Komunikaty PR

Najpewniejsza waluta w czasach kryzysu. W co inwestować swoje oszczędności?

2022-10-26  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Wojna w Ukrainie i widmo kryzysu gospodarczego sprawiają, że Polacy uciekają od oszczędności w złotówkach. Chcąc uchronić swój kapitał, szukają odpowiedniej waluty „safe haven”. Która będzie tą właściwą?

Oszczędności w obcej walucie to obecnie najpewniejsza „ucieczka” od tracącej na wartości złotówki
i  możliwość uniezależnienia się od sytuacji gospodarczej w kraju. Polacy coraz częściej decydują się na oszczędzanie w obcych walutach, ponieważ chcą zabezpieczyć posiadany kapitał przed inflacją. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest założenie konta walutowego, na którym będziemy lokować części oszczędności.

- Ryzyko pojawia się, gdy zamierzamy oszczędzać w walucie obcej po to, by z czasem znów wymienić ją na złotówki i uzyskać zysk. Z pewnością nie zawsze się to uda, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć momentu, w którym złoty będzie się umacniał, a w którym osłabiał – wskazuje mówi Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej i dodaje, że najlepiej jest dywersyfikować swój portfel stawiają na waluty silnych gospodarek.

Obecnie taką walutą jest zdecydowanie dolar, który jest aktualnie najpewniejszą walutą na rynku. Dlaczego? – Dziś wpływ na walutę mają przede wszystkim takie czynniki jak wojna w Ukrainie i inflacja, która daje się we znaki wszystkim krajom. FED stara się jednak na wszelką cenę łagodzić ich wpływ i stabilizować pozycję dolara – komentuje Jakub Balcerzak. W ostatnim czasie dolar umocnił się wobec pozostałych walut o blisko 15 proc. Wpływ miało na to wiele czynników, m.in. fakt, że FED chcąc zapobiec zbyt wysokiej inflacji, podniósł stopy procentowe. Dodatkowo dolar nadal posiada dominującą pozycję jako waluta rezerwowa.

Co jeżeli nie dolar?

Obecnie dolar przebija euro, a stosunek euro do dolara waha się w granicach 1,13. Waluta europejska przeżywa lekkie zawirowania związane m.in. z obecną sytuacją na kontynencie. – Wpływ na wartość euro ma przede wszystkim widmo wojny w Ukrainie, a także inflacja w Niemczech. To wszystko sprawia, że osoby do tej pory trzymające oszczędności w euro, spoglądają w stronę dolara, mimo iż obecnie zamieniając złotówki na dolara musimy zapłacić więcej niż wymieniając złotówki na euro – podkreśla Jakub Balcerzak.

Z europejskich walut dobrze ostatnio wyglądają inwestycje w funta brytyjskiego, który po śmierci królowej Elżbiety II umocnił swoją pozycję, a także we franka szwajcarskiego. Stoi za nim nie tylko stabilna gospodarka. Frank szwajcarski to ostatnia na świecie waluta powiązaną ze złotem.

Biznes jednak w tej chwili mocno korzysta z silnej pozycji dolara i to w niego inwestuje oszczędności. – Europa obecnie stoi na „chwiejnych nogach”, dlatego też nie ma się co dziwić, że inwestorzy skupiają się na dolarze - przyznaje Balcerzak.

Eksperci prognozują, że waluta Stanów Zjednoczonych będzie nadal się umacniać i sięgnie powyżej 5 zł, przede wszystkim ze względu na planowane przez FED kolejne podwyżki stóp procentowych.

 

 

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym –

czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest jednym z produktów grupy Payholding International, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku.

Podmiot licencjonowany: Payholding International sp. z o.o. 0000760715 Licencja Komisji Nadzoru Finansowego MIP 87/2020.

Operator walutowy: Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.