Komunikaty PR

Koniec z zakupem mieszkania w stolicy?

2022-01-20  |  01:00
Biuro prasowe

Sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się nieustannie. Po trudnym i niepewnym 2020 roku przyszedł czas zmian na lepsze. Okazuje się, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkania, które nie jest zlokalizowane w stolicy, a branża budowlana nie może narzekać na brak zleceń.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na przełomie stycznia i października 2021 roku, oddano do użytku 184395 mieszkań. Ich łączna powierzchnia wyniosła 19,3 mln m2. To aż o 10,3% więcej niż przed rokiem. Jeśli chodzi o średnią powierzchnię użytkową jednego mieszkania, w tym roku jest to 92,8 metra kwadratowego, wobec 88,7 m2 w roku 2020. Polacy szukają coraz większych mieszkań i jak się okazuje – w coraz lepszym standardzie.

Trendy się zmieniają, popyt na kredyty hipoteczne trwa

Narodowy Bank Polski zaprezentował wyniki ankiety dotyczące sytuacji kredytów hipotecznych. Okazuje się, że w IV kwartale 2021 roku popyt na kredyty mieszkaniowe nie osłabł. W zasadzie jest wręcz odwrotnie. Prognozy dotyczące rynku nieruchomości oraz poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych działają stymulująco. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania. Niskie stopy procentowe, szalejąca inflacja i chęć zabezpieczenia kapitału, były głównymi przyczynami wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe.

Jak się okazuje, zmieniają się trendy i oczekiwania względem zakupionych mieszkań. - Już od dłuższego czasu obserwujemy pewne zmiany i nowe kierunki, w których podąża rynek. Polacy raczej niechętnie inwestują w małe, niedrogie mieszkania. Dzisiaj dużo większą popularnością cieszą się ekskluzywne nieruchomości. Nowoczesne apartamentowce, wykończone w wysokim standardzie, są tym, czego dzisiaj szuka się na rynku. Na dodatkowe udogodnienia typu premium liczą również biznesmeni, którzy niejednokrotnie pracują w wynajętych lokalach. – komentuje – komentuje Maksym Barbash z Aura Development.

Mieszkania czy domy?

Analiza NBP potwierdziła bardzo duży wzrost przedsprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Niesłabnący popyt na mieszkania sprzyjał deweloperom i przełożył się bezpośrednio na wzrost zysków. Wielu z nich doświadczyło sytuacji, w której popyt przerósł podaż. Pewną zmianę trendów można zaobserwować również w kontekście wyboru nieruchomości. Jeszcze do niedawna większość kupujących decydowała się na mieszkanie w centrum, które jest przede wszystkim dobrze skomunikowane. Dzisiaj wybieramy domy z ogrodem, z dala od zgiełku miasta. To efekt pandemii, która doprowadziła do zamknięcia ludzi w czterech ścianach. Na mieszkania w centrum też jest duży popyt, ale tutaj skłaniamy się raczej ku dużym i przestronnym apartamentowcom z balkonem czy tarasem.

Coraz mniej chętnie podchodzimy do inwestycji w województwie mazowieckim i w samej stolicy. Jak mówi ekspert Aura Development – Warszawa ma się dobrze, ale coraz więcej mieszkań powstaje w innych dużych miastach. Dużą popularnością cieszy się teraz Kraków czy Łódź. To miejsca, które są dobrze skomunikowane. Oferują łatwą dostępność do szeregu usług. Mieszkańcy mają w zasięgu pieszym uczelnie, teatry, kina czy galerie handlowe. Jakie nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem? - Najwięcej pytań pada w odniesieniu do przestronnych apartamentowców. Często nie chodzi wyłącznie o powierzchnię, a o sam rozkład poszczególnych pomieszczeń. – dodaje ekspert Aura Development.

Jak widać, Warszawa nie jest już głównym celem mieszkaniowym Polaków. Dostrzegamy, że inne miasta mają równie dużo do zaoferowania. Nie bez znaczenia jest także cena mieszkania za metr kwadratowy. W stolicy nieruchomości są najdroższe. Tymczasem w pozostałych dużych miastach można kupić własne lokum wykończone w równie wysokim standardzie, ale na dużo atrakcyjniejszych warunkach.   

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.