Młodzi mikroprzedsiębiorcy motorem zmian w usługach księgowych
Monday
Górskiego 9
00-033 Warszawa
marta.trzepla|mondaygroup.pl| |marta.trzepla|mondaygroup.pl
609051919
mondaycomms.pl
Mikroprzedsiębiorstwa stanowią 97,2% sektora MŚP w Polsce. Ich obsługą księgową w większości zajmują się biura rachunkowe. Czy są przystosowane do potrzeb i oczekiwań młodych biznesów w zakresie technologicznej elastyczności, z jaką mają do czynienia między innymi w pracy zdalnej, bankowości internetowej, czy zakupach online? Biuro Rachunkowe Łozińska pokazuje, że tempo wdrażania rozwiązań chmurowych mogą przyspieszyć właśnie oczekiwania klientów.
Prowadzenie usług finansowych oraz doradztwa rachunkowego i księgowego w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw to duże wyzwanie, szczególnie, gdy klienci korzystają z nowych technologii na różnym stopniu zaawansowania. Z tego względu Biuro Rachunkowe Łozińska zmiany rozpoczęło od wprowadzenia JPK i związanego z tym intensywnego przestawienia się przedsiębiorców na cyfrowe rozwiązania.
Testowaliśmy rozwiązanie chmurowe wspólnie z grupą naszych klientów. Otrzymali oni dostęp do swoich kont w biurze rachunkowym lub wdrożyli oprogramowanie w swoich firmach. Bardzo szybko okazało się, że możliwość dostarczania, sprawdzania i poprawiania dokumentów na bieżąco jest dużym udogodnieniem oraz oszczędnością dla obu stron – komentuje Magdalena Łozińska, właścicielka biura rachunkowego, korzystająca z oprogramowania Symfonii. Szczególnie otwarte jest młodsze pokolenie przedsiębiorców, które docenia łatwość i prostotę współpracy z biurem rachunkowym – dodaje.
Gotowość na oprogramowanie chmurowe wykazuje młodsze pokolenie przedsiębiorców. Co więcej, dla wielu z nich możliwość pracy w chmurze jest ważnym aspektem przy wyborze biura rachunkowego.
Pokolenie przedsiębiorców wychowanych w zdigitalizowanym świecie ma naturalnie rozwinięte kompetencje cyfrowe. W nowych rozwiązaniach technologicznych widzi więc szanse na zwiększenie efektywności oraz konkurencyjności, nie potrzebuje czasu na adaptację do zmian i w większym stopniu zwraca uwagę na innowacyjność technologiczną organizacji z którymi współpracuje. Ta grupa przedsiębiorców będzie stawać się coraz liczniejsza, wymuszając na biurach rachunkowych, a także dostawcach usług nowe podejście do technologii i rozwiązań cyfrowych. – podkreśla Aneta Jarczyńska, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu i Komercjalizacji w Symfonii.
Według raportu PwC, w 2023 roku 38% firm w Polsce korzystało z rozwiązań chmurowych – to minimalnie więcej niż analogiczny odsetek w CEE, ale blisko dwukrotnie mniej niż w USA. Większa otwartość biur rachunkowych na takie rozwiązania stanowiłaby odpowiedź na potrzeby nowego pokolenia i przyczyniłaby się do zwiększenia odsetka polskich przedsiębiorstw korzystających z chmury.
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Handel
Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.