Najnowsze zmiany w prawie spadkowym
Już za chwilę wchodzą w życie nowe przepisy w zakresie prawa spadkowego. To już kolejne zmiany w obszarze dziedziczenia, które pojawiają się w tym roku w celu rozwiązania praktycznych problemów i zwiększenia ochrony interesów nie tylko spadkobierców.
Prawo spadkowe może wydawać się dość zawiłe, szczególnie, że w grę wchodzi tu wiele podmiotów,
a ostatnio sporo jest nowelizacji przepisów. Śledzenie tych zmian jest dość istotne, gdyż, jak to się mówi, w życiu każdego z nas są pewne tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki – zauważa Dawid Rejmer, doktor nauk prawnych z Kancelarii LEX. I właśnie perspektywa nieuchronnej śmierci (nawet odległa) powinna zmotywować nas do tego, by zadbać o podstawową wiedzę o prawie spadkowym i zapoznać się z przepisami, które dotyczą nas i naszych bliskich. Warto mieć świadomość, co się stanie z majątkiem po naszym odejściu z tego świata, komu chcemy przekazać to, co do nas należy i co się wydarzy,
jeśli o to nie zadbamy odpowiednio wcześniej.
W tym roku mamy do czynienia z całym pakietem zmian w prawie spadkowym – można je podzielić
na kilka obszarów:
- Zawężenie kręgu spadkobierców
Warto wiedzieć, że w polskim prawie spadkowym sami możemy zdecydować, kto odziedziczy po nas majątek – stanie się tak pod warunkiem, że sporządzimy testament – przypomina Dawid Rejmer.
W tej chwili w Polsce z tej formy korzysta jednak zaledwie 10% społeczeństwa. Reszta społeczeństwa, czyli 90% pozostawia kwestię dziedziczenia prawu spadkowemu, które zakłada, że w przypadku braku testamentu, w pierwszej kolejności spadkobiercami zostają mąż, żona i dzieci. Jeśli w rodzinie nie ma dzieci – mąż lub żona zmarłego musi podzielić się spadkiem z jego lub jej rodzicami. W kolejnej grupie spadkobierców mamy rodzeństwo, następnie potomków rodzeństwa i w końcu dziadków
i ich potomków. Ten ostatni zapis, który został właśnie zmieniony, skutkował tym, że konieczność wykonywania skomplikowanych drzew genealogicznych przez sędziów, niesamowicie wydłużała procesy spadkowe. Zdarzało się, że w postepowaniach mogły brać udział setki osób – wszystkich trzeba było znaleźć i skutecznie zawiadomić o sprawie. W tej chwili krąg spadkobierców kończy się na dzieciach i wnukach dziadków.
- Rozszerzenie katalogu przypadków kwalifikowanych jako niegodnych dziedziczenia
Nowelizacja prawa spadkowego wprowadza pojęcie tzw. niegodności dziedziczenia i rozszerza katalog przypadków spadkobierców, których można z dziedziczenia wyłączyć. W grę wchodzą osoby, które np. stosują przemoc w rodzinie, popełniły przestępstwo względem bliskich (np. podrobiły podpis pod testamentem), uporczywie uchylały się od obowiązku alimentacyjnego, itp. Zmiany zakładają również branie pod uwagę bardziej skomplikowanych meandrów relacji rodzinnych, czy np. w relacji między rodzicami a dziećmi występował szacunek, albo, czy podczas związku małżeńskiego małżonkowie wykazywali się wzajemnym wsparciem. Rozstrzygnięcia w tego typu przypadkach mogą spowodować wydłużenie procesów ze względu na różną interpretację poszczególnych stron.
- Ułatwienia w zakresie odrzucenia spadku – teraz rodzice będą mogli bez zgody sądu odrzucić spadek w imieniu dziecka, o ile wcześniej sami go odrzucili.
W tym punkcie chodzi o zmianę, dotyczącą sytuacji, gdy wszyscy odrzucają jakiś niekorzystny spadek (np. związany z długami, które przechodzą na spadkobierców) i, zgodnie z przepisami spadek przechodzi na dzieci – tłumaczy Dawid Rejmer z Kancelarii LEX. W tej chwili w celu zabezpieczenia interesów dzieci oraz skrócenia procedur, rodzice nie potrzebują już zgody sądu, by odrzucić ów niechciany spadek w imieniu dzieci.
- Zmiany w kontekście zachowków – możliwość rozłożenia na raty, wydłużenia terminu lub zmniejszenia kwoty zachowku
Ten wątek dotyczy osób, które prowadzą firmy lub posiadają nieruchomości – mówi ekspert z Kancelarii LEX. Nawet jeśli te osoby wskażą swoich spadkobierców w testamencie, inni bliscy, na bazie przepisów spadkowych, mogą wystąpić z roszczeniami związanymi z prawem do zachowku – do tej pory mogli ich żądać np. w ciągu 7 dni, w tej chwili główni spadkobiercy są chronieni - zachowek można rozłożyć na raty, opóźnić wypłatę świadczenia, lub w skrajnych sytuacjach zmniejszyć jego kwotę.
- Nowoczesne rozwiązanie nie tylko dla przedsiębiorców – fundacja rodzinna
To rozwiązanie weszło w życie już w maju i jest przeznaczone dla osób, których majątek wynosi minimalnie 100 tysięcy złotych – przypomina Dawid Rejmer. W ramach rozwiązania majątek nie podlega w ogóle dziedziczeniu. Fundacja rodzinna doskonale sprawdza się w procesach sukcesyjnych w firmach rodzinnych, a jej celem jest zapobieganie rozdrobnieniu majątku firmy i zachowanie jej struktur w perspektywie kilku pokoleń.
Zmiany w obszarze dziedziczenia w wielu aspektach działają na korzyść spadkobierców. Ich celem jest też poprawa efektywności procesu spadkowego oraz usprawnienie systemu sądowego poprzez skrócenie postepowań spadkowych. Ważnym aspektem jest też dostosowanie prawa spadkowego do rzeczywistych wzorców współczesnych relacji rodzinnych, wzmocnienie ochrony interesów różnych stron dziedziczenia oraz eliminacja nieodpowiedzialnych zachowań.
Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno-konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym
i prawnym, specjalizująca się m.in.: w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych. https://kf-lex.p

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.