Komunikaty PR

Łódź coraz popularniejsza wśród inwestorów

2022-08-18  |  01:00
Biuro prasowe

Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup mieszkań pod najem w Łodzi – zauważa Horyzont Inwestycji, ekspert od rynku nieruchomości. Przeszkody nie stanowi niepewna sytuacja na rynku. Zdaniem specjalistów, stopa zwrotu z inwestycji w lokale w Łodzi jest wyższa niż w innych miastach. W związku z rozwojem tej miejscowości, na popularności wśród przedsiębiorców zyskują także eko inwestycje, w tym stacje do ładowania pojazdów. Ten rynek dynamicznie się rozwija, a badania pokazują, że 29,4% Polaków rozważa zakup samochodu elektrycznego[1]. Rozwój miasta cechuje się zwiększoną liczbą obiektów turystycznych, jak hotele, a te – w niedalekiej przyszłości – będą zmuszone inwestować w elektromobilność i stacje do ładowania samochodów.

 

„Moda na Łódź” – tak ekspert nieruchomości określa zainteresowanie inwestorów i konsumentów tym miastem. W ubiegłym roku ceny za metr kwadratowy lokalu wzrosły o 20%. Mimo tego, apetyt inwestorów na nieruchomości w Łodzi rośnie – są one nadal znacząco tańsze niż w Warszawie, a inwestycja daje większy zwrot z najmu niż w przypadku mieszkań w stolicy Polski.

 

Łódź na topie. Nie zawsze tak było

 

Do niedawna Łódź była omijana przez inwestorów w nieruchomości. Lokale odbiegały cenowo od reszty Polski. Sytuacja zmieniła się diametralnie. W 2021 roku Łódź była w czołówce miast, w których ceny lokali rosły najszybciej. Średni koszt m2 u deweloperów w ubiegłym roku wynosił 8 155 złotych, a w 2019 roku – 5 728 złotych. Sytuacja nie umknęła uwadze inwestorów.

 

 – Łódź bardzo się zmienia. Prowadzone są ciekawe inicjatywy, jak rewitalizacja kamienic, w których oprócz miasta uczestniczą również prywatni inwestorzy. Ale i też sam rynek się zmienia właśnie pod kątem inwestowania pod wynajem długo i krótkoterminowych. Łódź jest również świetnym miejscem wypadowym, położonym w niedalekiej odległości od Warszawy. Dzięki dobrej komunikacji można szybko podróżować między stolicą a Łodzią. Coraz więcej turystów przyjeżdża do miasta, a główna ulica Piotrkowska stanowi znaną w całej Polsce atrakcję – mówi Marcin Kuryło z Horyzontu Inwestycji.

 

Łódź to także miasto akademickie, w którym jest 19 uczelni wyższych. Studiuje na nich ponad 60 tysięcy osób. W ostatnim czasie powstaje wiele inwestycji deweloperskich ukierunkowanych na wynajem bądź sprzedaż lokali adresowanych do tej grupy odbiorców, czyli do studentów.

 

Duża stopa zwrotu z inwestycji

 

Łódź nie została do końca odkryta przez inwestorów. Cena metra kwadratowego mieszkania waha się na poziomie cen miast średnich, a nie dużych, do jakich niewątpliwie należy Łódź.

 

 – Łódź to czwarte miasto co do wielkości w Polsce i ma ogromny potencjał. Dynamiczny rozwój rynku najmu ma związek z dużą liczbą studentów, a także pracowników zagranicznych, którzy są zatrudnieni w korporacjach. Miasto słynie ze swojej poprzemysłowej architektury i tym także przyciąga turystów oraz inwestorów. Znajdziemy tam zabytkowe fabryki i wille, a także wielkomiejskie kamienice, które są sukcesywnie rewitalizowane – dodaje Marcin Kuryło z Horyzontu Inwestycji.

 

Miasto uznawane jest także za centrum biznesowo-konferencyjne. Świetna lokalizacja i komunikacja sprawiają, że w Łodzi odbywają się zarówno międzynarodowe wydarzenia kulturalne, jak i biznesowe. Eksperci Horyzontu Inwestycji są zdania, że w związku z rozwojem miasta coraz więcej hoteli postawi na eko rozwiązania. Takim niewątpliwie są stacje do ładowania samochodów elektrycznych. To pewna inwestycja o dobrej stopie zwrotu. Co trzeci badany Polak twierdzi, że w jego miejscowości nie ma możliwości ładowania auta elektrycznego[2]. To znak dla inwestorów, że na rynku pojawia się obszar do zagospodarowania.

 

 

 


[1] Barometr Nowej Mobilności 2020/21, PSPA

[2] Barometr Nowej Mobilności 2020/21, PSPA

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.