Komunikaty PR

Kto zapłaci za wypadek na stoku?

2021-12-21  |  14:30
Kontakt
Edyta Miszczuk
Grupa ANG

Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl

Za chwilę Święta i Nowy Rok, a po nich ferie zimowe, które nie tylko dla wprawionych narciarzy są pretekstem, by ruszyć w góry. Szykując się do eksplorowania polskich lub zagranicznych stoków, warto zadbać nie tylko o sprzęt, ale także wykupić odpowiednie ubezpieczenie. To właśnie od tego czy posiadamy dobrą polisę zależy to, czy koszty wypadku na stoku poniesiemy my czy ubezpieczyciel.

Nasze bezpieczeństwo na stoku zależy nie tylko od naszego przygotowania do uprawiania sportów zimowych, ale mają na nie wpływ także inni narciarze czy snowboardziści.

„Planując wyprawę w góry często kupujemy odpowiedni sprzęt, weryfikujemy czy poprzedni jest jeszcze dobry, ale to nie wszystko, co powinniśmy wziąć pod uwagę. Powinniśmy być przygotowani na zdarzenia, do których może dojść w górach zarówno z naszej winy, jak i innych użytkowników stoków. Nie każdy wie, że jeśli spowodujemy wypadek i uszczerbku na zdrowiu dozna inna osoba, to my będziemy zobligowani do poniesienia kosztów leczenia czy też odszkodowania. I tu mamy dwa scenariusze. Jeśli mamy odpowiednie ubezpieczenie to owe koszty pokryte zostaną z polisy, a jeśli nie – zapłacimy za nie z własnego budżetu” – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz, zespół wsparcia – ubezpieczenia w Grupie ANG.

Jaką polisę wybrać ruszając w góry?

W zależności od tego czy planujemy wypad na narty w Polsce czy poza granicami kraju, powinniśmy wybrać polisę uwzględniającą kluczowe elementy. W przypadku polskich stoków warto wykupić polisę od następstw nieprzewidzianych wypadków (NNW) wraz z OC w życiu prywatnym. „Jeśli mamy wykupione OC w życiu prywatnym i spowodujemy wypadek na stoku, to OC pokrywa koszty leczenia osoby przez nas poszkodowanej. Gdy dojdzie do wypadku z naszym udziałem, NNW pokryje koszty naszego powrotu do zdrowia. W obu przypadkach to towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie koszty. Polisa dla osób wybierających się w góry powinna być rozszerzona o uprawianie sportów zimowych, w tym zwłaszcza jazdę poza wyznaczonymi szlakami” – podpowiada Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.

Wypad na zagraniczne stoki narciarskie 

Jeśli planujemy uprawiać sporty zimowe na przykład we Włoszech, Austrii, Francji czy na Słowacji to powinniśmy posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia z odpowiednim assistance, który pokryje koszty np. akcji ratowniczej z użyciem helikoptera. „Poza Polską akcja ratunkowa z udziałem helikoptera kosztuje aż ponad 20 000 zł. Doba w szpitalu we Włoszech czy Austrii może wynieść nawet 3500 zł. Jeśli więc przydarzy nam się wypadek na zagranicznym stoku, a nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia, powyższe koszty będziemy zobligowani ponieść z własnego budżetu. Podobnie będzie z kosztami transportu do Polski. I choć niektórzy zakładają, że – jadąc na narty zagranicę – wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to trzeba wiedzieć, że nie daje ona pełnej ochrony. Dlaczego? Otóż lista świadczeń objętych ochroną EKUZ jest różna w zależności od kraju. Może więc się okazać, że do danego zakresu opieki będziemy musieli dopłacić” – mówi Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.

Zakres ochrony polisy w góry to podstawa

Jadąc w góry możemy zarówno skorzystać z polisy terminowej, która działa tylko na czas wyjazdu, ale także z bieżącego ubezpieczenia, które posiadamy. Niezależnie od opcji, kluczowym obszarem, jaki powinniśmy przeanalizować przed wyjazdem, jest zakres ochrony.

„Świadczenia zawarte w polisie – czy to działającej na terenie Polski czy zagranicą – stanowią podstawowy obszar, który powinniśmy sprawdzić. Dlaczego? Każda umowa ubezpieczeniowa zawiera listę tak zwanych wyłączeń. A to w praktyce oznacza, że gdy z naszym udziałem dojdzie do zdarzenia z tej listy, ubezpieczyciel nie pokryje jego kosztów. O jakich włączeniach mowa? Otóż chodzi na przykład o choroby przewlekłe, brak rozszerzenia o sporty zimowe i ekstremalne, ale także wypadek pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Mowa również o działaniach wbrew miejscowemu prawu i zakazom władz lokalnych, które mogą dotyczyć przebywania ubezpieczonego na obszarach, na których obowiązuje zakaz poruszania się bądź korzystania z nich” – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa ANG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.