Komunikaty PR

Łódź coraz popularniejsza wśród inwestorów

2022-08-18  |  01:00
Biuro prasowe

Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup mieszkań pod najem w Łodzi – zauważa Horyzont Inwestycji, ekspert od rynku nieruchomości. Przeszkody nie stanowi niepewna sytuacja na rynku. Zdaniem specjalistów, stopa zwrotu z inwestycji w lokale w Łodzi jest wyższa niż w innych miastach. W związku z rozwojem tej miejscowości, na popularności wśród przedsiębiorców zyskują także eko inwestycje, w tym stacje do ładowania pojazdów. Ten rynek dynamicznie się rozwija, a badania pokazują, że 29,4% Polaków rozważa zakup samochodu elektrycznego[1]. Rozwój miasta cechuje się zwiększoną liczbą obiektów turystycznych, jak hotele, a te – w niedalekiej przyszłości – będą zmuszone inwestować w elektromobilność i stacje do ładowania samochodów.

 

„Moda na Łódź” – tak ekspert nieruchomości określa zainteresowanie inwestorów i konsumentów tym miastem. W ubiegłym roku ceny za metr kwadratowy lokalu wzrosły o 20%. Mimo tego, apetyt inwestorów na nieruchomości w Łodzi rośnie – są one nadal znacząco tańsze niż w Warszawie, a inwestycja daje większy zwrot z najmu niż w przypadku mieszkań w stolicy Polski.

 

Łódź na topie. Nie zawsze tak było

 

Do niedawna Łódź była omijana przez inwestorów w nieruchomości. Lokale odbiegały cenowo od reszty Polski. Sytuacja zmieniła się diametralnie. W 2021 roku Łódź była w czołówce miast, w których ceny lokali rosły najszybciej. Średni koszt m2 u deweloperów w ubiegłym roku wynosił 8 155 złotych, a w 2019 roku – 5 728 złotych. Sytuacja nie umknęła uwadze inwestorów.

 

 – Łódź bardzo się zmienia. Prowadzone są ciekawe inicjatywy, jak rewitalizacja kamienic, w których oprócz miasta uczestniczą również prywatni inwestorzy. Ale i też sam rynek się zmienia właśnie pod kątem inwestowania pod wynajem długo i krótkoterminowych. Łódź jest również świetnym miejscem wypadowym, położonym w niedalekiej odległości od Warszawy. Dzięki dobrej komunikacji można szybko podróżować między stolicą a Łodzią. Coraz więcej turystów przyjeżdża do miasta, a główna ulica Piotrkowska stanowi znaną w całej Polsce atrakcję – mówi Marcin Kuryło z Horyzontu Inwestycji.

 

Łódź to także miasto akademickie, w którym jest 19 uczelni wyższych. Studiuje na nich ponad 60 tysięcy osób. W ostatnim czasie powstaje wiele inwestycji deweloperskich ukierunkowanych na wynajem bądź sprzedaż lokali adresowanych do tej grupy odbiorców, czyli do studentów.

 

Duża stopa zwrotu z inwestycji

 

Łódź nie została do końca odkryta przez inwestorów. Cena metra kwadratowego mieszkania waha się na poziomie cen miast średnich, a nie dużych, do jakich niewątpliwie należy Łódź.

 

 – Łódź to czwarte miasto co do wielkości w Polsce i ma ogromny potencjał. Dynamiczny rozwój rynku najmu ma związek z dużą liczbą studentów, a także pracowników zagranicznych, którzy są zatrudnieni w korporacjach. Miasto słynie ze swojej poprzemysłowej architektury i tym także przyciąga turystów oraz inwestorów. Znajdziemy tam zabytkowe fabryki i wille, a także wielkomiejskie kamienice, które są sukcesywnie rewitalizowane – dodaje Marcin Kuryło z Horyzontu Inwestycji.

 

Miasto uznawane jest także za centrum biznesowo-konferencyjne. Świetna lokalizacja i komunikacja sprawiają, że w Łodzi odbywają się zarówno międzynarodowe wydarzenia kulturalne, jak i biznesowe. Eksperci Horyzontu Inwestycji są zdania, że w związku z rozwojem miasta coraz więcej hoteli postawi na eko rozwiązania. Takim niewątpliwie są stacje do ładowania samochodów elektrycznych. To pewna inwestycja o dobrej stopie zwrotu. Co trzeci badany Polak twierdzi, że w jego miejscowości nie ma możliwości ładowania auta elektrycznego[2]. To znak dla inwestorów, że na rynku pojawia się obszar do zagospodarowania.

 

 

 


[1] Barometr Nowej Mobilności 2020/21, PSPA

[2] Barometr Nowej Mobilności 2020/21, PSPA

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.