Nowo wybrana na Prezydenta CIMA Melanie Kanaka wzywa profesję finansową
Nowo wybrana na Prezydenta CIMA Melanie Kanaka wzywa profesję finansową do budowania zaufania, tworzenia możliwości i zapewnienia dobrobytu
Pierwsza w historii kobieta pochodząca z Azji została wybrana na Prezydenta CIMA i Współprzewodniczącą Association of International Certified Professional Accountants
23 czerwca 2022 r., Warszawa – Melanie Janine Kanaka FCMA, CGMA została wybrana na 89. Prezydenta The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), największej na świecie organizacji zrzeszającej specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. Będzie też pełniła funkcję Współprzewodniczącej Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), które reprezentuje CIMA i American Institute of CPAs (AICPA).
Podczas swojej rocznej kadencji Melanie skupi się na wzmacnianiu roli specjalistów ds. finansów jako zaufanych doradców w organizacjach i angażowanie ich w służbę na rzecz interesu publicznego. Ponadto będzie adwokatem ciągłego podnoszenia umiejętności, w tym rozwoju kompetencji cyfrowych oraz przekwalifikowywania się, aby profesja finansowo-księgowa mogła sprostać stale zmieniającym się wymaganiom rynku. Melanie położy też duży nacisk na zainteresowanie młodego pokolenia dołączeniem do grona specjalistów ds. finansów oraz wspieranie różnorodności, równości i inkluzywności.
Melanie będzie ściśle współpracować z Anoopem Natwar Mehta CPA, CGMA, który będzie pełnił funkcję Przewodniczącego AICPA i Przewodniczącego Stowarzyszenia, aby jak najpełniej reprezentować studentów i członków AICPA i CIMA – instytucji, które są światowymi liderami z dziedziny rachunkowości publicznej i zarządczej – oraz sprostać wymaganiom stale zmieniającego się, dysrupcyjnego świata.
Podczas walnego zgromadzenia CIMA, które odbyło się 22 czerwca br. w Birmingham, Melanie powiedziała: „To prawdziwy przywilej zostać wybraną, by służyć naszym członkom i studentom na całym świecie oraz reprezentować naszą profesję na arenie międzynarodowej.”
„W ciągu ostatnich lat profesja finansowa zapewniała organizacjom ogromne wsparcie i wskazówki, aby pomóc im nie tylko przetrwać, ale także dostosować się i rozwijać w rzeczywistości, która nieodwracalnie się zmieniła. Ponieważ świat nadal przechodzi radykalne, dysrupcyjne zmiany w coraz szybszym tempie, jako profesjonaliści musimy prezentować nowy rodzaj odważnego przywództwa.”
Kontynuowała: „Nadszedł czas, aby profesja wykonała kolejny krok. Musimy upewnić się, że wciąż dostarczamy innowacyjne rozwiązania, aby tworzyć wartość, budować zaufanie, wykorzystywać nowe możliwości i pomagać w zapewnianiu dobrobytu jednostkom, organizacjom, gospodarkom i społeczeństwom.”
Melanie jest pierwszą w historii kobietą pochodzącą z Azji, która została Prezydentem CIMA. Jest aktywnym członkiem CIMA od ponad trzech dekad (tytuł ACMA uzyskała w 1992 r., a FCMA w 2000 r.). Zasiada również w radzie dyrektorów Association of International Certified Professional Accountants. Życiorys Melanie dostępny jest w języku angielskim w kolejnym załączniku.
Pozostałe nominacje, które zatwierdzono podczas tegorocznego walnego zgromadzenia CIMA:
- Sarah Ghosh FCMA, CGMA została wybrana na Zastępcę Prezydenta CIMA
- Simon Bittlestone FCMA, CGMA został wybrany na Wiceprezydenta CIMA
Association of International Certified Professional Accountants®, reprezentujące AICPA® & CIMA®, działa na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 689 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 196 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi.
American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.