Komunikaty PR

Nie wszystkie branże dotrwają do końca pandemii

2021-09-20  |  16:30
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )
  • Liczba faktur wystawionych w kilku branżach latem jest znacznie niższa niż rok temu - tak jest np. w sprzedaży książek czy sprzedaży detalicznej w niewyspecjalizowanych sklepach.
  • Gorsze niż oczekiwano wyniki w sprzedaży detalicznej potwierdzają też dane GUS - w lipcu - spadek sprzedaży odnotowano w odniesieniu do dóbr trwałego użytku, czyli samochodów, mebli, sprzętu RTV i AGD.
  • Na drugim biegunie jest np. transport, który przeżywa renesans, podobnie mechanicy samochodowi i części do aut, które są obecnie trudniej dostępne i poszukiwane.
  • Rekordowa inflacja powoduje, że firmy chcą szybciej obracać pieniędzmi lub kupować potrzebne do działalności materiały i półprodukty na zapas. Tak jest w przypadku części samochodowych czy budowlanki.

 

 

Stan gospodarki wydaje się dobry, szczególnie biorąc pod uwagę trudności minionych kilkunastu miesięcy i serię kilku lockdownów. Potwierdzają to różne parametry od niskiego bezrobocia po stosunkowo niewielką liczbę upadłości firm. Są też jednak branże, które coraz gorzej znoszą pandemię.

 

- Przeanalizowaliśmy liczbę faktur wystawianych przez małe firmy (stanowią 96% wszystkich firm w Polsce) na platformie faktura.pl*. W lipcu największe spadki liczby wystawionych faktur w stosunku do lipca 2020 odnotowały branże (wg kodów PKD) takie jak: pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane – 41%, sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach – 25% oraz pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach 20%. W przypadku usług związanych z edukacją pozaszkolną czy sprzedażą książek nie może to być wynikiem sezonowości i wakacji, bo porównywaliśmy lipiec do lipca – mówi Grzegorz Grodek, prezes faktura.pl

 

Przedsiębiorstwa korzystające z serwisu faktura.pl reprezentują sporą część polskiej gospodarki - konto służące do wystawiania faktur ma na niej ponad 60 tys. małych firm. Sposób funkcjonowania biznesu oceniany przez pryzmat platformy do wystawiania faktur może świadczyć o trendach i zmianach w funkcjonowaniu mikrobiznesu.

 

 

Dane GUS potwierdzają kłopoty firm zajmujących się sprzedażą detaliczną

Spadki liczby faktur wystawianych przez przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą detaliczną znajdują potwierdzenie także w danych Głównego Urzędu Statystycznego. GUS odnotował zahamowanie sprzedaży detalicznej w lipcu – większe niż spodziewali się ekonomiści. Spadek sprzedaży odnotowano w odniesieniu do samochodów, mebli oraz sprzętu RTV i AGD, czyli zwłaszcza w przypadku dóbr trwałego użytku. Cała sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu tylko o 3,9 proc. po uwzględnieniu wpływu inflacji (w ujęciu miesięcznym było to ledwie 2,1 proc.).

 

- Na drugim biegunie jest np. transport, który przeżywa renesans, podobnie mechanicy samochodowi i części do aut, które są obecnie trudniej dostępne i poszukiwane. W tych branżach wystawia się dużo faktur i kryzysu nie widać. Dzisiaj głównym problemem tej branży jest brak kierowców. Nasi klienci mówią nam, że mogliby zwiększać realizację obecnych kontraktów, gdyby mieli więcej podwykonawców, a o tych trudno. W przypadku sprzedaży mebli dane faktura.pl pokazują spadek miesiąc do miesiąca, ale rok do roku to dwukrotnie więcej, więc patrząc na sezonowość w tym przypadku nie ma raczej trwałego spadku i zakładałbym, że branża meblowa ma się dobrze – dane GUS komentuje Marek Sikorski, dyrektor sprzedaży Finea, firmy zajmującej się mikrofaktoringiem w Polsce.

 

Inflacja mocno wpływa na decyzje biznesowe przedsiębiorców

W lipcu wskaźnik inflacji doszedł do 5 proc. wyrównując wynik z maja 2011 r. Spodziewany dalszy jej wzrost może sprawić, że wkrótce osiągnie najwyższy poziom od prawie 20 lat. Rekordowa inflacja powoduje, że firmy chcą szybciej obracać pieniędzmi lub kupować potrzebne do działalności materiały i półprodukty, problemem jest dla nich w tym kontekście długie oczekiwanie na płatności faktur.

 

Mechanizm jest bardzo prosty: części do samochodu kupione dzisiaj będą dużo tańsze niż te same części kupione za dwa lub trzy miesiące. Podobnie przez całe lato było z materiałami budowlanymi. Firmy z tych branż robią więc zakupy na zapas, żeby w najbliższych miesiącach ich działalność była bardziej zyskowna. Ma to wpływ na liczbę wystawianych faktur. Na przykład firmy działające na kodzie PKD sprzedaż detaliczna części i akcesoria do pojazdów samochodowych wystawiły w lipcu tego roku o 64% więcej faktur niż w lipcu przed rokiem. Do Finea zgłasza się bardzo duża grupa klientów z branży budowlanej, która prosi aby sfinansować im faktury na materiały. Widać, że branża stara się reagować na inflację, kumulując materiały dzisiaj, bo to nie koniec podwyżek na tym rynku – kontynuuje Marek Sikorski, Finea.

 

 

* Faktura.pl to jedna z największych w Polsce platform do wystawiania faktur. Działa od 20 lat, a konto służące do wystawiania faktur ma na niej ponad 50 tys. małych firm.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.