla inwestorów indywidualnych z całego świata. Wartość aktywów w zarządzaniu K2 Advisors przekracza 10 mld USD (dane na dzień 30 września 2016 r.). Wśród oferowanych produktów i usług znajdują się programy inwestycyjne indywidualnie projektowane dla pojedynczych inwestorów, wspólne portfele funduszy hedgingowych i usługi z zakresu doradztwa strategicznego. Spółka z siedzibą w Stamford w stanie Connecticut (USA) ma zasięg ogólnoświatowy, zatrudnia 114 pracowników i prowadzi oddziały w Nowym Jorku, Londynie, Tokio, Hongkongu i Sydney. 1 listopada 2012 r. spółka K2 stała się częścią Franklin Templeton Investments w rezultacie przejęcia większościowego pakietu udziałów w spółce macierzystej K2, czyli K2 Advisors Holdings, L.L.C. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.k2advisors.com.
4. Globalne makroekonomiczne strategie hedgingowe potwierdziły w przeszłości swoją skuteczność jako narzędzia służące do dywersyfikacji w okresach wzmożonych napięć rynkowych (a konkretnie w okresach dużej presji spadkowej na rynkach akcji) w porównaniu z tradycyjnymi klasami aktywów, ponieważ korelacja tych strategii z akcjami zwykle spada zamiast rosnąć w warunkach silnej presji na spadki na giełdach. W okresie od 1 grudnia 2007 r. do 30 czerwca 2009 r., globalne makroekonomiczne strategie hedgingowe wykazywały korelację z akcjami światowymi na poziomie -0,09, podczas gdy w przypadku innych klas aktywów korelacja z akcjami światowymi wyglądała następująco: instrumenty o stałym dochodzie ze Stanów Zjednoczonych — 0,42, światowe instrumenty o stałym dochodzie — 0,53, akcje spółek ze Stanów Zjednoczonych — 0,98, akcje spółek z rynków wschodzących — 0,95, surowce — 0,58. Źródło: FactSet, S&P, Barclays, Bloomberg, MSCI i HFR. Dane na dzień 30 czerwca 2016 r.
Jako wiodąca globalna organizacja zarządzająca inwestycjami spółka osiągnęła solidną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej (oddziały w Moskwie, Warszawie, Budapeszcie i Stambule). Pod przewodnictwem Viveka Kudvy, dyrektora zarządzającego odpowiedzialnego za Indie i region CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód, Afryka), Franklin Templeton oferuje luksemburskie fundusze FTIF i inne indywidualnie dostosowane rozwiązania inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym z różnych krajów tego regionu, m.in. z Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Rumunii.
Niniejszy komunikat prasowy przeznaczony jest wyłącznie do celów informacyjnych i nie zawiera porad prawnych ani podatkowych ani oferty sprzedaży ani zachęty do kupna tytułów uczestnictwa funduszu zarejestrowanej w Luksemburgu spółki SICAV Franklin Templeton Investments Funds („Funduszu”). Żadnych informacji zawartych w niniejszym dokumencie nie należy traktować jako porady inwestycyjnej. Z uwagi na błyskawicznie zmieniające się warunki rynkowe, Franklin Templeton Investments nie zobowiązuje się do uaktualniania niniejszego materiału. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym komunikacie prasowym zostały zebrane i opracowane przez Franklin Templeton Investments oraz zespoły zarządzających FTI z zachowaniem zasad profesjonalizmu i należytej staranności. Franklin Templeton Investments nie gwarantuje, że wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie są precyzyjne. Franklin Templeton Investments nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec odbiorców niniejszego komunikatu prasowego ani żadnych innych osób czy podmiotów z tytułu nieścisłości, błędów lub pominięć w treści niniejszego dokumentu, niezależnie od przyczyn takich nieścisłości, błędów lub pominięć.
Wszelkie badania i analizy uwzględnione w niniejszym dokumencie zostały opracowane na potrzeby i do wyłącznych celów Franklin Templeton Investments.
Wydane przez Templeton Asset Management (Poland) TFI, S.A.
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Templeton Asset Management (TFI) S.A.; Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa; tel.: +48 22 337 13 50; faks: +48 22 337 13 70; e-mail: informacja@franklintempleton.com.
Więcej informacji o naszych funduszach można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.franklintempleton.pl.
© 2017 r. Franklin Templeton Investments. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych
Technologia prawą ręką przedsiębiorcy - 5 narzędzi opartych na AI
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.